REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doświadczona profesjonalistka z ponad 10-letnim stażem pracy w sektorach finansów i nieruchomości, rachunkowości finansowej i raportowania.
Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem
Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek prywatnych akademików w Polsce rośnie w imponującym tempie, odpowiadając na zmieniające się potrzeby studentów i rosnące zainteresowanie inwestorów. Nowoczesne obiekty oferujące wysoki standard i dodatkowe udogodnienia stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec tradycyjnych domów studenckich. Jak wygląda ten rynek z perspektywy wyceny nieruchomości i inwestycji? O tym rozmawiamy z Joanną Borowik, rzeczoznawcą majątkowym i ekspertką rynku nieruchomości.

Wcześniej pisaliśmy o roli Rzeczoznawcy Majątkowego w świecie wycen i analiz rynku nieruchomości. W kolejnym odcinku wywiadu chciałabym wziąć pod uwagę jeden z najszybciej rozwijających się obszarów tego rynku, jakim są akademiki. Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów rynku nieruchomości. - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

REKLAMA

EK: Jak ocenia się rozwój rynku prywatnych akademików w Polsce z perspektywy wyceny nieruchomości i atrakcyjności inwestycyjnej?

JB: Rynek prywatnych akademików w Polsce dynamicznie się rozwija, głównie w dużych miastach – ośrodkach akademickich. To atrakcyjny segment inwestycyjny – stabilny, z rosnącym popytem. Kluczowe czynniki wpływające na wartość takich nieruchomości to poziomy czynszów i zajętości, a te z kolei wynikają z lokalizacji obiektu w kontekście odległości od uczelni wyższych, ale też centrów miast, dostępności komunikacyjnej, istotnymi czynnikami są standard budynku i pokoi, ilość i dostępność konkurencyjnych obiektów. Rentowność takich obiektów zależy także od skutecznego zarządzania, w tym od zapewnienia odpowiedniego poziomu zajętości pokoi w okresie wakacji akademickich.

EK: Gdzie obecnie w Polsce buduje się najwięcej tego rodzaju nieruchomości?

JB: Zdecydowanym liderem jest Warszawa zarówno w sektorze PBSA (Purpose-Built Student Accommodation, obejmującym akademiki – zakwaterowanie dla studentów) jaki PRS (Private Rented Sector – obejmującym mieszkania wynajmowane przez instytucjonalnych inwestorów) Warszawa jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczba lokali w tych segmentach rynku zwiększa się także w polskich miastach regionalnych – ważnych ośrodkach akademickich: w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi. Biorąc pod uwagę liczbę studentów, w tym zagranicznych przyjeżdżających na polskie uczelnie, nadal istnieje duży potencjał wzrostu. W ciągu ostatniego dziesięciolecia liczba studentów zagranicznych stale rosła m.in. dzięki unijnemu programowi Erasmus. Uniwersyteckie ośrodki Europy Środkowo-Wschodniej są atrakcyjną lokalizacją dla studentów i rozwijających swoje kariery młodych profesjonalistów z całego świata.

EK: Czego szukają dziś studenci biorąc pod uwagę zakwaterowanie?

JB: Studenci szukają kompleksowych i przystępnych cenowo rozwiązań, dlatego najem lokum w projektach PBSA jest dla nich często najlepszym rozwiązaniem.

EK: Dlaczego zatem Polska to atrakcyjny kraj dla studentów, a co za tym idzie i inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej?

Kluczowe czynniki wpływające na atrakcyjność i potencjał rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości w Polsce z perspektywy popytu na poziom zajętości miejsc w prywatnych akademikach to między innymi stosunkowo niskie koszty życia w połączeniu z dobra ofertą dydaktyczną polskich uczelni. Polska jest czołowym krajem w naszym regionie pod względem liczby studentów ogółem, ponadto systematycznie rośnie ilość cudzoziemców rozpoczynających studia w Polsce, a oferta zakwaterowania studenckiego jest wciąż niewystarczająca. Opłaty za przeciętne miejsca w domu studenckim pozostają w trendzie wzrostowym, rosną wymagania co do jakości oferty w domach studenckich (standard zakwaterowania, usługi dodatkowe). Rynek akademików prywatnych pozostaje atrakcyjny dla inwestorów aktywnych w Europie, w Polsce przede wszystkim z racji na mocne fundamenty dalszego rozwoju jak również możliwość wolnorynkowego kształtowania opłat czynszowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EK: Co zatem przyciąga studentów do domów zamieszkania zbiorowego?

JB: Aktualne czynsze w prywatnych akademikach w Warszawie za pokoje 1-osobowe z prywatną łazienką przekraczają co prawda poziomy czynszów za wynajem pokoju w mieszkaniu, są zbliżone do czynszów za małe kawalerki. Jednak z pewnością możliwość korzystania z usług dodatkowych na miejscu (pełne zaopiekowanie), instytucjonalny wynajmujący (spokój), co jest szczególnie ważne w przypadku studentów zagranicznych, nie muszą się martwić o kontakt z właścicielem mieszkania, niespodziewane podwyżki czynszu czy nagłe wypowiedzenie umów, brak ukrytych kosztów – opłata czynszowa w akademikach zazwyczaj obejmuje media, Internet, sprzątanie części wspólnych i inne koszty, które w przypadku mieszkania wynajmowanego mogą znacząco podnieść miesięczne wydatki. Bardzo istotnymi czynnikami przemawiającymi za życiem w układnie „zbiorowym” są również społeczność i życie studenckie – możliwość poznania nowych ludzi i integracja ze środowiskiem

EK: Czy zatem jako ekspert rynku nieruchomości uznałabyś obecną infrastrukturę akademicką w Polsce, lub tu na Twoim lokalnym rynku – Warszawie, za wystarczającą jak na aktualne potrzeby? Czy mamy na tym polu jeszcze wiele do zrobienia?

REKLAMA

JB: Wiele polskich uczelni posiada od dawna swoją bazę noclegową, która często nie do końca spełnia standardy jakościowe, a ilość miejsc często nie wystarcza dla wszystkich zainteresowanych – to zwykle zaledwie kilka do kilkunastu procent ilości studentów. W prywatnych akademikach studenci mają większy wpływ na wybór lokum. Są oferty, obejmujące pokoje jedno-, dwu- a nawet trzy osobowe, połączone jedną łazienką i kuchnią, ale dostępne są również pokoje w modelu apartamentowym, czyli tak naprawdę małe kawalerki, wynajmowane jednoosobowo lub przez pary. Ponadto, akademiki prywatne często oferują w częściach wspólnych szereg udogodnień, jak choćby pralnie i suszarnie, kawiarnie, siłownie. Opłaty za dodatkowe usługi często są zawarte już w czynszu. W niektórych obiektach można też korzystać z wspólnej sali telewizyjnej czy pokoi do nauki w ciszy.

Joanna Borowik – Rzeczoznawca Majątkowy. Ekspertka rynku nieruchomości. Biegła wyceny przedsiębiorstw. Właścicielka firmy Best VALUE Advisors. Pomaga podjąć trafne decyzje na różnych etapach procesu inwestycyjnego, zakupu lub sprzedaży nieruchomości, aportu, w sytuacji konfliktu czy pozyskiwania finansowania. Działa na terenie całego kraju.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

REKLAMA

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platformie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP. [na żywo] Orzeczenie SN nie wcześniej niż o 18:30

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

REKLAMA

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA