REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doświadczona profesjonalistka z ponad 10-letnim stażem pracy w sektorach finansów i nieruchomości, rachunkowości finansowej i raportowania.
Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem
Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek prywatnych akademików w Polsce rośnie w imponującym tempie, odpowiadając na zmieniające się potrzeby studentów i rosnące zainteresowanie inwestorów. Nowoczesne obiekty oferujące wysoki standard i dodatkowe udogodnienia stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec tradycyjnych domów studenckich. Jak wygląda ten rynek z perspektywy wyceny nieruchomości i inwestycji? O tym rozmawiamy z Joanną Borowik, rzeczoznawcą majątkowym i ekspertką rynku nieruchomości.

Wcześniej pisaliśmy o roli Rzeczoznawcy Majątkowego w świecie wycen i analiz rynku nieruchomości. W kolejnym odcinku wywiadu chciałabym wziąć pod uwagę jeden z najszybciej rozwijających się obszarów tego rynku, jakim są akademiki. Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów rynku nieruchomości. - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

REKLAMA

EK: Jak ocenia się rozwój rynku prywatnych akademików w Polsce z perspektywy wyceny nieruchomości i atrakcyjności inwestycyjnej?

JB: Rynek prywatnych akademików w Polsce dynamicznie się rozwija, głównie w dużych miastach – ośrodkach akademickich. To atrakcyjny segment inwestycyjny – stabilny, z rosnącym popytem. Kluczowe czynniki wpływające na wartość takich nieruchomości to poziomy czynszów i zajętości, a te z kolei wynikają z lokalizacji obiektu w kontekście odległości od uczelni wyższych, ale też centrów miast, dostępności komunikacyjnej, istotnymi czynnikami są standard budynku i pokoi, ilość i dostępność konkurencyjnych obiektów. Rentowność takich obiektów zależy także od skutecznego zarządzania, w tym od zapewnienia odpowiedniego poziomu zajętości pokoi w okresie wakacji akademickich.

EK: Gdzie obecnie w Polsce buduje się najwięcej tego rodzaju nieruchomości?

JB: Zdecydowanym liderem jest Warszawa zarówno w sektorze PBSA (Purpose-Built Student Accommodation, obejmującym akademiki – zakwaterowanie dla studentów) jaki PRS (Private Rented Sector – obejmującym mieszkania wynajmowane przez instytucjonalnych inwestorów) Warszawa jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczba lokali w tych segmentach rynku zwiększa się także w polskich miastach regionalnych – ważnych ośrodkach akademickich: w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi. Biorąc pod uwagę liczbę studentów, w tym zagranicznych przyjeżdżających na polskie uczelnie, nadal istnieje duży potencjał wzrostu. W ciągu ostatniego dziesięciolecia liczba studentów zagranicznych stale rosła m.in. dzięki unijnemu programowi Erasmus. Uniwersyteckie ośrodki Europy Środkowo-Wschodniej są atrakcyjną lokalizacją dla studentów i rozwijających swoje kariery młodych profesjonalistów z całego świata.

EK: Czego szukają dziś studenci biorąc pod uwagę zakwaterowanie?

JB: Studenci szukają kompleksowych i przystępnych cenowo rozwiązań, dlatego najem lokum w projektach PBSA jest dla nich często najlepszym rozwiązaniem.

EK: Dlaczego zatem Polska to atrakcyjny kraj dla studentów, a co za tym idzie i inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej?

Kluczowe czynniki wpływające na atrakcyjność i potencjał rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości w Polsce z perspektywy popytu na poziom zajętości miejsc w prywatnych akademikach to między innymi stosunkowo niskie koszty życia w połączeniu z dobra ofertą dydaktyczną polskich uczelni. Polska jest czołowym krajem w naszym regionie pod względem liczby studentów ogółem, ponadto systematycznie rośnie ilość cudzoziemców rozpoczynających studia w Polsce, a oferta zakwaterowania studenckiego jest wciąż niewystarczająca. Opłaty za przeciętne miejsca w domu studenckim pozostają w trendzie wzrostowym, rosną wymagania co do jakości oferty w domach studenckich (standard zakwaterowania, usługi dodatkowe). Rynek akademików prywatnych pozostaje atrakcyjny dla inwestorów aktywnych w Europie, w Polsce przede wszystkim z racji na mocne fundamenty dalszego rozwoju jak również możliwość wolnorynkowego kształtowania opłat czynszowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EK: Co zatem przyciąga studentów do domów zamieszkania zbiorowego?

JB: Aktualne czynsze w prywatnych akademikach w Warszawie za pokoje 1-osobowe z prywatną łazienką przekraczają co prawda poziomy czynszów za wynajem pokoju w mieszkaniu, są zbliżone do czynszów za małe kawalerki. Jednak z pewnością możliwość korzystania z usług dodatkowych na miejscu (pełne zaopiekowanie), instytucjonalny wynajmujący (spokój), co jest szczególnie ważne w przypadku studentów zagranicznych, nie muszą się martwić o kontakt z właścicielem mieszkania, niespodziewane podwyżki czynszu czy nagłe wypowiedzenie umów, brak ukrytych kosztów – opłata czynszowa w akademikach zazwyczaj obejmuje media, Internet, sprzątanie części wspólnych i inne koszty, które w przypadku mieszkania wynajmowanego mogą znacząco podnieść miesięczne wydatki. Bardzo istotnymi czynnikami przemawiającymi za życiem w układnie „zbiorowym” są również społeczność i życie studenckie – możliwość poznania nowych ludzi i integracja ze środowiskiem

EK: Czy zatem jako ekspert rynku nieruchomości uznałabyś obecną infrastrukturę akademicką w Polsce, lub tu na Twoim lokalnym rynku – Warszawie, za wystarczającą jak na aktualne potrzeby? Czy mamy na tym polu jeszcze wiele do zrobienia?

REKLAMA

JB: Wiele polskich uczelni posiada od dawna swoją bazę noclegową, która często nie do końca spełnia standardy jakościowe, a ilość miejsc często nie wystarcza dla wszystkich zainteresowanych – to zwykle zaledwie kilka do kilkunastu procent ilości studentów. W prywatnych akademikach studenci mają większy wpływ na wybór lokum. Są oferty, obejmujące pokoje jedno-, dwu- a nawet trzy osobowe, połączone jedną łazienką i kuchnią, ale dostępne są również pokoje w modelu apartamentowym, czyli tak naprawdę małe kawalerki, wynajmowane jednoosobowo lub przez pary. Ponadto, akademiki prywatne często oferują w częściach wspólnych szereg udogodnień, jak choćby pralnie i suszarnie, kawiarnie, siłownie. Opłaty za dodatkowe usługi często są zawarte już w czynszu. W niektórych obiektach można też korzystać z wspólnej sali telewizyjnej czy pokoi do nauki w ciszy.

Joanna Borowik – Rzeczoznawca Majątkowy. Ekspertka rynku nieruchomości. Biegła wyceny przedsiębiorstw. Właścicielka firmy Best VALUE Advisors. Pomaga podjąć trafne decyzje na różnych etapach procesu inwestycyjnego, zakupu lub sprzedaży nieruchomości, aportu, w sytuacji konfliktu czy pozyskiwania finansowania. Działa na terenie całego kraju.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

REKLAMA