REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
pieniądze, gotówka
Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

rozwiń >

Czy gotówka zniknie?

W ciągu roku liczba bankomatów w Polsce spadła o 5,5% – tak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Podobnie wygląda sytuacja poza granicami kraju. Wszystko przez… koszty. Utrzymanie bankomatów staje się dla banków obciążające, ponieważ korzysta z nich coraz mniej osób. Dlatego stopniowo je likwidują.

A czy rzeczywiście są ku temu podstawy? Zgodnie z danymi, tylko w drugim kwartale ponad 95% transakcji dokonanych kartą to były transakcje bezgotówkowe. Najpopularniejszą są transakcje zbliżeniowe, ale coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych – smartfonów czy zegarków. To w efekcie prowadzi do marginalizacji tradycyjnej gotówki.

Jednocześnie pojawiają się regulacje, które mają ograniczyć płatności gotówkowe. Nowe przepisy Unii Europejskiej zakładają, że od 2027 roku w życie wejdzie limit transakcji gotówkowych w wysokości 10 000 euro. Każda transakcja powyżej tej kwoty będzie musiała zostać przeprowadzona np. za pomocą przelewu. W ten sposób ustawodawca chce walczyć z praniem pieniędzy i finansowaniem przestępczości. A przy okazji – przyspiesza przejście na transakcje bezgotówkowe.

REKLAMA

Państwo nie musi zapewniać dostępu do gotówki

W Polsce nie ma regulacji prawnych, które zobowiązywałyby banki do zapewniania dostępu do gotówki. Oznacza to, że każda instytucja finansowa ma prawo podjąć decyzję o ograniczeniu liczby bankomatów w swojej ofercie i w praktyce nikomu nie musi się z tego tłumaczyć.

Z jednej strony, taki brak regulacji pozwala bankom dostosowywać swoją ofertę do zmieniających się potrzeb rynku. Ale z drugiej sprawia, że osoby, które preferują gotówkę, mogą zostać wykluczone z podstawowych usług bankowych.

W praktyce oznacza to, że osoby starsze lub te, które mieszkają w gorzej skomunikowanych miejscowościach, mogą napotkać trudności w codziennym dostępie do gotówki. A instytucje finansowe nie są prawnie zobowiązane, by dostosować się do osób, które wolą gotówkę. To zwiększa ryzyko wykluczenia.

Poważne konsekwencje dla przedsiębiorców

REKLAMA

Dla przedsiębiorców, szczególnie tych działających w sektorach detalicznych i usługowych, ograniczenie dostępu do gotówki również wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Wiele firm, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nadal rozlicza się w gotówce, co pozwala im na elastyczność i daje większą kontrolę nad finansami.

Wprowadzenie ograniczeń w dostępności gotówki może dla nich oznaczać dodatkowe koszty związane z koniecznością korzystania z systemów bezgotówkowych. Przedsiębiorcy nie będą mieli wyboru – będą płacić za usługi bankowe, by móc wypłacić gotówkę z banku. Potencjalnie może to powodować trudności w utrzymaniu rentowności biznesu.

Wprowadzenie nowych regulacji, które zmienią sposób rozliczania transakcji, wymaga inwestycji w infrastrukturę, szczególnie tam, gdzie dotąd dominowała gotówka. Może to więc wpłynąć zwłaszcza na lokalne biznesy, które jeszcze nie dostosowały się do powszechnego korzystania z kart płatniczych. Szczególnie problematyczne będzie to w przypadku niewielkich firm, które działają na obszarach wiejskich, gdzie klienci wciąż płacą głównie gotówką.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie gotówki może prowadzić do wykluczenia finansowego

REKLAMA

Problem wykluczenia finansowego dotyczy nie tylko osób starszych, ale także mieszkańców wsi, osób z ograniczonym dostępem do internetu oraz tych, którzy nie posiadają nowoczesnych urządzeń mobilnych. Dla wielu z nich to gotówka jest podstawowym sposobem transakcji. Jej brak czy utrudniona jej dostępność może wywoływać problemy w codziennym życiu.

Z danych NBP wynika, że około 9% Polaków wciąż nie korzysta z banków i usług płatniczych online. Wynika z tego, że likwidacja bankomatów może wykluczyć ich z systemu płatniczego. W szczególności dotyczy to osób, które nie mają dostępu do bankowości elektronicznej czy kart płatniczych.

Wykluczenie finansowe nie dotyczy tylko osób starszych, ale też osób z niepełnosprawnościami, które mogą napotkać bariery w korzystaniu z usług cyfrowych. Znaczenie ma tu edukacja finansowa oraz wdrażanie odpowiednich technologii, które pozwolą na łatwiejsze korzystanie z nowoczesnych systemów płatniczych.

Alternatywa dla gotówki?

Alternatywą dla gotówki mogłyby stać się… Kryptowaluty. Płatności walutami cyfrowymi stają się dziś łatwiejsze, a przelewy są szybkie i tanie. Jednak korzystanie z kryptowalut w sposób bezpieczny wymagałoby edukowania użytkowników i zapewnienia odpowiednich narzędzi.

Potencjalnych zalet jest kilka.
Dla osób, które nie mogą korzystać z tradycyjnych usług bankowych lub nie mają do nich dostępu, kryptowaluty mogłyby stanowić prostszy sposób zarządzania finansami.

Niektórzy przedsiębiorcy już akceptują płatności w kryptowalutach jako sposób na uniezależnienie się od systemu bankowego. Dziś płatności takie są coraz łatwiejsze. A transakcje kryptowalutowe – bezpośrednie, podobnie jak gotówkowe.

Co dalej z gotówką w Polsce?

Postępująca likwidacja bankomatów i ograniczenie dostępu do gotówki mogą mieć spore konsekwencje – tak dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Choć płatności bezgotówkowe dominują, brak ustawowego obowiązku zapewnienia gotówki rodzi pytania o przyszłość systemu finansowego i wykluczenie niektórych grup społecznych, które nadal z gotówki korzystają, z różnych względów. W tym kontekście alternatywne formy płatności, w tym kryptowaluty, mogą odgrywać coraz większą rolę – pod warunkiem że zostaną uproszczone i dostosowane do potrzeb użytkowników.

Ewelina Skorupka

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA