reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ograniczenie zużycia jednorazowych toreb foliowych

Ograniczenie zużycia jednorazowych toreb foliowych

Zgodnie z projektem przepisów, który został przyjęty 16 kwietnia 2014 roku (w środę), zużycie jednorazowych toreb foliowych ma zostać ograniczone do 2019 roku o 80%. Jako środki do celu mają posłużyć: podatki, opłaty, zakazy oraz ograniczenia sprzedaży.

Foliowe torby - problem środowiskowy

Torby foliowe to najpopularniejsze ale jednocześnie najbardziej zanieczyszczające środowisko opakowania. Stanowią jeden z najpoważniejszych problemów środowiskowych. Przyczyniają się do zanieczyszczania zbiorników oraz ekosystemów wodnych. Posłowie twierdzą, że najczęściej używane w UE lekkie, plastikowe torby na zakupy (cieńsze niż 50 mikronów), w przeciwieństwie do tych grubszych i mocniejszych, rzadko są używane powtórnie, co sprawia, że kończą jako odpady, przyczyniając się do zanieczyszczenia środowiska.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Projekt przepisów unijnych

Dzisiejsze głosowanie znacząco wzmacnia projekt przepisów unijnych skierowanych na zredukowanie niepotrzebnego użycia plastikowych toreb, wprowadzając obowiązkowe europejskie cele redukcji i warunek, aby plastikowe torebki nie były za darmo. Jak pokazały państwa, które już pracują nad tym ograniczeniem, nie jest to trudne zadanie, przy zastosowaniu spójnej polityki. Szybkie wycofanie plastikowych toreb, jest rozwiązaniem problemu ogromnej ilości plastikowych odpadów, zanieczyszczających środowisko naturalne”, powiedziała Margarete Auken (Greens/EFA, DK), której sprawozdanie zostało przyjęte 539 głosami za, przy 51 głosach przeciw i 72 wstrzymujących się od głosu.

Cele redukcji: 50% do 2017 oraz 80% do 2019 roku.

Zadaj pytanie na: Forum

Obowiązki Państw Członkowskich

Kraje członkowskie musiałyby zredukować zużycie tego typu toreb o co najmniej 50% do 2017 roku oraz o 80% w ciągu kolejnych dwóch lat. Cel ten osiągnąć mogą nakładając podatki i dodatkowe opłaty, zakazy oraz ograniczenia sprzedaży, które sprawią, że sklepy nie będą rozdawać plastikowych toreb za darmo.

Wyjątkiem mają być opakowania służące do pakowania żywności sprzedawanej luzem, takiej jak mięso, ryby, czy nabiał.

Do 2019 roku, plastikowe torebki służące do pakowania owoców, warzyw oraz wyrobów cukierniczych powinny zostać zastąpione przez opakowania z surowców wtórnych, biodegradowalnych oraz nadających się do kompostowania. Wymogi dotyczące tych opakowań powinny zostać zmienione, uważają posłowie.

Foliowe torby - rok 2010

W 2010 roku każdy obywatel UE zużył około 198 foliowych toreb, z czego około 90% stanowiły torby cienkie. To właśnie one rzadko bywają używane powtórnie i dlatego znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Jeśli nic się nie zmieni, zużycie plastikowych toreb będzie wciąż rosnąć. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej tylko w 2010 roku na śmietniku wylądowało ponad 8 miliardów plastikowych toreb.

Zobacz również: Segregacja śmieci – obowiązek czy możliwość?

Kolejne kroki

Parlament Europejski przegłosował projekt przepisów w pierwszym czytaniu, aby zapewnić, że praca wykonana podczas obecnej kadencji będzie mogła zostać przekazana nowemu Parlamentowi, który będzie mógł wykorzystać przyjęty projekt, jako podstawę do negocjacji z państwami członkowskimi.

Źródło: Parlament Europejski

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama