REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe regulacje prawne dotyczące recyklingu baterii

Subskrybuj nas na Youtube
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W połowie czerwca weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach. Zawarte w niej przepisy dotyczące utworzenia rejestru podmiotów sprzedających i przetwarzających baterie i akumulatory zaczęły obowiązywać 1 października 2009 roku.

Dokładnie 12 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach, która jest odpowiedzią na dyrektywę (2006/66/WE) Rady UE oraz Parlamentu Europejskiego. Natomiast 1 października tego roku zaczęły obowiązywać przepisy ustawy zawarte w części dotyczącej utworzenia rejestru podmiotów wprowadzających baterie lub akumulatory oraz kierujących zakładami przetwarzania ich zużytych odpowiedników. Rejestr taki ma być prowadzony przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

REKLAMA

Za brak wpisu do rejestru wskazanym firmom obracającym bateriami i akumulatorami grożą kary pieniężne.

REKLAMA

„Przyjęte w powyższej ustawie regulacje nałożyły na podmioty wprowadzające na rynek baterie i akumulatory obowiązek organizowania i finansowania systemu zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych odpowiedników tych produktów. Dlatego tak ważne było stworzenie odpowiedniego rejestru firm działających w tej branży” – wyjaśnia Mec. Lidia Szczesna-Jędrych z kancelarii prawnej LSJ.

„W oparciu o dyrektywę unijną ustalono wymagany poziom zbierania baterii i akumulatorów przenośnych przez przedsiębiorców wprowadzających te produkty na rynek. Na podmioty, które nie spełnią wymagań, zostanie nałożona opłata produktowa” – dodaje Mec. Lidia Szczesna-Jędrych.

Uzyskane w ten sposób pieniądze będą przeznaczane na akcje edukacyjne dotyczące zbierania i recyklingu baterii i akumulatorów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadrzędnym celem ustawy o bateriach i akumulatorach jest ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne poprzez redukcję ilości niebezpiecznych substancji zawartych w tych produktach oraz przez właściwe zbieranie i recykling powstających z nich odpadów.

REKLAMA

Zmiany w polskim prawie są konieczne ze względu na postępującą integrację europejską. Chodzi również o, jak podano w ustawie, „zharmonizowanie wymogów dotyczących zawartości metali ciężkich w bateriach i akumulatorach oraz wymogów dotyczących ich oznakowania”.

Wprowadzona w połowie czerwca 2009 r. ustawa to kolejny akt normatywny dotyczący kwestii gospodarki odpadami poużytkowymi, który ma na celu zapewnienie ochrony środowiska naturalnego oraz zdrowia i życia ludzi. Wcześniej – w lipcu 2005 r. – przyjęto ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, a od września 2009 r. producentów i importerów tradycyjnych żarówek o mocy 100 W i wyższej obowiązuje rozporządzenie unijne o zakazie sprzedaży tych produktów na obszarze UE. Tradycyjne żarówki, także te o niższych mocach, które w kolejnych latach będą systematycznie wycofywane z rynku, mają być zastąpione świetlówkami energooszczędnymi lub lampami halogenowymi. „Ponieważ zużytych lub uszkodzonych żarówek energooszczędnych nie wolno wyrzucać do śmietnika, dlatego istnieje możliwość ich oddania przy zakupie nowych świetlówek (w stosunku 1:1). A sprzedawca ma obowiązek ich przyjęcia” – mówi Lidia Szczesna-Jędrych. „Wspomniane powyżej regulacje nakładają na podmioty obracające określonymi produktami obowiązek odbioru ich zużytych odpowiedników. Ma to na celu stworzenie warunków sprzyjających osiągnięciu odpowiedniego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii i akumulatorów oraz żarówek” – dodaje Lidia Szczesna-Jędrych.


Lidia Szczesna-Jędrych
Radca Prawny
LSJ Kancelaria Prawna Szczesna-Jędrych Olejnik-Roszkowska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Empatia zamiast strachu? Apel w sprawie małoletnich pasażerów

Kontrolerzy powinni być świadomi emocji dzieci i podchodzić do nich z empatią stosowną do ich wieku - podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Do biura RPD wpływa wiele zgłoszeń dotyczących łamania praw dziecka w środkach transportu publicznego.

Czym jest świadczenie urlopowe, ile wynosi w 2025 roku i czym różni się od tzw. wczasów pod gruszą. Podatki i składki ZUS

W sezonie wakacyjnym wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy oprócz wynagrodzenia za urlop przysługuje mi jakieś dodatkowe świadczenie? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki — możesz otrzymać tzw. świadczenie urlopowe lub „wczasy pod gruszą”. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!

Upoważnienie do opieki nad dzieckiem: do pobrania na wyjazd w wakacje [WZÓR]

Wakacje to okres częstych wyjazdów dzieci, czasami również z innymi osobami niż rodzice. Dzieci, które wyjeżdżają z babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy innymi osobami, muszą mieć ze sobą upoważnienie. Rodzice przygotowują takie pismo i najlepiej, aby podpisali je wspólnie.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

REKLAMA

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

REKLAMA

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

REKLAMA