Aktualizacja: 11.01.2011
Od 1 stycznia 1999 r. Polska jest podzielona na gminy, powiaty i województwa. Wtedy bowiem w życie weszła reforma administracyjna rządu Jerzego Buzka. »
Akty prawa miejscowego stanowione przez powiat
Aktualizacja: 11.01.2011
Samorząd powiatowy posiada kompetencje prawotwórcze, które odnoszą się przede wszystkim do tworzenia aktów prawa miejscowego. Podstawowe regulacje dotyczące stanowienia przez organy powiatu prawa miejscowego zawiera ustawa o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998. »
Co wchodzi w skład mienia powiatu
Aktualizacja: 11.01.2011
Mieniem powiatu jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez powiat lub inne powiatowe osoby prawne. Powiat jest w stosunkach cywilnoprawnych podmiotem praw i obowiązków, które dotyczą mienia powiatu nienależącego do innych powiatowych osób prawnych. Zarząd i ochrona mienia powiatu powinny być wykonywane ze szczególną starannością. »
Aktualizacja: 11.01.2011
Zgodnie z postanowieniami ustawy o samorządzie powiatowym powiaty mogą tworzyć związki z innymi powiatami, w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych, w tym wydawania decyzji w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej. »
Czym charakteryzuje się związek powiatów
Aktualizacja: 11.01.2011
Związek powiatów wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Związek ma osobowość prawną. Rejestr związków prowadzi minister właściwy do spraw administracji publicznej. »
Nadzór nad działalnością powiatu
Aktualizacja: 03.08.2011
Istota nadzoru polega przede wszystkim na możliwości władczego ingerowania w działalność podmiotu nadzorowanego, wraz z pociąganiem do odpowiedzialności osób, nakazywania naprawienia uchybień, z zagrożeniem karami dyscyplinarnymi w razie niewykonania tychże nakazów. »
Rejestry prowadzone przez powiat
Aktualizacja: 14.01.2011
Wszystkie powiaty prowadzą różnego rodzaju rejestry. Rejestry są zbiorami informacji o osobach, rzeczach lub prawach. »
Aktualizacja: 14.01.2011
Powiat to jednostka samorządu terytorialnego drugiego stopnia, obejmująca obszar kilku gmin. Jego działalność oparta jest na ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. »
Aktualizacja: 14.01.2011
Do kadry kierowniczej powiatu można zaliczyć przede wszystkim starostę. Oprócz starosty, wybieranego przez radę powiatu, funkcje kierownicze wykonują również wicestarosta, sekretarz oraz skarbnik. »
Gdzie szukać zagubionej rzeczy
Aktualizacja: 14.01.2011
Biuro Rzeczy Znalezionych przyjmuje zawiadomienia o znalezieniu rzeczy, przechowuje te rzeczy, poszukuje osób uprawnionych do ich odbioru oraz udziela informacji w przedmiotowym zakresie. »
W jaki sposób powiat prowadzi gospodarkę finansową
Aktualizacja: 11.01.2011
Powiat prowadzi gospodarkę finansową samodzielnie na podstawie budżetu powiatu. Gospodarka środkami finansowymi znajdującymi się w dyspozycji powiatu jest jawna. Kontrolę gospodarki finansowej powiatu sprawuje regionalna izba obrachunkowa. Za prawidłowe wykonanie budżetu powiatu odpowiada zarząd powiatu. »
Co to jest powiatowa administracja zespolona
Aktualizacja: 14.01.2011
Organem wykonawczym powiatu jest zarząd powiatu. To on wykonuje prawo, a więc przede wszystkim uchwały rady powiatu. W wykonywaniu tych zadań pomagają mu jednak pewne jednostki podległe. Jednostki te określa się mianem powiatowej administracji zespolonej. »
Aktualizacja: 14.01.2011
Podział naszego kraju na powiaty jest następstwem tzw. reformy administracji przeprowadzonej w 1997 r. przez rząd Jerzego Buzka. Od tego czasu mamy do czynienia z trzema jednostkami samorządu terytorialnego: gminą, powiatem i województwem. »
Jaki był Podział administracyjny kraju w latach 1975-1998
Aktualizacja: 14.01.2011
Podział administracyjny naszego kraju zmieniał się bardzo często. Obecnie ukształtowany jest efektem jednej z reform gabinetu Jerzego Buzka, tzw. reformy administracyjnej. W wyniku tej reformy Polska dzieli się na gminy, powiaty i województwa. »
Aktualizacja: 14.01.2011
Powiat podobnie jak inne jednostki samorządu terytorialnego ma swoje organy. Organy te działają w imieniu powiatu. Część z nich wybieramy w drodze powszechnych wyborów inne zaś są efektem nominacji i wewnętrznych wyborów. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »