Polska Wódka/Polish Vodka i prawo
REKLAMA
REKLAMA
Ochrona nazwy
13 stycznia 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące wymagań dla wódki, która może być oznakowana na etykiecie oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.
REKLAMA
REKLAMA
Ochronę oznaczenia „Polska Wódka/Polish Vodka” Polska uzyskała w trakcie negocjacji akcesyjnych do UE. Mając na uwadze utrzymanie renomy i jakości wódki produkowanej na terytorium Polski, może ona wymagać żeby produkcja wódki etykietowanej jako „Polska Wódka/Polish Vodka” była zgodna z tradycyjnymi recepturami i żeby stosowane do niej były jedynie wybrane surowce pochodzenia polskiego. Produkcja taka musi być prowadzona w ramach polskiej polityki jakości.
Prawo unijne do 2008 roku zezwalało na stosowanie nazwy „wódka” dla wyrobów wytwarzanych z alkoholu etylowego pozyskiwanego z dowolnego surowca pochodzenia rolniczego. Obecnie jednak nazwa „wódka” może być stosowana tylko do wyrobów otrzymanych ze zbóż i ziemniaków. W przypadku produkcji z innych wyrobów rolniczych prawo nakłada obowiązek podawania nazwy użytych surowców.
Zobacz również: Jak dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?
Polska wódka – czyli jaka?
Oznaczenie „Polska Wódka/Polish Vodka” mogą posiadać wyroby produkowane z żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i ziemniaków. Tylko te ze zbóż zostały uznane jako tradycyjnie stosowane do produkcji wódki w Polsce. Mało tego aby wyrób mógł być uzyskać oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka” jego produkcja musi w całości odbywać się w Polsce. Oznaczenia geograficzne powinny podkreślać specyficzne cechy produktu odróżniające go na tle innych, które zawdzięcza on pochodzeniu z konkretnego obszaru geograficznego i panującej tam tradycji. „Polska Wódka/Polish Vodka” jest słynna na światowym rynku ze swojej naturalności i długiej tradycji produkcji.
Definicja „Polskiej Wódki/Polish Vodka” obejmuje zarówno wódki czyste, jak i wódki smakowe.
REKLAMA
Jest to uzasadnione faktem, iż globalne spożycie wódek smakowych wzrasta, zatem brak możliwości używania takiego oznaczenia byłby niekorzystny dla producentów i osłabiłby eksport. Wiele bowiem ekskluzywnych wódek smakowych przeznaczonych na eksport jest znakowanych, prezentowanych i reklamowanych jako produkty chronione oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.
Na podstawie nowej ustawy Polską Wódką/Polish Vodka będzie można nazywać tylko wódkę, która nie zawiera dodatków innych niż woda albo wódkę smakową o nadanym dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierającą naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki, o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu – otrzymaną z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i która może być leżakowana w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych.
Zobacz również: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?
Okres przejściowy dla producentów
„Polska Wódka/Polish Vodka” wyprodukowana przed dniem wejścia w życie nowelizacji w sposób określony w poprzedniej ustawie, może być wprowadzana do obrotu jako „Polska Wódka/Polish Vodka” lub znajdować się w obrocie, nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie tej nowelizacji.
Jeżeli producent podejmie decyzje o etykietowaniu swojego wyrobu alkoholowego oznaczeniem „Polska Wódka/Polish Vodka”, to musi on dostosować się do konkretnie określonych wymagań surowcowych i technologicznych.
Wprowadzona regulacja nie ogranicza możliwości wyrobu i wprowadzania do obrotu na terytorium Polski innych wódek, które nie spełniają wymagań określonych w ustawowej definicji „Polskiej Wódki/Polish Vodka”. Nie zabrania się również umieszczania informacji na etykiecie takiej wódki o tym, że została ona wyprodukowana na terytorium Polski.
Polecamy serwis: Konsument i umowy
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 800).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat