REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska Wódka/Polish Vodka i prawo

Aleksandra Śliwińska
Wódka
Wódka

REKLAMA

REKLAMA

Polska Wódka/Polish Vodka to oznaczenie geograficzne, które obejmuje wyroby alkoholowe o określonych wymaganiach surowcowych i technologicznych.

Ochrona nazwy

13 stycznia 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące wymagań dla wódki, która może być oznakowana na etykiecie oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.

REKLAMA

REKLAMA

Ochronę oznaczenia „Polska Wódka/Polish Vodka” Polska uzyskała w trakcie negocjacji akcesyjnych do UE. Mając na uwadze utrzymanie renomy i jakości wódki produkowanej na terytorium Polski, może ona wymagać żeby produkcja wódki etykietowanej jako „Polska Wódka/Polish Vodka” była zgodna z tradycyjnymi recepturami i żeby stosowane do niej były jedynie wybrane surowce pochodzenia polskiego. Produkcja taka musi być prowadzona w ramach polskiej polityki jakości.

Prawo unijne do 2008 roku zezwalało na stosowanie nazwy „wódka” dla wyrobów wytwarzanych z alkoholu etylowego pozyskiwanego z dowolnego surowca pochodzenia rolniczego. Obecnie jednak nazwa „wódka” może być stosowana tylko do wyrobów otrzymanych ze zbóż i ziemniaków. W przypadku produkcji z innych wyrobów rolniczych prawo nakłada obowiązek podawania nazwy użytych surowców.

Zobacz również: Jak dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Polska wódka – czyli jaka?

Oznaczenie „Polska Wódka/Polish Vodka” mogą posiadać wyroby produkowane z żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i ziemniaków. Tylko te ze zbóż zostały uznane jako tradycyjnie stosowane do produkcji wódki w Polsce. Mało tego aby wyrób mógł być uzyskać oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka” jego produkcja musi w całości odbywać się w Polsce. Oznaczenia geograficzne powinny podkreślać specyficzne cechy produktu odróżniające go na tle innych, które zawdzięcza on pochodzeniu z konkretnego obszaru geograficznego i panującej tam tradycji. „Polska Wódka/Polish Vodka” jest słynna na światowym rynku ze swojej naturalności i długiej tradycji produkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja „Polskiej Wódki/Polish Vodka” obejmuje zarówno wódki czyste, jak i wódki smakowe.

REKLAMA

Jest to uzasadnione faktem, iż globalne spożycie wódek smakowych wzrasta, zatem brak możliwości używania takiego oznaczenia byłby niekorzystny dla producentów i osłabiłby eksport. Wiele bowiem ekskluzywnych wódek smakowych przeznaczonych na eksport jest znakowanych, prezentowanych i reklamowanych jako produkty chronione oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.

Na podstawie nowej ustawy Polską Wódką/Polish Vodka będzie można nazywać tylko wódkę, która nie zawiera dodatków innych niż woda albo wódkę smakową o nadanym dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierającą naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki, o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu – otrzymaną z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i która może być leżakowana w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych.

Zobacz również: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Okres przejściowy dla producentów

„Polska Wódka/Polish Vodka” wyprodukowana przed dniem wejścia w życie nowelizacji w sposób określony w poprzedniej ustawie,  może być wprowadzana do obrotu jako „Polska Wódka/Polish Vodka” lub znajdować się w obrocie, nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie tej nowelizacji.

Jeżeli producent podejmie decyzje o etykietowaniu swojego wyrobu alkoholowego oznaczeniem „Polska Wódka/Polish Vodka”, to musi on dostosować się do konkretnie określonych wymagań surowcowych i technologicznych.

Wprowadzona regulacja nie ogranicza możliwości wyrobu i wprowadzania do obrotu  na terytorium Polski innych wódek, które nie spełniają wymagań określonych w ustawowej definicji „Polskiej Wódki/Polish Vodka”. Nie zabrania się również umieszczania informacji na etykiecie takiej wódki o tym, że została ona wyprodukowana na terytorium Polski.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 800).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA