| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Polska Wódka/Polish Vodka i prawo

Polska Wódka/Polish Vodka i prawo

Polska Wódka/Polish Vodka to oznaczenie geograficzne, które obejmuje wyroby alkoholowe o określonych wymaganiach surowcowych i technologicznych.

Ochrona nazwy

13 stycznia 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące wymagań dla wódki, która może być oznakowana na etykiecie oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.

Ochronę oznaczenia „Polska Wódka/Polish Vodka” Polska uzyskała w trakcie negocjacji akcesyjnych do UE. Mając na uwadze utrzymanie renomy i jakości wódki produkowanej na terytorium Polski, może ona wymagać żeby produkcja wódki etykietowanej jako „Polska Wódka/Polish Vodka” była zgodna z tradycyjnymi recepturami i żeby stosowane do niej były jedynie wybrane surowce pochodzenia polskiego. Produkcja taka musi być prowadzona w ramach polskiej polityki jakości.

Prawo unijne do 2008 roku zezwalało na stosowanie nazwy „wódka” dla wyrobów wytwarzanych z alkoholu etylowego pozyskiwanego z dowolnego surowca pochodzenia rolniczego. Obecnie jednak nazwa „wódka” może być stosowana tylko do wyrobów otrzymanych ze zbóż i ziemniaków. W przypadku produkcji z innych wyrobów rolniczych prawo nakłada obowiązek podawania nazwy użytych surowców.

Zobacz również: Jak dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Polska wódka – czyli jaka?

Oznaczenie „Polska Wódka/Polish Vodka” mogą posiadać wyroby produkowane z żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i ziemniaków. Tylko te ze zbóż zostały uznane jako tradycyjnie stosowane do produkcji wódki w Polsce. Mało tego aby wyrób mógł być uzyskać oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka” jego produkcja musi w całości odbywać się w Polsce. Oznaczenia geograficzne powinny podkreślać specyficzne cechy produktu odróżniające go na tle innych, które zawdzięcza on pochodzeniu z konkretnego obszaru geograficznego i panującej tam tradycji. „Polska Wódka/Polish Vodka” jest słynna na światowym rynku ze swojej naturalności i długiej tradycji produkcji.

Definicja „Polskiej Wódki/Polish Vodka” obejmuje zarówno wódki czyste, jak i wódki smakowe.

Jest to uzasadnione faktem, iż globalne spożycie wódek smakowych wzrasta, zatem brak możliwości używania takiego oznaczenia byłby niekorzystny dla producentów i osłabiłby eksport. Wiele bowiem ekskluzywnych wódek smakowych przeznaczonych na eksport jest znakowanych, prezentowanych i reklamowanych jako produkty chronione oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.

Na podstawie nowej ustawy Polską Wódką/Polish Vodka będzie można nazywać tylko wódkę, która nie zawiera dodatków innych niż woda albo wódkę smakową o nadanym dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierającą naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki, o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu – otrzymaną z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i która może być leżakowana w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych.

Zobacz również: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »