REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska Wódka/Polish Vodka i prawo

Aleksandra Śliwińska
Wódka
Wódka

REKLAMA

REKLAMA

Polska Wódka/Polish Vodka to oznaczenie geograficzne, które obejmuje wyroby alkoholowe o określonych wymaganiach surowcowych i technologicznych.

Ochrona nazwy

13 stycznia 2013 roku wejdą w życie zmiany dotyczące wymagań dla wódki, która może być oznakowana na etykiecie oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.

REKLAMA

REKLAMA

Ochronę oznaczenia „Polska Wódka/Polish Vodka” Polska uzyskała w trakcie negocjacji akcesyjnych do UE. Mając na uwadze utrzymanie renomy i jakości wódki produkowanej na terytorium Polski, może ona wymagać żeby produkcja wódki etykietowanej jako „Polska Wódka/Polish Vodka” była zgodna z tradycyjnymi recepturami i żeby stosowane do niej były jedynie wybrane surowce pochodzenia polskiego. Produkcja taka musi być prowadzona w ramach polskiej polityki jakości.

Prawo unijne do 2008 roku zezwalało na stosowanie nazwy „wódka” dla wyrobów wytwarzanych z alkoholu etylowego pozyskiwanego z dowolnego surowca pochodzenia rolniczego. Obecnie jednak nazwa „wódka” może być stosowana tylko do wyrobów otrzymanych ze zbóż i ziemniaków. W przypadku produkcji z innych wyrobów rolniczych prawo nakłada obowiązek podawania nazwy użytych surowców.

Zobacz również: Jak dostać pozwolenie na sprzedaż alkoholu?

Polska wódka – czyli jaka?

Oznaczenie „Polska Wódka/Polish Vodka” mogą posiadać wyroby produkowane z żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia i ziemniaków. Tylko te ze zbóż zostały uznane jako tradycyjnie stosowane do produkcji wódki w Polsce. Mało tego aby wyrób mógł być uzyskać oznaczenie geograficzne „Polska Wódka/Polish Vodka” jego produkcja musi w całości odbywać się w Polsce. Oznaczenia geograficzne powinny podkreślać specyficzne cechy produktu odróżniające go na tle innych, które zawdzięcza on pochodzeniu z konkretnego obszaru geograficznego i panującej tam tradycji. „Polska Wódka/Polish Vodka” jest słynna na światowym rynku ze swojej naturalności i długiej tradycji produkcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Definicja „Polskiej Wódki/Polish Vodka” obejmuje zarówno wódki czyste, jak i wódki smakowe.

REKLAMA

Jest to uzasadnione faktem, iż globalne spożycie wódek smakowych wzrasta, zatem brak możliwości używania takiego oznaczenia byłby niekorzystny dla producentów i osłabiłby eksport. Wiele bowiem ekskluzywnych wódek smakowych przeznaczonych na eksport jest znakowanych, prezentowanych i reklamowanych jako produkty chronione oznaczeniem geograficznym „Polska Wódka/Polish Vodka”.

Na podstawie nowej ustawy Polską Wódką/Polish Vodka będzie można nazywać tylko wódkę, która nie zawiera dodatków innych niż woda albo wódkę smakową o nadanym dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierającą naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki, o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu – otrzymaną z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i która może być leżakowana w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych.

Zobacz również: Jaka kara grozi za wytwarzanie alkoholu?

Okres przejściowy dla producentów

„Polska Wódka/Polish Vodka” wyprodukowana przed dniem wejścia w życie nowelizacji w sposób określony w poprzedniej ustawie,  może być wprowadzana do obrotu jako „Polska Wódka/Polish Vodka” lub znajdować się w obrocie, nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie tej nowelizacji.

Jeżeli producent podejmie decyzje o etykietowaniu swojego wyrobu alkoholowego oznaczeniem „Polska Wódka/Polish Vodka”, to musi on dostosować się do konkretnie określonych wymagań surowcowych i technologicznych.

Wprowadzona regulacja nie ogranicza możliwości wyrobu i wprowadzania do obrotu  na terytorium Polski innych wódek, które nie spełniają wymagań określonych w ustawowej definicji „Polskiej Wódki/Polish Vodka”. Nie zabrania się również umieszczania informacji na etykiecie takiej wódki o tym, że została ona wyprodukowana na terytorium Polski.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 800).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

REKLAMA

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA