REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Michał Poczmański: Apostazja – czy z kościoła można się wypisać przez internet? [PODCAST]

Michał Poczmański: Apostazja jest procesem dość prostym, ale niemożliwym online
Michał Poczmański: Apostazja jest procesem dość prostym, ale niemożliwym online

REKLAMA

REKLAMA

Apostazja jest procesem dość prostym, do przejścia bez udziału adwokata kościelnego – wyjaśnia Michał Poczmański. Jak można wypisać się z kościoła? Czy można to zrobić zdalnie? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Michał Poczmański w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) zaznacza, że obecnie przepisy nie pozwalają na dokonanie apostazji za pośrednictwem Internetu, bo jeden z elementów to jest rozmowa z proboszczem. Faktycznie, jakby się tak zastanowić, ta procedura być może mogłaby być kiedyś realizowana w jakiś sposób zdalny, online – wskazuje Poczmański.

REKLAMA

Jak wygląda proces apostazji?

O apostazji jest ostatnio głośno, aczkolwiek to nie jest tak, że to jest główne zadanie adwokatów kościelnych w Polsce. Wydaje mi się, mimo wszystko, że ten proces samej apostazji jest dość prosty. Czasami media może troszeczkę uwypuklają wady tego procesu, niedoskonałości czy pojedyncze sytuacje, które potencjalnie były trudniejsze. Wydaje mi się też, że ten proces jest do przejścia bez udziału adwokata kościelnego. W naszej kancelarii adwokaci zajmują się zupełnie innymi sprawami, a kwestie apostazji to jest niewielki odsetek wszystkich spraw, którymi się zajmujemy – wyjaśnia Poczmański.

Czy można się wypisać z kościoła przez internet?

REKLAMA

Przepisy nie pozwalają na dokonanie apostazji za pośrednictwem Internetu, bo jeden z elementów to jest rozmowa z proboszczem. Faktycznie, jakby się tak zastanowić, ta procedura być może mogłaby być kiedyś realizowana w jakiś sposób zdalny, online. Chociaż tutaj przepis mówi, że to ma być osobiste spotkanie, więc troszeczkę trzeba by sam przepis zmienić. […] Teraz w sądach kościelnych coraz częściej myśli się wstępnie powiedzmy o przesłuchaniach świadków czy stron zdalnie. Nie zawsze jest to możliwe, natomiast w Polsce jest to w ogóle niemożliwe. W innych krajach już powoli to wchodzi. Być może za dziesięć lat, inne procedury, w tym: procedura apostazji, będzie możliwa do zrealizowania online.

Kościół powoli się otwiera na realizowanie różnych rzeczy zdalnie. Tak jak i cały świat. Rok temu wiele rzeczy, np. wizyta u lekarza, nie było możliwych zdalnie. Teraz jest to oczywista oczywistość. Po pandemii część z tych rzeczy pewnie nadal będzie realizowana zdalnie – mówi Poczmański.

Czym zajmuje się adwokat kościelny?

Najwięcej pracy oczywiście jest w prawie małżeńskim - przede wszystkim stwierdzenie nieważności małżeństwa. To jest główna dziedzina, w której się specjalizujemy i działamy – tłumaczy Poczmański.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Michał Poczmański - prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Absolwent Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie.

Słuchaj podcastów DGPtalk: Z PIERWSZEJ STRONY

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego wywiadu Z PIERWSZEJ STRONY”, który ukazywać się będzie co tydzień w ramach podcastu „DGPtalk”. Gośćmi Agnieszki Gorczyca są praktycy, komentatorzy i uczestnicy najważniejszych wydarzeń w kraju.

PODCASTY "Z PIERWSZEJ STRONY" - poprzednie odcinki

Barbara Nowacka: Jakie spółki i na jakiej zasadzie budowały Szpital Narodowy? [PODCAST]

Klaudia Jachira: Władza zmusza Polaków do kombinowania [PODCAST]

Bartek Fetysz: Kultura już dawno zeszła do Internetu, w telewizji nic nie ma [PODCAST]

Radosław Lis: Izolacja uczniów jest największym problemem [PODCAST]

  1. Renata Durda, Niebieska Linia: Państwo nie radzi sobie z przemocą w rodzinie [PODCAST]
  2. Sebastian Pitoń, Góralskie Veto: „To polityka rządu, a nie COVID nas zabija” [PODCAST]
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA