reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Michał Poczmański: Apostazja – czy z kościoła można się wypisać przez internet? [PODCAST]

Michał Poczmański: Apostazja – czy z kościoła można się wypisać przez internet? [PODCAST]

Apostazja jest procesem dość prostym, do przejścia bez udziału adwokata kościelnego – wyjaśnia Michał Poczmański. Jak można wypisać się z kościoła? Czy można to zrobić zdalnie? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Michał Poczmański w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) zaznacza, że obecnie przepisy nie pozwalają na dokonanie apostazji za pośrednictwem Internetu, bo jeden z elementów to jest rozmowa z proboszczem. Faktycznie, jakby się tak zastanowić, ta procedura być może mogłaby być kiedyś realizowana w jakiś sposób zdalny, online – wskazuje Poczmański.

Jak wygląda proces apostazji?

O apostazji jest ostatnio głośno, aczkolwiek to nie jest tak, że to jest główne zadanie adwokatów kościelnych w Polsce. Wydaje mi się, mimo wszystko, że ten proces samej apostazji jest dość prosty. Czasami media może troszeczkę uwypuklają wady tego procesu, niedoskonałości czy pojedyncze sytuacje, które potencjalnie były trudniejsze. Wydaje mi się też, że ten proces jest do przejścia bez udziału adwokata kościelnego. W naszej kancelarii adwokaci zajmują się zupełnie innymi sprawami, a kwestie apostazji to jest niewielki odsetek wszystkich spraw, którymi się zajmujemy – wyjaśnia Poczmański.

Czy można się wypisać z kościoła przez internet?

Przepisy nie pozwalają na dokonanie apostazji za pośrednictwem Internetu, bo jeden z elementów to jest rozmowa z proboszczem. Faktycznie, jakby się tak zastanowić, ta procedura być może mogłaby być kiedyś realizowana w jakiś sposób zdalny, online. Chociaż tutaj przepis mówi, że to ma być osobiste spotkanie, więc troszeczkę trzeba by sam przepis zmienić. […] Teraz w sądach kościelnych coraz częściej myśli się wstępnie powiedzmy o przesłuchaniach świadków czy stron zdalnie. Nie zawsze jest to możliwe, natomiast w Polsce jest to w ogóle niemożliwe. W innych krajach już powoli to wchodzi. Być może za dziesięć lat, inne procedury, w tym: procedura apostazji, będzie możliwa do zrealizowania online.

Kościół powoli się otwiera na realizowanie różnych rzeczy zdalnie. Tak jak i cały świat. Rok temu wiele rzeczy, np. wizyta u lekarza, nie było możliwych zdalnie. Teraz jest to oczywista oczywistość. Po pandemii część z tych rzeczy pewnie nadal będzie realizowana zdalnie – mówi Poczmański.

Czym zajmuje się adwokat kościelny?

Najwięcej pracy oczywiście jest w prawie małżeńskim - przede wszystkim stwierdzenie nieważności małżeństwa. To jest główna dziedzina, w której się specjalizujemy i działamy – tłumaczy Poczmański.

Michał Poczmański - prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Absolwent Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie.

Słuchaj podcastów DGPtalk: Z PIERWSZEJ STRONY

Spotify http://prawna.pl/spotify

iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes

Google Podcast http://prawna.pl/google

Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego wywiadu Z PIERWSZEJ STRONY”, który ukazywać się będzie co tydzień w ramach podcastu „DGPtalk”. Gośćmi Agnieszki Gorczyca są praktycy, komentatorzy i uczestnicy najważniejszych wydarzeń w kraju.

PODCASTY "Z PIERWSZEJ STRONY" - poprzednie odcinki

  1. Barbara Nowacka: Jakie spółki i na jakiej zasadzie budowały Szpital Narodowy? [PODCAST]

  2. Klaudia Jachira: Władza zmusza Polaków do kombinowania [PODCAST]

  3. Bartek Fetysz: Kultura już dawno zeszła do Internetu, w telewizji nic nie ma [PODCAST]

  4. Radosław Lis: Izolacja uczniów jest największym problemem [PODCAST]

  5. Renata Durda, Niebieska Linia: Państwo nie radzi sobie z przemocą w rodzinie [PODCAST]
  6. Sebastian Pitoń, Góralskie Veto: „To polityka rządu, a nie COVID nas zabija” [PODCAST]
reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama