| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

Nowe zasady dziedziczenia - poradnik


W dniu 28 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny. Mimo tego, że nowelizacja zmienia jedynie 5 artykułów w zakresie prawa spadkowego (z kilkudziesięciu) wprowadza spore zamieszanie, zmienia bowiem (pierwszy raz od uchwalenia obecnego kodeksu cywilnego w 1964 roku) porządek dziedziczenia i znacząco rozszerza grono spadkobierców ustawowych- dopuszczając do spadku m.in. dziadków spadkodawcy i ich zstępnych (wujostwo spadkobiercy i jego kuzyni). W praktyce oznacza to, mniejszą szansę na objęcie spadku przez Skarb Państwa, ale także większe (niż do tej pory) rozbicie spadku (im więcej osób dziedziczy, tym mniejsze są ich udziały).

Rodzice spadkodawcy mogą być powołani do dziedziczenia z ustawy, jedynie wtedy gdy żaden ze zstępnych (potomków) spadkodawcy nie może, lub nie chce przyjąć spadku. 

Jednakże (jak widać to na także na schemacie)- rodzice dziedziczą w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy jeśli ten żyje (i może, i chce spadek przyjąć). W takiej sytuacji udział małżonka wynosi 1/2, każde zaś z rodziców dziedziczy po 1/4 całości spadku.

Co interesujące, rodzice zupełnie odsuwają od dziedziczenia rodzeństwo spadkobiercy (co nie miało miejsca pod rządami starych przepisów).

W sytuacji, więc, w której małżonek spadkodawcy nie żyje- a oboje rodziców przyjmuje spadek – dziedziczą całość samodzielnie. Jest to wyraźne (i celowe) uprzywilejowanie „starszych” spadkobierców, nad „młodszymi”- widoczna również w sytuacji dziadków powołanych do dziedziczenia po wnuku.

Rodzeństwo (o czym później) dziedziczy dopiero w miejsce rodzica, który nie może lub nie chce spadku przyjąć. Wówczas zstępni danego rodzica (rodzeństwo spadkodawcy) dziedziczy jego udział, dzieląc się nim w częściach równych.

Wadliwa regulacja
Nowelizując przepisy, ustawodawca nie przewidział rozwiązania dla jednej sytuacji, w której:
• do spadku powołani są rodzice oraz małżonek;
• rodzice nie mieli innych zstępnych oprócz spadkodawcy (brak rodzeństwa spadkodawcy);
• jeden z rodziców nie dożył otwarcia spadku.
Nie wiadomo bowiem, komu ma przypaść udział zmarłego rodzica (1/4 spadku). Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało już nowelizację (kolejną przepisów), z której jasno wynika, że wspomniany udział przypada w całości drugiemu z małżonków. Do czasu nowelizacji, mamy jednak do czynienia z istotną luką prawną.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »