REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ten, kto stosuje przemoc domową już się do ciebie nie zbliży

Subskrybuj nas na Youtube
Nie czekaj! Natychmiast poproś policjanta, żeby odseparował cię od sprawcy przemocy domowej.
Ofiara przemocy domowej może domagać się, żeby policjant nakazał oprawcy opuszczenie mieszkania, zakazał mu zbliżania się do jego ofiary, zabronił z nią kontaktu a nawet uniemożliwił nachodzenie jej np. w pracy czy szkole.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 sierpnia 2023 r. policjant może zakazać zbliżania się osobie stosującej przemoc domową do jego ofiary. Ma też prawo zabronić z nią wszelkich kontaktów a nawet uniemożliwić przemocowcowi przebywanie w np. w szkole, do której uczęszcza pokrzywdzony.

Policjant (takie samo uprawnienie ma też żandarm wojskowy) po 15 sierpnia będzie mógł wydać wobec osoby stosującej przemoc domową w rozumieniu norm zapisanych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej zakaz zbliżania się na odległość wyrażoną w metrach albo zakaz kontaktów z osobą, którą skrzywdził a także zabronić jej wstępu do określonych miejsc. 

REKLAMA

Zakaz zbliżania się

Może zostać orzeczony wobec osoby stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia ofiary przemocy domowej. Według obowiązującej od 22 czerwca 2023 r. definicji jest to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej. Do tej kategorii należą między innymi działania naruszające godność, nietykalność cielesną lub wolność (także seksualną). Definicja obejmuje również postępowanie skutkujące szkodami na zdrowiu fizycznych lub psychicznym wywołującej u niej cierpienie lub krzywdę. Za przemoc domową uważa się również ograniczenie lub pozbawienie dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej. Będzie nią także istotne naruszenie prywatności tych, wobec których stosowano przemoc domową lub działania wzbudzające w nich poczucie zagrożenia, poniżenia lud udręczenia- w tym także akcje podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (nie tylko maile, ale także np. media społecznościowe). Jeśli dojdzie do takich naruszeń policjant może zakazać przemocowcowi zbliżania się do jego ofiary na odległość precyzyjnie wyrażoną w metrach.

Zakaz kontaktu

Podobnie jak w przypadku zakazu zbliżania się stosuje się to rozwiązanie wobec osób stosujących przemoc domową stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby doznającej przemocy. Taki zakaz może obejmować nie tylko kontakty osobiste, ale również telefoniczne czy za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych.

Zakaz wstępu

Dodatkowo każdy, kto padło ofiarą przemocy domowej a uczęszcza do szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, uprawia sport lub pracuje może liczyć na to, że policjant zakaże osobie stosującej przemoc domową i stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia ofiary osoby doznającej takiej przemocy wchodzić na teren szkoły, placówki oświatowej, obiektu sportowego, miejsca pracy itp. i przebywać na jej terenie. Reguła ta nie będzie jednak stosowana jeśli przemocowiec jest w tym miejscu zatrudniony lub sam się uczy.

Wszystkie zakazy naraz

Zakaz zbliżania się, zakaz kontaktu, zakaz wstępu a także wcześniej obowiązuje nakazy opuszczenia lokalu przez przemocowca mogą być stosowane łącznie. Dla ich ofiar najważniejsze jest jednak to, że są one natychmiast wykonalne. Można też do jednego zakazu dodawać następne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy policjant wydaje zakazy

Przepisy dają mu uprawnienie do ich nałożenia już podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym przez przemocowca i jego ofiarę mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu. Rozwiązanie to może też zostać zastosowane po zgłoszeniu stosowania przemocy domowej przez kogoś, kto jest jej poddawany. Podstawą wydania takich nakazów będzie też powzięcie informacji o stosowaniu przemocy np. uzyskanej od kuratora sądowego lub pracownika pomocy społecznej w związku z wykonywanie ich obowiązków służbowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Bez zasiłku bo świadczenie pielęgnacyjne za 6 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy, choć otrzymywał je przez 18 miesięcy, ale zwrócił za ostatnie 12 miesięcy

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

REKLAMA

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

REKLAMA