REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ten, kto stosuje przemoc domową już się do ciebie nie zbliży

Nie czekaj! Natychmiast poproś policjanta, żeby odseparował cię od sprawcy przemocy domowej.
Ofiara przemocy domowej może domagać się, żeby policjant nakazał oprawcy opuszczenie mieszkania, zakazał mu zbliżania się do jego ofiary, zabronił z nią kontaktu a nawet uniemożliwił nachodzenie jej np. w pracy czy szkole.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 sierpnia 2023 r. policjant może zakazać zbliżania się osobie stosującej przemoc domową do jego ofiary. Ma też prawo zabronić z nią wszelkich kontaktów a nawet uniemożliwić przemocowcowi przebywanie w np. w szkole, do której uczęszcza pokrzywdzony.

Policjant (takie samo uprawnienie ma też żandarm wojskowy) po 15 sierpnia będzie mógł wydać wobec osoby stosującej przemoc domową w rozumieniu norm zapisanych w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej zakaz zbliżania się na odległość wyrażoną w metrach albo zakaz kontaktów z osobą, którą skrzywdził a także zabronić jej wstępu do określonych miejsc. 

REKLAMA

Zakaz zbliżania się

Może zostać orzeczony wobec osoby stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia ofiary przemocy domowej. Według obowiązującej od 22 czerwca 2023 r. definicji jest to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej. Do tej kategorii należą między innymi działania naruszające godność, nietykalność cielesną lub wolność (także seksualną). Definicja obejmuje również postępowanie skutkujące szkodami na zdrowiu fizycznych lub psychicznym wywołującej u niej cierpienie lub krzywdę. Za przemoc domową uważa się również ograniczenie lub pozbawienie dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej. Będzie nią także istotne naruszenie prywatności tych, wobec których stosowano przemoc domową lub działania wzbudzające w nich poczucie zagrożenia, poniżenia lud udręczenia- w tym także akcje podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (nie tylko maile, ale także np. media społecznościowe). Jeśli dojdzie do takich naruszeń policjant może zakazać przemocowcowi zbliżania się do jego ofiary na odległość precyzyjnie wyrażoną w metrach.

Zakaz kontaktu

Podobnie jak w przypadku zakazu zbliżania się stosuje się to rozwiązanie wobec osób stosujących przemoc domową stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby doznającej przemocy. Taki zakaz może obejmować nie tylko kontakty osobiste, ale również telefoniczne czy za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych.

Zakaz wstępu

Dodatkowo każdy, kto padło ofiarą przemocy domowej a uczęszcza do szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, uprawia sport lub pracuje może liczyć na to, że policjant zakaże osobie stosującej przemoc domową i stwarzającej zagrożenie dla życia lub zdrowia ofiary osoby doznającej takiej przemocy wchodzić na teren szkoły, placówki oświatowej, obiektu sportowego, miejsca pracy itp. i przebywać na jej terenie. Reguła ta nie będzie jednak stosowana jeśli przemocowiec jest w tym miejscu zatrudniony lub sam się uczy.

Wszystkie zakazy naraz

Zakaz zbliżania się, zakaz kontaktu, zakaz wstępu a także wcześniej obowiązuje nakazy opuszczenia lokalu przez przemocowca mogą być stosowane łącznie. Dla ich ofiar najważniejsze jest jednak to, że są one natychmiast wykonalne. Można też do jednego zakazu dodawać następne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy policjant wydaje zakazy

Przepisy dają mu uprawnienie do ich nałożenia już podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym przez przemocowca i jego ofiarę mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu. Rozwiązanie to może też zostać zastosowane po zgłoszeniu stosowania przemocy domowej przez kogoś, kto jest jej poddawany. Podstawą wydania takich nakazów będzie też powzięcie informacji o stosowaniu przemocy np. uzyskanej od kuratora sądowego lub pracownika pomocy społecznej w związku z wykonywanie ich obowiązków służbowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Ważne zmiany dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób skorzysta z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

Renta wdowia już w tym roku. Na początek 15 proc. drugiego świadczenia

Renta wdowia, która ma zostać wprowadzona już w tym roku, ma być krokiem w stronę poprawy sytuacji finansowej wdów i wdowców. Choć na początek będzie to tylko 15 proc. drugiego świadczenia, stopniowy wzrost do 50 proc. ma na celu długoterminowe wsparcie dla osób, które straciły swoich małżonków.

REKLAMA

Wyjazd do pracy za granicą – jak się przygotować?

Wakacje, które już za progiem, to doskonały okres, aby w czasie krótkiego, kilkutygodniowego, zagranicznego wyjazdu podreperować domowy budżet. Dla młodych ludzi może być to z kolei ekscytujące doświadczenie. Niezależnie od tego, z jakich powodów chcemy wyjechać, zawsze warto dobrze się przygotować. Najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które planują wyjechać po raz pierwszy, jest zgłoszenie się do agencji pośrednictwa pracy. Nie tylko pomoże ona w znalezieniu najlepszej oferty, ale też zajmie się wszelkimi formalnościami i dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wyjazdu. 

Jak uniknąć ekościemy (greenwashingu)? System weryfikacji technologii środowiskowych ETV

Innowacyjne technologie środowiskowe to szansa, aby sprostać pilnym wyzwaniom środowiskowym, przed którymi stoją Europa i świat. Jednak stopień ich komercjalizacji i zastosowanie w gospodarce nadal pozostają zaskakująco niskie pomimo  potrzeb rynku i rosnącego popytu. Przyczyną może być potrójne ryzyko niepowodzenia rynkowego: ryzyko związane z wdrażaniem technologii środowiskowej, ryzyko związane z wdrażaniem innowacji oraz ryzyko związane ze zwrotem kosztów inwestycji. Ograniczenie tych ryzyk przez twórców i dostawców technologii jest trudnym wyzwaniem, wymagającym dodatkowych narzędzi. Z pomocą może przyjść system weryfikacji technologii środowiskowych ETV, oparty na normie ISO 14034. 

REKLAMA