REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alimenty, Konstytucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozdział I Konstytucja

Rozdział I Konstytucji zawiera 29 artykułów. Dotyczą one zasad funkcjonowania oraz organizacji państwa. Wskazują, że władza opiera się na podziale władzy na ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą.

Rozdział II Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela

Rozdział II Konstytucji zawiera 50 artykułów. W całości poświęcony jest prawom, wolnościom oraz obowiązkom człowieka i obywatela. Możemy wyróżnić prawa i wolności: osobiste, polityczne, ekonomiczne, socjalne oraz kulturalne. 

Rozdział III Źródła prawa

Rozdział III Konstytucji zawiera 8 artykułów. Poświęcony jest źródłom prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Do takich źródeł zaliczamy: Konstytucję, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego. 

Rozdział IV Sejm i Senat

Rozdział IV Konstytucji zawiera 31 artykułów. Uregulowanie w nich znajduje władza ustawodawcza. W Polsce władzę ustawodawczą sprawują przede wszystkim Sejm oraz Senat.

REKLAMA

Rozdział V Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Rodział V Konstytucji zawiera 20 artykułów. Zawierają one regulacje prawne dotyczące Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent jest najważniejszym przedstawicielem Polski. Sprawuje w państwie władze wykonawczą.

Rozdział VI Rada Ministrów i administracja rządowa

Rozdział VI Konstytucji zawiera 16 artykułów. Poświęcony jest Radzie Ministrów oraz administracji rządowej. Sprawują one władzę wykonawczą w Polsce. Rada Ministrów prowadzi politykę zagraniczną i wewnętrzną oraz kieruje administracją rządową.

Rozdział VII Samorząd terytorialny

Rozdział VII Konstytucji zawiera 10 artykułów. W artykułach znajdują się regualcję dotyczące podziału terytorialnego Polski. Samorząd terytorialny dzieli się na: województwa, powiaty oraz gminy. Gmina jest podstawową jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego. 

Rozdział VIII Sądy i trybunały

Rozdział VIII Konstytucji zawiera 28 artykułów. Wskazują one jakie organy państwowe sprawują w Polsce władzę sądowniczą. Władza sądownicza jest odrebna od władzy ustawodawczej i wykonawczej. W Polsce sądy i Trybunały stanowią przedstawicielstwo sądowictwa. 

REKLAMA

Rozdział IX Organy kontroli państwowej i ochrony prawa

Rozdział IX Konstytucji zawiera 14 artykułów. Poświęcony jest organom państwowym, których głównym celem jest ochrona prawa i kontrola jego przestrzegania przez inne organy. Do organów kontrolnych zaliczymy: Najwyższą Izbę Konroli, Rzecznika Praw obywatelskich oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Rozdział X Finanse publiczne

Rozdział X Konstytucji zawiera 10 arykułów. Dotyczą one kwestii finansowych państwa. Przede wszystkim sposobu uchwalania corocznego budżetu państwa. Ponadto wskazują, jakie organy państwowe odpowiadają w Polsce za finanse. 

Rozdział XI Stany nadzwyczajne

Rozdział XI Konstytucji zawiera 7 artykułów. Poświęcony jest stanom nadzwyczajnym. Możemy wyróżnić trzy stany nadzwyczajne: stan wyjątkowy, stan wojenny, stan klęski żywiołowej. Wprowadzane są w sytuacjach szczególnych zagrożeń.

Rozdział XII Zmiana Konstytucji

Rozdział XII zawiera jeden artykuł. Określa on sposoby zmiany Konstytucji. Wskazuje warunki jakie muszą zostać spełnione, aby można było zmienić obecnie obowiązującą Konstytucję. 

Rozdział XIII Przepisy przejściowe i końcowe

Rozdział XIII Konstytucji zawiera 8 artykułów. Dotyczą one kwestii zmian, jakie muszą zaistnieć w prawie polskim w związku z uchawaleniem najwyższego aktu prawnego - Konstytucji. Obecnie obowiązująca Konstytucja weszła w ciągu trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia, czyli z dniem 17 października 1997 roku. 

Rozwodowa "wojna domowa", czyli co dla kogo

Podczas sprawy rozwodowej sąd często orzeka o sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków. Sąd może orzec także o obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sprawowania pieczy nad dziećmi, czy płacenia alimentów współmałżonkowi.

Czy można liczyć na podwyższenie alimentów?

Kilka lat temu rozwiodłam się sąd przyznał wówczas bardzo niskie alimenty na nasze dziecko. Ostatnio dowiedziałam się, że były mąż znalazł lepszą pracę. Czy w takiej sytuacji mogę oczekiwać podwyższenia alimentów?

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty?

Mam siostrę i brata. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż oni. Jestem osobą samotną, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić dla mnie alimenty?

Czy od ojca dziecka należą się pieniądze na utrzymanie?

Jestem studentką i zaszłam w ciążę. Nie mam żadnych środków utrzymania. Ojciec dziecka uznał je za swoje, ale nie będziemy go razem wychowywać. Czy w takim przypadku mogę upominać się o pieniądze na utrzymanie w czasie ciąży od ojca dziecka?

Czy można po roku upomnieć się o zwrot kosztów?

Rok temu urodziłam nieślubne dziecko. Nie chciałam wtedy żadnych pieniędzy od jego ojca. Jednak teraz mam kłopoty ze zdobyciem środków na życia. Będę składać pozew o alimenty. Czy mogę dodatkowo upomnieć się o pokrycie wydatków związanych z ciążą i porodem, mimo że minął już rok?

Czy druga żona ma płacić alimenty?

Kilka tygodni temu zmarł mój były mąż, który płacił systematycznie alimenty na nasze wspólne dziecko. Czy teraz mogę domagać się, by jego druga żona płaciła alimenty mojemu synowi, który ma 10 lat?

Czy w niedostatku po rozwodzie dostanie się alimenty?

Mąż chciał szybko otrzymać rozwód, więc postanowiliśmy nie ustalać winy. Czy muszę znajdować się w niedostatku, aby otrzymać od niego alimenty?

Jakie obowiązki po ustaniu małżeństwa?

Małżeństwo mojego syna prawdopodobnie zostanie unieważnione z powodu choroby psychicznej jego żony. Synowa straciła pracę i nie ma żadnych dochodów. Czy będzie mogła od mojego syna domagać się alimentów, tak jak w przypadku rozwodu?

Alimenty od byłego męża

Moja córka rozwodzi się i prawdopodobnie wina za rozkład pożycia małżeńskiego zostanie przypisana jej mężowi. Dotychczas nie pracowała i była na utrzymaniu męża. Kto będzie miał obowiązek utrzymywania jej. Czy po rozwodzie były mąż będzie miał obowiązek alimentacyjny?

Jak napisać pozew o alimenty?

Obowiązek alimentacyjny pozwala na zapewnienie środków utrzymania członkom rodziny, którzy nie są w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich życiowych potrzeb. Aby uzyskać alimenty należy złożyć pozew we właściwym sądzie.

Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów?

Na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny wobec dzieci. Mają obowiązek zapewnić im środki utrzymania, a w miarę potrzeby również środki wychowania. W pewnych przypadkach obowiązek alimentacyjny obciąża również rodzeństwo, rozwiedzionego małżonka i małżonka pozostającego w separacji.

Od kogo po alimenty w pierwszej kolejności?

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo. Dotyczy on rodziców, dziadków oraz dzieci, wnuków, bez ograniczenia stopnia pokrewieństwa. Za pokrewieństwo uznawany jest stosunek, jaki zachodzi pomiędzy osobami mającymi wspólnych naturalnych przodków.

Z jakich przyczyn można domagać się alimentów?

Obowiązek alimentacyjny polega na zapewnianiu środków utrzymania, tym członkom rodziny, którzy sami nie mogą tego uczynić. Uzyskanie od innego członka rodziny stałej pomocy pieniężnej jest uzależnione od spełnienia określonych warunków.

Czy można domagać się alimentów od byłego małżonka?

Sąd orzekając rozwód powoduje ustanie małżeństwa. Jednak nie oznacza to, że zerwaniu ulegają wszelkie więzi między byłymi małżonkami. Prawo chroni osoby, których sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu pogorszeniu. Mają one prawo ubiegania się od byłego.

Alimenty między małżonkami

Rozwiedziony małżonek ma obowiązek płacić alimenty temu, który po rozwodzie znalazł się w gorszej sytuacji materialnej. Także w trakcie trwania małżeństwa, małżonkowie muszą wzajemnie dostarczać środków utrzymania.

Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów?

Wysokość przyznanych alimentów może uleć zmianie. Potrzeby dziecka wzrastają z wiekiem i dlatego nie zawsze alimenty wystarczają w przyznaje przez sąd wysokości. Można domagać się podwyższenia przyznanych mu wcześniej alimentów.

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny ma na celu dostarczanie środków utrzymania. Ich wysokość zależy od potrzeb osoby, na rzecz której przyznano alimenty oraz od możliwości zarobkowych zobowiązanego do uiszczania alimentów. Czy zatem zobowiązanie do płacenia alimentów może z czasem wygasnąć.

REKLAMA