Kiedy można domagać się podwyższenia alimentów?
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych rodziców.
REKLAMA
Rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko, które jeszcze nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie.
Potrzeby dziecka
Orzekając o wysokości alimentów, sąd bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby uprawnionego oraz majątkowe i zarobkowe możliwości zobowiązanego. Z podstawę służy mu stanu istniejący w chwili wydania przez niego wyroku. W razie zmiany tych potrzeb i możliwości strony mogą wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie albo obniżenie alimentów.
W wiekiem potrzeby dziecka wzrastają, a nie maleją. Pojawiają się wydatki związane z uczęszczaniem do szkoły, pobieraniem dodatkowych lekcji. Pociąga to za sobą konieczność zwiększenia wydatków.
Nie tylko dorastanie dziecka spowodować może wzrost wydatków. W sytuacji, gdy dziecko zachoruje, będzie wymagało zażywania drogich leków, rehabilitacji, przestrzegania specjalnej diety połączonej z większymi wydatkami na jedzenie.
W takich przypadkach uprawnione do alimentów dziecko może domagać się podwyższenia świadczenia.
Zobacz: Od kogo po alimenty w pierwszej kolejności?
Z uprawnienia wniesienie pozwu o podwyższenie alimentów dziecko może skorzystać, jeśli od momentu orzekania o wysokości alimentów zwiększyły się możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia.
Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów ustala najpierw czy nastąpiła tzw. zmiana stosunków uzasadniająca takie żądanie. Porównuje uzasadnione potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego, które występowały w dniu orzeczenia alimentów ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu alimentów.
Warto wiedzieć, że osoba występująca o podwyższenie alimentów musi uzasadnić, że nastąpiły zmiany stosunków majątkowych.
Alimenty dla dziecka pełnoletniego
Dziecko pełnoletnie uprawnione do alimentów może również wystąpić o ich podwyższenie. Może wystąpić z takim pozwem jedynie, jeśli nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Najczęściej dotyczy to osób, które studiują lub z powodu kalectwa albo niepełnosprawności nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej.
Wniesienie pozwu
Pozew o podwyższenie alimentów wnosi się do sądu rejonowego. Właściwym sądem rejonowym będzie sąd:
- w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania,
- właściwy dla miejsca zamieszkania, uprawnionego do podwyższenia alimentów.
Zobacz: Bezpłatna porada prawna
Wybór sądu należy do osoby wnoszącej pozew.
W sytuacji, gdyby pozwany nie miał miejsca zamieszkania w kraju, to wówczas pozew należy złożyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda.
Nawet jeśli pozwany mieszka za granicą, to sprawę o podwyższenie alimentów może rozpoznać sąd w Polsce.
Zastrzeżenia i przestrogi:
O podwyższeniu alimentów sąd orzeka w razie wzrostu uzasadnionych potrzeb dziecka lub możliwości majątkowych i zarobkowych rodzica zobowiązanego do płacenia.
W pozwie należy określić m.in. wartość przedmiotu sporu. Jest to łączna kwota dochodzonych świadczeń za rok.
Zobacz serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat