REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy w niedostatku po rozwodzie dostanie się alimenty?

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
Jeżeli rozwód został orzeczony bez orzekania o winie, to żaden z małżonków nie jest uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.
Jeżeli rozwód został orzeczony bez orzekania o winie, to żaden z małżonków nie jest uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia.

REKLAMA

REKLAMA

Mąż chciał szybko otrzymać rozwód, więc postanowiliśmy nie ustalać winy. Czy muszę znajdować się w niedostatku, aby otrzymać od niego alimenty?

REKLAMA

Jeżeli rozwód został orzeczony bez orzekania o winie, to żaden z małżonków nie jest uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. W tej sytuacji alimentów może domagać się tylko małżonek, który znajduje się w niedostatku. Stan niedostatku nie musi istnieć już w momencie rozwiązania małżeństwa przez rozwód. Małżonek może o alimenty wystąpić nawet dopiero po pewnym czasie od wyroku.

REKLAMA

W niedostatku małżonek znajduje się wówczas, gdy własnymi siłami nie może zaspokoić w całości lub w części swoich usprawiedliwionych potrzeb. Na przykład: nie ma pieniędzy na zapłacenie czynszu, na wykupienie niezbędnych leków, na jedzenie. W takiej sytuacji znajduje się na przykład wówczas, gdy nie może podjąć pracy zarobkowej, bo nie ma odpowiednich kwalifikacji zawodowych do wykonywania jej, albo wówczas, gdy musi zajmować się utrzymaniem i wychowaniem dzieci. Chodzi tutaj o podjęcie pracy odpowiedniej do wieku, stanu zdrowia i posiadanych umiejętności.

Zobacz również: Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

Przy ustalaniu obowiązku alimentacyjnego brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych uniemożliwiających podjęcie pracy nie przemawia na niekorzyść ubiegającego się o alimenty małżonka, na przykład wówczas, gdy w ramach podziału obowiązków w małżeństwie zajmował się on przez lata wyłącznie wychowywaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa domowego.

REKLAMA

Jeżeli jednak o alimenty wystąpi znajdujący się wprawdzie w niedostatku małżonek, ale który może - z uwagi na swój wiek, siły i stosunki rodzinne - rozpocząć naukę i zdobyć kwalifikacje zawodowe, to wówczas sąd przyznaje mu alimenty tylko na czas niezbędny do uzyskania takich kwalifikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek dostarczania środków utrzymania rozwiedzionemu małżonkowi przez męża (żonę), który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, wygasa po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Jednak wówczas, gdy zachodzą jakieś wyjątkowe okoliczności, sąd na żądanie uprawnionego może ten termin pięcioletni przedłużyć. Może to mieć miejsce na przykład wówczas, gdy pobierający alimenty małżonek został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Zobacz również serwis: Alimenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA