| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Czy można liczyć na podwyższenie alimentów?

Czy można liczyć na podwyższenie alimentów?

Kilka lat temu rozwiodłam się sąd przyznał wówczas bardzo niskie alimenty na nasze dziecko. Ostatnio dowiedziałam się, że były mąż znalazł lepszą pracę. Czy w takiej sytuacji mogę oczekiwać podwyższenia alimentów?

W przedstawionej przez Panią sytuacji warto złożyć pozew o podwyższenie alimentów. Jest bardzo prawdopodobne, że sąd przyzna Pani alimenty w wyższej wysokości.

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, ale również od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W trakcie postępowania w sprawie podwyższenia alimentów sąd ocenia, czy ze względu na zwiększenie możliwości zarobkowych zobowiązanego, może spowodować zwiększenie obowiązku alimentacyjnego.

Aby sąd mógł zwiększyć alimenty, musi pani wnieść pozew o podwyższenie alimentów. Należy do niego dołączyć wyrok orzekający obowiązek alimentacyjny oraz dokument potwierdzający pani obecną sytuację materialną i potrzeby dziecka.

Zobacz serwis: Rozwody

Wniesienie pozwu i przeprowadzenie rozprawy jest jedynym możliwym rozwiązaniem pani problemu, bo alimenty zostały zasądzone na rzecz pana syna w wyroku sądowym i jedynie nowy wyrok może zmienić dotychczasową sytuację.

Podstawa prawna:

Art. 135-138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, ale również od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, ale również od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »