Od kogo po alimenty w pierwszej kolejności?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy kodeksu rodzinnego określają kolejność obowiązku alimentacyjnego. W odniesieniu do krewnych ustalono dwie reguły. Po pierwsze według linii pokrewieństwa obowiązek alimentacyjny obciąża najpierw krewnych w linii prostej bez ograniczeń. W pierwszej kolejności alimenty obciążają zstępnych przez wstępnymi tzn. dzieci, wnuki względem rodziców i dziadków, a dopiero potem rodziców, dziadków względem ich dzieci lub wnuków. Dopiero w przypadku braku wstępnych i zstępnych w linii prostej obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii bocznej czyli rodzeństwo.
REKLAMA
Po drugie obowiązek alimentacyjny obciąża bliższych krewnych przed dalszymi. Oznacza to, że najpierw można domagać się alimentów od rodziców, a dopiero potem od dziadków, czy rodzeństwa.
Obowiązek alimentacyjny między rodzeństwem dotyczy zarówno rodzeństwa rodzonego, jak i przyrodniego.
Obowiązek alimentacyjny nie zawsze i nie tylko opiera się o więzy krwi. Na takich samych prawach jak rodzice i dzieci domagać się mogą alimentów dzieci adoptowane oraz rodzice, którzy ich adoptowali.
REKLAMA
Obowiązek dostarczania środków utrzymania dotyczy także powinowatych. Powinowactwo to więź jaka powstaje poprzez zawarcie małżeństwa miedzy małżonkami a krewnymi drugiego małżonka. Oznacza to, że ojczym i macocha względem pasierba i na odwrót mogą domagać się alimentów.
Do szczególnego rodzaju obowiązku alimentacyjnego należy zaliczyć obowiązek pomiędzy małżonkami w trakcie trwania małżeństwa. Małżonkowi mają obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny. W związku z tym małżonek, który nie jest zdolny do pracy lub cały swój czas poświęca dzieciom, może żądać od swojego małżonka dostarczania środków na jego indywidualne potrzeby.
Warto pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny miedzy małżonkami istnieje także po ustaniu małżeństwa poprzez orzeczenie rozwodu. Podobna sytuacja ma miejsce w czasie trwania separacji lub unieważnienia małżeństwa.
Zadaj pytanie: Forum
Kolejność wykonywania obowiązku alimentacyjnego
1. Małżonek
2. Zstępni (np. dzieci względem rodziców):
- pasierb względem ojczyma lub macochy,
- przysposobiony względem przysposabiającego.
3. Wstępni (np. rodzice względem dzieci):
- ojczym lub macocha względem pasierba,
- przysposabiający względem przysposobionego.
4. Rodzeństwo.
Najpierw należy żądać alimentów ich od tych osób, które są do tego zobowiązane w pierwszej kolejności, a dopiero gdy nie ma takiej możliwości, zwrócić się do zobowiązanych w dalszej kolejności.
Zobacz również: Alimenty na dziecko przy rozwodzie - wysokość świadczeń
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat