REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak nie wdrażać sztucznej inteligencji? Oto 6 podstawowych błędów, które popełniają przedsiębiorcy wprowadzając AI w swojej firmie

Jak nie wdrażać sztucznej inteligencji? Oto 6 podstawowych błędów, które popełniają przedsiębiorstwa wprowadzając AI w swojej firmie.

Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

REKLAMA

Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

Akt o Usługach Cyfrowych oznacza nowe obowiązki dla wielu firm branży internetowej

Czym jest Akt o Usługach Cyfrowych i kogo dotyczy? W jaki sposób firmy działające w Europie będą musiały zadbać o większe bezpieczeństwo swoich platform? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Polskie przedsiębiorczynie chcą zatrudniać osoby po 50 r.ż., neuroatypowe i z niepełnosprawnościami

Przedsiębiorcze Polki korzystają ze sztucznej inteligencji i są gotowe na tworzenie różnorodnych zespołów. Trzy na cztery respondentki zatrudniłyby w swoim zespole osobę powyżej 50 roku życia, a 58 proc. – osobę z niepełnosprawnością lub neuroatypową. 

Rok 2024 może być lepszy dla IT

Co czeka specjalistów od IT w 2024 r.? Czy sztuczna inteligencja wciąż będzie triumfować? Jaki obszar IT ma największy potencjał? Eksperci oceniają.

REKLAMA

Wynajem nieruchomości mieszkalnej przez przedsiębiorcę nie oznacza jej zajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu podatku od nieruchomości

Każdy kto jest właścicielem nieruchomości mieszkalnej musi płacić podatek od nieruchomości. Stawka podatku jest jednak znacznie wyższa, gdy dana nieruchomość jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. Kiedy dochodzi do takiego zajęcia i jaką wysokość podatku powinni płacić przedsiębiorcy wynajmujący te nieruchomości. O tym opowie Pan Dawid Kurach, ekspert m.in. od podatku od nieruchomości w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. 

Czy otrzymane z urzędu marszałkowskiego dopłaty do przewozów pasażerskich korzystają ze zwolnienia z opodatkowania PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że otrzymana dotacja z urzędu marszałkowskiego, stanowiąca refundację z budżetu państwa strat ponoszonych w związku ze stosowaniem obowiązujących ulg przy sprzedaży biletów, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, który korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorco, jesteś w trudnej sytuacji finansowej? Na ogłoszenie upadłości masz tylko 30 dni

Kiedy nie zwlekać z decyzją o ogłoszeniu upadłości? Czym, w przypadku niewypłacalności, skutkuje niezłożenie wniosku o upadłość w terminie? 

Dotacje z EENergy - 10 tys. euro na zmniejszenie zużycia energii w firmie. Wnioski można składać do 15 kwietnia 2024 roku

Ruszają dotacje z projektu EENergy! Do zdobycia 10 tys. euro na zmniejszenie zużycia energii w firmie. Wnioski można składać od początku lutego do 15 kwietnia 2024 roku

Średnio 600 dziennie. Tyle firm upadało w 2023 roku

W 2023 r. aż 220 tys. firm ogłosiło upadłość. To niemal o 10 tys. więcej niż w roku 2022 r. 20% płatników składek ma zaległości w ZUS, a łączny dług to 19 mld zł. Jak firmy, zwłaszcza małe, mogą wyjść z zadłużenia wobec ZUS? 

Powrót do pracy w biurze? Tak, pod warunkiem, że są atrakcje

Jakimi sposobami firmy próbują ściągnąć pracowników z powrotem do biur? Jak zmieniają się same biura? Czy pracownicy chętni są do powrotu z home office, jeśli na miejscu czekają rozmaite kulturalne i edukacyjne eventy? 

Dlaczego warto weryfikować kontrahenta?

Zatory płatnicze to utrapienie trzech na cztery firmy z sektora MŚP. Między innymi ten problem doprowadził do upadłości 408 podmiotów w 2023 r. Weryfikacji kontrahentów dokonuje ok. 61% firm. 

Polacy chcą otwierać własne biznesy, ale... tego nie robią. Dlaczego?

Czy Polacy są gotowi na otworzenie własnej działalności? Jakie są ich motywacje i największe obawy? Jakie biznesy wybierają najczęściej? Przedstawiamy wyniki pierwszej edycji ogólnopolskiego badania w zakresie gotowości Polaków do zakładania własnej działalności gospodarczej Indeks Przedsiębiorczości Intermarché i Bricomarché. 

Ochrona praw własności intelektualnej w firmie. Jak zbudować strategię ochrony marki?

Jakie działania powinna podjąć firma, aby stworzyć odpowiednią strategię ochrony praw własności intelektualnej? Dlaczego to takie ważne? 

Przychód z najmu lokali wycofanych z działalności gospodarczej. Czy może być na ryczałcie?

Jak opodatkować przychód z wynajmu lokali wycofanych z działalności gospodarczej. Czy może być na ryczałcie jako „najem prywatny”?

Czy działalność gospodarcza wlicza się do stażu pracy?

Jest światełko nadziei dla przedsiębiorców. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajęła się pytaniem RPO: czy do stażu pracy wlicza się działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne? Ogromna ilość przedsiębiorców czy samozatrudnionych w Polsce wykonujących pracę np. na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło od wielu lat postuluje o wliczanie do stażu pracy - warunkującego uprawnienia pracownicze - okresów działalności gospodarczej oraz pracy świadczonej na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kiedy przedsiębiorca musi mieć adres do e-Doręczeń? Terminy

Kiedy przedsiębiorca musi mieć skrzynkę do e-Doręczeń? To pytanie zadają sobie aktualnie obecni oraz przyszli przedsiębiorcy. Otóż termin na wdrożenie e-Doręczeń uzależniony jest od daty rejestracji firmy w CEIDG albo w KRS. Warto wiedzieć kiedy ten obowiązek nastąpi.

Czy można opodatkować przychody z działalności gospodarczej ryczałtem współpracując z byłym pracodawcą na nowych zasadach?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że możliwe jest opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nawet w przypadku współpracy z byłym pracodawcą, o ile rodzaj świadczonych usług różni się od tych wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Nielegalny przemyt w przewozie towarów - kto za to odpowiada?

Przewóz towaru, który narusza procedury celne to jedna z trudniejszych sytuacji w branży transportowej. Co w sytuacji, gdy przewoźnik był nieświadomy? Jak może się bronić? 

Czy lekarz rezydent może opodatkować działalność gospodarczą podatkiem liniowym 19%?

Handlowcy polubili sztuczną inteligencję. Ponad 60 proc. firm planuje w nią zainwestować

Sztuczna inteligencja przekonuje do siebie handlowców? Wygląda na to, że tak. Nawet ponad 60 proc. firm z branży handlowej planuje zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 18 miesiącach. Skąd takie zainteresowanie?

Wybór formy opodatkowania 2024. Co się bardziej opłaca?

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2024 roku? W obliczu nadchodzących zmian w prawie warto już dzisiaj rozważyć zmianę formy opodatkowania. Kto zdąży podjąć decyzję do 20 lutego 2024 r. i złoży stosowne oświadczenie, może zapewnić sobie wymierne korzyści i ochronić swoje pieniądze.

B2B a BHP

B2B a BHP - jakie są obowiązki pracodawców czy przedsiębiorców współpracujących z osobami niebędącymi pracownikami czy też  z innymi przedsiębiorcami? Czy jednoosobowa działalność musi mieć szkolenie BHP? Czy pracodawca musi zapewnić BHP studentom? Okazuje się, że jest wiele obowiązków, o których nie wiedzą pracodawcy czy przedsiębiorcy.

Dwóch na pięciu pracowników ocenia ryzyko cyberataku jako bardzo niskie

Ryzyko cyberataku na pracowniczy komputer jest stosunkowo duże, mimo to pracownicy nie mają wystarczającej świadomości na temat zagrożeń cybernetycznych. Jak to zmienić? 

Przedsiębiorcy widzą potencjał w automatyzacji, ale boją się zawiłych technologii

I chciałyby i boją się. Firmy widzą duży potencjał w automatyzacji i chcą w nią inwestować, ale jednocześnie są pełne obaw o trudności, z jakimi będą musiały się mierzyć przy dostosowaniu do nowych technologii. 

Polki są bardzo przedsiębiorcze. Co piąta firma w Polsce jest zarządzana przez kobietę

Firmy prowadzone przez kobiety stanowią 27 proc. wszystkich firm zarejestrowanych w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że wykazały one za 2022 rok 33-procentowy wzrost przychodów, a wzrost ich zysku netto był na poziomie 78 proc. W jakich sektorach dominują kobiety? 

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze sprzedaży kosmetyków?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że sprzedaż kosmetyków, która obejmuje proces ich tworzenia oraz produkcję kwalifikuje się do opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako działalność wytwórcza.

Zmiana formy opodatkowania firmy w 2024 roku. Decyzja do 20 lutego. Co można wybrać? Jakie efektywne opodatkowanie (podatek + składki)?

Co roku każdy przedsiębiorca powinien rozważyć opłacalność zmiany formy opodatkowania swojej firmy. Przepisy podatkowe dają czas na podjęcie tej decyzji i złożenie stosownego oświadczenia do 20 lutego. Jakie formy opodatkowania można aktualnie wybrać? 

Czy usługi pośrednictwa w sprzedaży hurtowej kwalifikują się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowizje uzyskane z pośrednictwa w sprzedaży hurtowej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak prawidłowo niszczyć cyfrowe dokumenty?

Początek roku sprzyja porządkowaniu. To dobry czas na uporanie się z zaległymi danymi i dokumentami do zniszczenia. Warto proces utylizacji przeprowadzać regularnie, zgodnie z przepisami i co najważniejsze z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. 

Czy dotacje z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej są zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dotacja otrzymana z PFRON-u na rozpoczęcie działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a koszty sfinansowane z tej dotacji, które nie są środkami trwałymi, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2024 r. Zamrożenie do połowy roku. Co dalej?

Utrzymujące się wysokie rynkowe ceny energii elektrycznej skłoniły ustawodawcę do przedłużenia na 2024 r. obowiązywania niektórych mechanizmów pomocowych dla przedsiębiorców. W niniejszym artykule przedstawiony zostanie krótki opis rozwiązań służących obniżce należności za energię elektryczną w 2024 r.

2024: można zaoszczędzić na składkach nie czekając miesiącami na wakacje od ZUS. Wystarczy zawiesić działalność gospodarczą - jak zrobić to błyskawicznie

Wiadomo już, że osoby nie mające już prawa do ulgi na start, małego ZUS lub małego ZUS plus – a więc zmuszone do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w pełnej wysokości – muszą w 2024 roku szykować dla ZUS prawie 2 tys. zł miesięcznie. Nawet wtedy gdy brak obrotów i nie ma w ogóle przychodów. Ma ich poratować w takiej sytuacji nowe rozwiązanie – wakacje od ZUS, ale na razie nie wiadomo kiedy ono będzie dostępne. 

Jak zarządzać wydajnością w firmie? [Raport AICPA & CIMA i WBCSD] Ponad 70% firm nie wykorzystuje pełnego potencjału swoich strategii

Prowadzisz działalność gospodarczą? W 2024 roku możesz zaoszczędzić na podatku od nieruchomości. Sprawdź jak zyskać nawet 2193,00 zł.

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15%., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

8257,52 zł składki zdrowotnej dopłacą w 2024 roku niektórzy ryczałtowcy. Sprawdź, czy nie przekroczyłeś progu choćby o 1 zł.

Wysokość składki zdrowotnej u przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem jest uzależniona od tego, do którego progu dochodowego podatnik się zalicza. Gdy przychody gwałtownie rosną, wiadomo, że trzeba będzie zapłacić wyższą składkę. Jednak czasami pozornie nic się nie zmienia, a przedsiębiorca nie jest świadomy tego, że przekroczenie progu o 1 zł może narazić go na dopłatę składki nawet w wysokości przekraczającej 8000,00 zł.

Czy zapłacone kary umowne za niewykonanie umowy są kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kary umowne zapłacone za niewykonanie umowy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli spełniają określone warunki.

Jaki podatek w estońskim CIT? Komu się opłaca?

Estoński CIT jest bardzo korzystny dla firm, okazuje się jednak, że nie wszystkie potrafią z niego korzystać. Na czym polega to rozwiązanie podatkowe? Komu opłaca się CIT estoński?

PFRON 2024 - refundacja składek dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy. Jak złożyć wniosek?

W komunikacie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o zasadach obowiązujących przy składaniu w 2024 roku wniosków przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

PFRON 2024 - refundacja składek dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy. Jak złożyć wniosek?

W komunikacie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował o zasadach obowiązujących przy składaniu w 2024 roku wniosków przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne.

Czy kluby sportowe muszą pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń piłkarzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kluby sportowe nie są zobowiązane do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych piłkarzom, gdy ci świadczą usługi w ramach własnej działalności gospodarczej.

Jak pracodawcy poradzą sobie z wzrostem płac w 2024 r.? Czy automatyzacja to rozwiązanie?

To, co jest dobre dla pracowników, może być ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców. Czy wzrost wynagrodzeń sprawi, że firmy przerzucą koszty na klientów? Zautomatyzują to, co mogą? Czy po prostu zbankrutują? 

Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

Czy można obniżyć zaliczkę na podatek w grudniu? Tak, ale etatowiec i przedsiębiorca mają różną sytuację. Sprawdź co ty możesz zrobić.

Pod koniec roku kalendarzowego, gdy roczny dochód podatników jest coraz wyższy, rośnie zainteresowanie sposobami na jego obniżenie pozwalającymi nie wejść w drugi próg podatkowy i uniknąć wpłacania wysokich zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednym ze sposobów jest zrównoważenie wysokich dochodów podatnika niskimi dochodami jego współmałżonka. Jednak nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania.

Czy ESG i zero waste to już standardy rozwoju biznesowego?

Dziś normą dla nowoczesnego biznesu powinno być działanie na rzecz społeczności i środowiska. I to nie tylko ze względów etycznych, ale i prawnych. Wchodząca w życie dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju zobowiązuje przedsiębiorstwa do jasnego raportowania podejmowanych działań w obszarze ESG. A zrównoważony rozwój może być również korzystny biznesowo. 

Pozostało coraz mniej czasu na dostosowanie przedsiębiorstw do regulacji NIS2, DORA i KSeF!

Nowy rząd, nowy rok, nowe sprawy do załatwienia. Organizacje w nadchodzącym roku będą musiały dostosować się do wielu ważnych regulacji unijnych, takich jak NIS2 i DORA dotyczących cyberbezpieczeństwa, a także KSeF. Każda z tych zmian to specyficzne wymogi i skutki dla firm.

Czy lekarz może korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej po zawarciu umowy na świadczenie usług leczniczych z NFZ?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz dentysta, zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli spełni warunki wskazane w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

REKLAMA