REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzisz działalność gospodarczą? W 2024 roku możesz zaoszczędzić na podatku od nieruchomości. Sprawdź jak zyskać nawet 2193,00 zł.

nieruchomość podatek działalność gospodarcza przedsiębiorca podatek od nieruchomości firma siedziba firmy
nieruchomość podatek działalność gospodarcza przedsiębiorca podatek od nieruchomości firma siedziba firmy
Prowadzisz działalność gospodarczą? W 2024 roku możesz zaoszczędzić na podatku od nieruchomości. Sprawdź jak zyskać nawet 2193,00 zł.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15%., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

Nieruchomości związane z działalnością gospodarczą

[Aktualizacja]

REKLAMA

Grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to zgodnie z definicją ustawową grunty, budynki i budowle będąc w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność  gospodarczą (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych). Regulacja ta od lat budzi wątpliwości, a powstające na tym tle problemy były wielokrotnie analizowane nie tylko przez sądy administracyjne, ale także przez Trybunał Konstytucyjny. I choć nie doprowadziło to jeszcze do zmiany budzących tak wiele wątpliwości przepisów, to warto by przedsiębiorcy przeanalizowali swoją sytuację pod kątem wskazówek płynących z orzecznictwa i upewnili się, czy ich nieruchomości nie mogą zostać opodatkowane niższą stawką podatku. Różnica jest istotna, bo maksymalna stawka podatku dla tzw. budynków pozostałych będzie w 2024 r. wynosiła 11,17 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej, a dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 33,10 zł. Przy 100 m2 powierzchni użytkowej można więc zyskać już 2193 zł! 

Sądy stają po stronie podatników

W 2021 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie wyższą stawką podatku od nieruchomości gruntów lub budynków – niewykorzystywanych i niemogących być potencjalnie wykorzystywanymi do prowadzenia działalności gospodarczej – wyłącznie ze względu na posiadanie ich przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest niezgodne z Konstytucją RP (wyrok TK z 24 lutego 2021 r., sygn. akt SK 39/19). Skutki tego wyroku obejmują nie tylko przedsiębiorców, ale także „inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą”, czyli np. spółki prawa handlowego. Trybunał nie zawęził bowiem niekonstytucyjności przepisu jedynie do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ten wyrok pociągnął za sobą lawinowy wzrost sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi. Z wydawanych w tych sprawach wyroków (np. wyroku NSA z 15 grudnia 2021 r., sygn. akt III FSK 4061/21) można wyciągnąć następujące wnioski:

 1. wyrok TK dotyczy wszystkich podatników podatku od nieruchomości, a więc zarówno tych będących przedsiębiorcami, jak i innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą;
 2. jeśli jedyną formą aktywności podatnika jest prowadzenie działalności gospodarczej, to do opodatkowania podatkiem od nieruchomości według najwyższej stawki wystarczające jest samo jej posiadanie, niezależenie od tego, czy jest ona faktycznie do jej prowadzenia wykorzystywana;
 3. możliwość opodatkowania według niższej stawki podatku od nieruchomości dotyczy tych podatników, którzy działają w „podwójnej” roli, czyli prowadzą działalność gospodarczą, ale posiadają też poza nią nieruchomości wykorzystywane na potrzeby prywatne.

Jak przedsiębiorca może zaoszczędzić na podatku od nieruchomości

Po latach konsekwentnego wymierzania przez organy podatkowe podatku od nieruchomości przedsiębiorców według najwyższej stawki bez względu na to, czy faktycznie były one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też stanowiły ich majątek prywatny, przedsiębiorcy powinni przeanalizować swoje rozliczenia podatkowe i wyodrębnić te nieruchomości, których w rzeczywistości nie wykorzystują w prowadzonym biznesie, a następnie opodatkować je odpowiednio niższą stawką i zaoszczędzić.

Podstawa prawna

 • art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

  Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

  W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

  W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

  Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

  Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

  Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

  To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

  REKLAMA

  Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

  Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

  Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

  Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  REKLAMA

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  REKLAMA