REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązek, Szkoła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy spółka powinna pobrać podatek od wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka nie jest zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłacanego wynagrodzenia niemieckiemu rezydentowi podatkowemu w związku z dobrowolnym umorzeniem jego udziałów.

Czy plecaki z logo firmy wręczane pracownikom podlegają opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przekazywanie pracownikom plecaków z logo firmy nie jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy zakup nieruchomości ze środków znajdujących się na wspólnym koncie bankowym pochodzących z darowizny otrzymanej przez męża generuje obowiązek podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wykorzystanie środków pieniężnych z darowizny od matki męża, zgromadzonych na wspólnym rachunku bankowym, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego może być uznane za darowiznę i podlegać opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.

Kiedy szkoła może zaprzestać płacenia abonamentu za telewizor? [Rachunkowość Budżetowa]

W szkole jest tylko jeden telewizor w gabinecie dyrektora. Główna księgowa zapomniała zapłacić abonament za ten odbiornik za 2023 r. Zaległość obejmuje trzy kwartały. Dyrektor stwierdził, że z telewizora nie korzysta, ponieważ wiadomości ogląda w Internecie (na telefonie lub laptopie). Czy w takim razie szkoła może w ogóle zrezygnować z wnoszenia tej zaległej opłaty i abonamentu za okresy kolejne?

REKLAMA

27 października w szkołach odbędzie się Tęczowy Piątek

Kolejny Tęczowy Piątek w szkołach odbędzie się 27 października, a przyświecać mu będzie hasło "Safe Space". Obchody Tęczowego Piątku planuje ponad 100 szkół z różnych miast i miejscowości w Polsce. Co będzie się działo? 

Czy błąd w zgłoszeniu rejestracyjnym wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że mimo popełnienia błędu w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli w praktyce działał jako czynny podatnik VAT.

Nauczyciel i pracownik szkoły albo przedszkola może otrzymać wpłatę na swoje PPK z dotacji?

Czy niepubliczne przedszkole może przeznaczyć środki z dotacji oświatowej na pokrycie wydatków w zakresie wpłat do PPK? Okazuje się, że tak.

 

Kiedy obcokrajowcy mogą skorzystać z ulgi na powrót?

Dyrektor KIS potwierdził, że obcokrajowiec, który przebywał w Polsce przez 5 lat (do 2021 roku) może skorzystać z ulgi na powrót. W przypadku powrotu do kraju i kontynuacji działalności gospodarczej, podatnik ma prawo do ulgi, mimo braku Karty Polaka.

REKLAMA

Czy fizjoterapeuta może skorzystać ze zwolnienia podatkowego na gruncie PIT, korzystając z pracy wolontariuszki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS)w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik prowadzący działalność leczniczą w zakresie fizjoterapii może skorzystać ze zwolnienia podatkowego na gruncie PIT, korzystając z pracy wolontariuszki, pod warunkiem że świadczenia są udzielane na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Czy bożonarodzeniowe i wielkanocne bonifikaty pracownicze na kartach przedpłaconych podlegają podatkowi PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie w postaci Kart przedpłaconych mających postać kart debetowych [płatniczych] oraz Kart przedpłaconych mających postać kart zasilanych pieniądzem elektronicznym, stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo, wartość świadczenia w postaci Kart przedpłaconych - przekazanych pracownikom - których źródłem finansowania będą środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzysta ze zwolnienia z podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości kwoty obowiązującego w roku podatkowym limitu. 

Jak opodatkować przychody z umowy sponsoringu sportowca?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała umowę sponsoringu z młodym sportowcem za umowę zlecenia, która kwalifikuje się do ulgi podatkowej dla młodych, ponieważ beneficjent umowy nie przekroczył 26 roku życia, co skutkuje zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych, przy jednoczesnym obowiązku płatnika do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek.

Czy nagrody w sprzedaży premiowej są objęte podatkiem PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poza Polską i ma rezydencję podatkową w Niemczech, to nie ciążą na nim obowiązki płatnika związane z wypłatą nagród na rzecz osób podlegających w Polsce obowiązkowi podatkowemu.

Czy ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną będzie stanowił przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom spółki świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na firmie, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy świadczeniobiorcy wojskowych emerytur i rent mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla świadczeń socjalnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że osoby pobierające świadczenia emerytalne, rentowe i socjalne związane z działalnością wojskowego biura emerytalnego są zwolnione z podatku dochodowego od tych świadczeń, a świadczenia socjalne wypłacane emerytom i rencistom związane z poprzednim stosunkiem służbowym lub pracą mogą być zwolnione z opodatkowania do określonych kwot.

Czy bank musi odprowadzić podatek od przyznanych premii w ramach programu lojalnościowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że bank nie jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od przyznanych premii, gdyż te stanowią dla przedsiębiorców przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Czy wręczane pracownikom plecaki z logo firmy powinny być uwzględnione w opodatkowanym przychodzie?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że plecaki z logo firmy przekazywane pracownikom przez spółkę nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Czy można jednocześnie stosować koszty autorskie i ulgę dla młodych dla zleceniobiorców?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca może korzystać z limitu określonego w art. 22 ust. 9aa PIT, który ogranicza preferencje podatkowe dla zatrudnionych zleceniobiorców, co oznacza, że nie można jednocześnie stosować 50% kosztów uzyskania przychodów do przychodów z praw autorskich oraz zwolnienia z tytułu ulgi dla młodych w pełnej wysokości w przypadku przychodów z umów zlecenia.

Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

Czy spółka musi pobierać zaliczki na PIT od zleceniobiorców za nieodpłatne udostępnienie mieszkania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów zleceniobiorców z tytułu nieodpłatnego udostępniania im mieszkania.

Czy zwrot kosztów przejazdów dla zleceniobiorców MOPS-u kwalifikuje się do zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła błąd MOPS-u w stosowaniu zwolnień podatkowych dla zleceniobiorców. Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, zwrot kosztów przejazdów dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie kwalifikuje się do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT.

Quiz z lektury "Król Edyp" Sofoklesa

"Król Edyp" to majstersztyk starożytnej tragedii greckiej, autorstwa Sofoklesa. Dzieło to przenosi nas do Teb, gdzie król Edyp, nieświadomy swojego tragicznego losu, stara się odkryć prawdę o swoim pochodzeniu, jednocześnie próbując ocalić miasto od nieszczęścia. Historia ta jest pełna zwrotów akcji, napięcia i głębokich emocji. Poniższy quiz został stworzony, aby przetestować Twoją wiedzę na temat tej nieśmiertelnej tragedii. Czy jesteś gotów na wyzwanie?

Czy vouchery z okazji jubileuszu pracy podlegają opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że voucher na pobyt w hotelu SPA przekazywany pracownikom jako nagroda jubileuszowa, mający charakter darowizny, nie podlega opodatkowaniu.

Quiz z lektury "Antygona" Sofoklesa

"Antygona" to jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury, napisane przez starożytnego greckiego dramaturga Sofoklesa. To tragedia mówiąca o konflikcie między indywidualnym sumieniem a prawem państwowym, między lojalnością wobec rodziny a lojalnością wobec państwa. Historia Antygony, która decyduje się pochować swojego brata mimo zakazu króla Kreona, jest wiecznym przypomnieniem o sile ludzkiego ducha i konsekwencjach stawiania się w opozycji do autorytetu. Czy jesteś gotów sprawdzić swoją wiedzę na temat tej nieśmiertelnej tragedii? Oto 15 pytań, które pozwolą Ci to zrobić!

Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

Czy rady rodziców powinny sporządzać sprawozdanie finansowe i składać zeznanie CIT-8?

Kto chce 4-dniowego tygodnia w szkołach i skróconych lekcji?

Czy Polacy chcą telefonów w szkołach? Co sądzą o pomyśle na skrócone lekcje i 4-dniowy tydzień szkoły? Czy preferują naukę zdalną lub hybrydową zamiast tradycyjnej? 

Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

Czy Sąd jest zobowiązany do potrącania zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzenia dla radcy prawnego?

Dyrektor KIS potwierdził, że na Sądzie, jako płatniku zasądzonego wynagrodzenia dla kuratora - radcy prawnego, nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z treści art. 41 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, radca prawny prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązany do samodzielnego obliczania zaliczek od dochodu.

Czy udzielanie niskoprocentowych pożyczek pracownikom generuje obowiązki podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pracodawca, który udziela niskooprocentowych pożyczek swoim pracownikom, nie musi odprowadzać podatku dochodowego od osób fizycznych.

MEiN: Wyjaśniamy jak prawidłowo wyliczyć dotację na każdego ucznia

Wskaźnik zwiększający, czyli jak prawidłowo wyliczyć dotację na ucznia - wyjaśnia MEiN.

Dla Warszawy bezpłatny laptop HP ProBook 440 G9. Dla Szczecina Lenovo V15 G3. Jaki laptop dla Twojego miasta? [Wykaz dla całej Polski]

Sprawdź jaki model darmowego laptopa przyjedzie do Twojego miasta. [Wykaz dla całej Polski]

Bon szkolny 2024 r. Ruszają darmowe wycieczki dla uczniów

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Już w przyszłym roku wszyscy uczniowie będą mogli wyjechać na jedno- lub dwudniowe wycieczki edukacyjne dofinansowane w ramach „Bon szkolny – Poznaj Polskę”.

330 zł na ucznia. Termin na złożenie wniosku mija 15 września. Zyskaj dodatkowe środki na zakup materiałów edukacyjnych

330 zł na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych otrzyma uczeń klasy VII i VIII. Ile na ten cel dostaną pozostali uczniowie? Jakich formalności należy dopełnić do 15 września?

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty akcyzy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zmiana przeznaczenia pojazdu z samochodu osobowego na kempingowy nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego.

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego?

Dyrektor KIS potwierdził brak obowiązku zapłaty akcyzy w sytuacji zmiany konstrukcyjnej posiadanego samochodu osobowego na samochód osobowy kempingowy.

Czy posiadając certyfikat rezydencji w Holandii i odprowadzając tam podatki, trzeba rozliczyć podatek dochodowy w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wnioskodawca, który posiada holenderski certyfikat rezydencji, mieszka i pracuje w Holandii oraz odprowadza tam podatki zgodnie z prawem holenderskim, nie ma obowiązku rozliczać się z podatku dochodowego w Polsce.

Czy polski obywatel rezydujący i prowadzący działalność gospodarczą w Holandii podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że jeżeli podatnik uznany jest za rezydenta podatkowego w Holandii i odprowadza tam podatki dochodowe, nie ma obowiązku rozliczania się z podatku dochodowego w Polsce, pod warunkiem braku osiągania dochodów w Polsce.

Coraz więcej dzieci i nastolatków w okresie szkolnym pada ofiarą nękania. Co może zrobić rodzic?

"Prześladowcy i świadkowie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie grożą za ich czyny. Mobbing rówieśniczy to przecież nie tylko przemoc słowna, ale również fizyczna. Groźby, szantaże, pobicia, nieprawdziwe plotki i wykluczenie - dla wielu z nas brzmi, jak abstrakcja, jednak dla niektórych dzieci jest codziennością w okresie szkolnym" – mówi adwokat Katarzyna Bórawska z kancelarii adwokackiej B-Legal.

Odwołanie dyrektora szkoły za niestosowne publikacje

Organ prowadzący może odwołać dyrektora szkoły w trybie natychmiastowym za publikowanie przez niego obraźliwych treści w mediach społecznościowych. Prawo do wyrażania poglądów musi bowiem ustąpić misji wychowawczej placówki, którą dyrektor kieruje. Obowiązkiem nauczyciela jest takie wychowanie i kształcenie uczniów, aby również poprzez własny przykład wspierać wartości takie jak tolerancja, sprawiedliwość i wolność.

Czy dopłata do kosztów pobytu dziecka w dziennym punkcie opieki objęta jest zwolnieniem z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dopłata do kosztów pobytu dziecka pracownika w dziennym punkcie opieki, finansowana ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy transport, nocleg i wyżywienie dla pracowników mobilnych to świadczenie podlegające opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne świadczenia w postaci transportu, noclegu i wyżywienia dla pracowników mobilnych mogą być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu.

"Bon szkolny - poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy

"Bon szkolny - poznaj Polskę", czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia - przekazał szef MEiN Przemysław Czarnek.

Tabelaryczne zestawienie zmian w liście lektur dla poszczególnych klas szkół podstawowych, liceów i techników

Publikujemy zestawienie zmian w liście lektur dla poszczególnych klas szkół podstawowych, liceów i techników. W tabeli uwzględniono nie tylko nowe pozycje, ale również lektury usunięte. 

Rodzice samotnie wychowujący dzieci - ponad 500 zł na wyprawkę szkolną

Rodzice samotnie wychowujący dzieci szacują, że wydadzą w tym roku średnio ponad 500 zł na wyprawkę szkolną. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor. W przypadku 73 proc. osób wydatek ten będzie wyższy niż w 2022 roku.

Czy prezent za 10-letni staż pracy jest opodatkowany?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wręczanie prezentów pracownikom z okazji osiągnięcia 10-letniego stażu pracy w spółce nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

WF na nowych zasadach w roku szkolnym 2023/2024. Obowiązkowe testy sprawnościowe dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych

Obowiązkowe testy sprawnościowe dla wszystkich uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych już w roku szkolnym 2023/2024. Sprawdź co jeszcze się zmienia!

P. Czarnek: Na przerwach jest czas na to, aby zawiązywać relacje, a nie siedzieć w komórce [o zakazie używania smartfonów w szkołach]

Dyrekcja ma możliwość wprowadzenia zakazu korzystania ze smartfonów w szkole i o to apelujemy. To ona i rodzice powinni o nim decydować, więc nie będzie ustawowego zakazu używania smartfonów w szkołach. 

Czy pracownik, który wykonuje pracę zdalną, ma prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych?

Pracownicy wykonujący pracę zdalną w miejscu zamieszkania mają prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych - potwierdził Dyrektor KIS. Nowe przepisy Kodeksu pracy, obowiązujące od kwietnia 2023 r., otworzyły możliwość wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania pracownika. Zapytanie wnioskodawcy dotyczyło tego, czy pracownicy będą mieli prawo do podwyższonych kosztów pracowniczych. 

REKLAMA