REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon szkolny 2024 r. Ruszają darmowe wycieczki dla uczniów

wycieczka rower szkoła
wycieczka rower fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Już w przyszłym roku wszyscy uczniowie będą mogli wyjechać na jedno- lub dwudniowe wycieczki edukacyjne dofinansowane w ramach „Bon szkolny – Poznaj Polskę”.

Bon szkolny – darmowe wycieczki

– Program „Poznaj Polskę” uruchomiliśmy dwa lata temu – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej na trasie II Rajdu Martyrologii Poległych Lubelszczyzny w Serokomli. – Ten program cieszy się ogromną popularnością. Za każdym razem, kiedy uruchamialiśmy środki, trwało to kilka godzin, kiedy te środki były już zagospodarowane przez szkoły. Dlatego, widząc popularność tego programu i widząc wielką chęć uczniów we wszystkich szkołach poznawania Polski, zdecydowaliśmy, że dołożymy zdecydowanie więcej pieniędzy i na bazie programu „Poznaj Polskę” utworzymy „Bon szkolny – Poznaj Polskę” – mówił szef MEiN. Minister Edukacji i Nauki poinformował, że w ramach tego programu wszyscy uczniowie będą mogli skorzystać z dofinansowania do wycieczek szkolnych. 

 

– Już od wiosny przyszłego roku blisko 5 mln dzieci i młodzieży, jeśli tylko szkoły będą chciały i organy prowadzące złożą wnioski, udadzą się w Polskę po to, żeby poznawać Polskę, poznawać jej piękno, kulturę, tradycję i być dumnym, że jesteśmy Polakami. Pedagogika dumy zamiast pedagogiki wstydu. Edukacja patriotyczna bardzo efektywna, przy wykorzystaniu potencjału muzeów, centrów nauki, centrów kultury i wszystkiego, co piękne w Polsce – zapowiedział szef resortu edukacji i nauki. 

– To też jest duża szansa dla branży turystycznej – dodał minister Przemysław Czarnek, zwracając uwagę, że dzięki szkolnym wycieczkom ruch w branży turystycznej zwiększy się wiosną i jesienią. 

Podsumowując założenia nowego programu, szef resoru edukacji i nauki zwrócił uwagę, że jest to wielki krok w rozwoju i popularyzowaniu edukacji patriotycznej. Dodał, że szczegóły zostaną ogłoszone jeszcze jesienią, aby już w kolejnym roku uczniowie mogli skorzystać z tej propozycji. Planowany budżet programu to ponad 1 mld zł

„Poznaj Polskę” - co to

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Wycieczki te umożliwiają dzieciom i młodzieży poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Dzięki nim nauka nabiera praktycznego wymiaru, a lekcje stają się ciekawsze i bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi. 

 

Inicjatywa od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Dzięki środkom z programu młodzi ludzie mogli poznawać miejsca ważne dla naszej historii, kultury i nauki oraz zbiorowej tożsamości. Doświadczali bezpośrednio przeszłości i odkrywali ją w ciekawy sposób. Z programu skorzystało 920 tys. uczniów z całej Polski, którzy wyjechali na 22 tys. wycieczek edukacyjnych. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach czterech edycji programu przeznaczyło ponad 180 mln zł.

Najchętniej odwiedzane miejsca

Na trasie wycieczek znalazło się blisko 1300 punktów edukacyjnych pogrupowanych w pięć obszarów tematycznych:

 • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
 • Śladami Wielkich Polaków,
 • Kultura i dziedzictwo narodowe,
 • Największe osiągnięcia polskiej nauki,
 • Odkrywamy Skarby Wsi.

Wśród najchętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych znalazły się:

 • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
 • Kraków - historyczny zespół miasta,
 • Zamek Królewski w Warszawie,
 • Hydropolis - Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu,
 • Łazienki Królewskie w Warszawie,
 • Stare Miasto w Toruniu,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego,
 • Zamek Królewski na Wawelu,
 • Kopalnia Soli w Wieliczce.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA