REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon szkolny 2024 r. Ruszają darmowe wycieczki dla uczniów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wycieczka rower szkoła
wycieczka rower fot. shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Już w przyszłym roku wszyscy uczniowie będą mogli wyjechać na jedno- lub dwudniowe wycieczki edukacyjne dofinansowane w ramach „Bon szkolny – Poznaj Polskę”.

Bon szkolny – darmowe wycieczki

– Program „Poznaj Polskę” uruchomiliśmy dwa lata temu – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej na trasie II Rajdu Martyrologii Poległych Lubelszczyzny w Serokomli. – Ten program cieszy się ogromną popularnością. Za każdym razem, kiedy uruchamialiśmy środki, trwało to kilka godzin, kiedy te środki były już zagospodarowane przez szkoły. Dlatego, widząc popularność tego programu i widząc wielką chęć uczniów we wszystkich szkołach poznawania Polski, zdecydowaliśmy, że dołożymy zdecydowanie więcej pieniędzy i na bazie programu „Poznaj Polskę” utworzymy „Bon szkolny – Poznaj Polskę” – mówił szef MEiN. Minister Edukacji i Nauki poinformował, że w ramach tego programu wszyscy uczniowie będą mogli skorzystać z dofinansowania do wycieczek szkolnych. 

 

– Już od wiosny przyszłego roku blisko 5 mln dzieci i młodzieży, jeśli tylko szkoły będą chciały i organy prowadzące złożą wnioski, udadzą się w Polskę po to, żeby poznawać Polskę, poznawać jej piękno, kulturę, tradycję i być dumnym, że jesteśmy Polakami. Pedagogika dumy zamiast pedagogiki wstydu. Edukacja patriotyczna bardzo efektywna, przy wykorzystaniu potencjału muzeów, centrów nauki, centrów kultury i wszystkiego, co piękne w Polsce – zapowiedział szef resortu edukacji i nauki. 

– To też jest duża szansa dla branży turystycznej – dodał minister Przemysław Czarnek, zwracając uwagę, że dzięki szkolnym wycieczkom ruch w branży turystycznej zwiększy się wiosną i jesienią. 

Podsumowując założenia nowego programu, szef resoru edukacji i nauki zwrócił uwagę, że jest to wielki krok w rozwoju i popularyzowaniu edukacji patriotycznej. Dodał, że szczegóły zostaną ogłoszone jeszcze jesienią, aby już w kolejnym roku uczniowie mogli skorzystać z tej propozycji. Planowany budżet programu to ponad 1 mld zł

„Poznaj Polskę” - co to

„Poznaj Polskę” to flagowy program Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoły mogą otrzymać dofinansowanie na wyjazdy edukacyjne. Wycieczki te umożliwiają dzieciom i młodzieży poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Dzięki nim nauka nabiera praktycznego wymiaru, a lekcje stają się ciekawsze i bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi. 

 

Inicjatywa od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Dzięki środkom z programu młodzi ludzie mogli poznawać miejsca ważne dla naszej historii, kultury i nauki oraz zbiorowej tożsamości. Doświadczali bezpośrednio przeszłości i odkrywali ją w ciekawy sposób. Z programu skorzystało 920 tys. uczniów z całej Polski, którzy wyjechali na 22 tys. wycieczek edukacyjnych. Na ten cel Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach czterech edycji programu przeznaczyło ponad 180 mln zł.

Najchętniej odwiedzane miejsca

Na trasie wycieczek znalazło się blisko 1300 punktów edukacyjnych pogrupowanych w pięć obszarów tematycznych:

  • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
  • Śladami Wielkich Polaków,
  • Kultura i dziedzictwo narodowe,
  • Największe osiągnięcia polskiej nauki,
  • Odkrywamy Skarby Wsi.

Wśród najchętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych znalazły się:

  • Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
  • Kraków - historyczny zespół miasta,
  • Zamek Królewski w Warszawie,
  • Hydropolis - Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu,
  • Łazienki Królewskie w Warszawie,
  • Stare Miasto w Toruniu,
  • Muzeum Powstania Warszawskiego,
  • Zamek Królewski na Wawelu,
  • Kopalnia Soli w Wieliczce.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Waloryzacja emerytur i rent 2026: Projekt rozporządzenia Rady Ministrów już gotowy [RD216]

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej o zaledwie 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

REKLAMA