REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. Los spółek komandytowych został przesądzony i od 2021 r. będą musiały płacić podatek CIT. Szybkie tempo prac legislacyjnych sprawiło, że nowa ustawa budzi wiele wątpliwości dotyczących interpretacji nowych przepisów.

Zmiany w ustawie o akcyzie od 1 lutego 2021 r.

Zmiany w akcyzie dotyczące m.in. uproszczenia zasad monitorowania dostaw niektórych wyrobów akcyzowych. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o akcyzie przyjęty przez Sejm. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.

Konsekwencje błędów oraz braku złożenia JPK_V7

Wraz z nowymi przepisami regulującymi konieczność składania przez przedsiębiorców nowej deklaracji JPK_V7 pojawiły się paragrafy nakładające na przedsiębiorców kary i sankcje za przewidziane w ustawie uchybienia, błędy lub brak terminowości w składaniu jednolitego pliku kontrolnego w nowej strukturze. W razie wykazania przez urząd skarbowy błędu podatnika uniemożliwiającego weryfikację prawidłowości wykazanych w pliku transakcji grozi mu kara grzywny równa 500 zł za każdy taki błąd, a w przypadku nieterminowości, czy braku złożenia deklaracji, podatnikowi może grozić odpowiedzialność karna skarbowa.

Darowizna sprzętu komputerowego dla placówek oświaty z 0% stawką VAT

Darowizna sprzętu komputerowego dla placówek oświaty z 0% stawką VAT obowiązuje od 1 września 2020 r. do dnia odwołania na obszarze kraju stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19. Jakie warunki musi spełniać podatnik dokonujący darowizny? Jaki sprzęt komputerowy jest objęty stawką 0% VAT?

REKLAMA

Jak rozliczać sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa wywołuje określone skutki podatkowe. Rozróżniać należy sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz sprzedaż poszczególnych jego składników. Skutki podatkowe obu transakcji są bardzo różne, dlatego należy dokładnie przeanalizować transakcje, aby dokonać prawidłowej ich klasyfikacji.

Zwolnienie z PIT stypendiów z Narodowego Centrum Nauki do końca 2021 r.

Zwolnienie z PIT stypendiów przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki zostanie przedłużone do końca 2021 r. - tak przewiduje projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Czy wydatki na spłatę kredytu hipotecznego korzystają z ulgi mieszkaniowej?

Ulga mieszkaniowa a spłata kredytu hipotecznego. Czy wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu hipotecznego można uznać za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe?

Raportowanie schematów podatkowych (MDR) – szczególne cechy rozpoznawcze

Szczególna cecha rozpoznawcza, jest to taka cecha uzgodnienia, której wystąpienie stanowi samodzielną przesłankę do zaraportowania schematu podatkowego nawet, jeśli w związku z realizacją uzgodnienia nie spodziewamy się osiągnąć żadnej korzyści podatkowej. Celem niniejszego artykułu jest ułatwienie czytelnikowi dokonania oceny co do zaistnienia lub nie, szczególnej cechy rozpoznawczej.

REKLAMA

Szczepienia przeciw grypie zwolnione z PIT

Szczepienia przeciw grypie zwolnione z PIT. Zwolnienie, które weszło w życie 8 grudnia 2020 r., polega za zaniechaniu poboru podatku PIT od wartości świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie otrzymanych w okresie obowiązywania COVID-19. Zwolnienie ma zatem zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii.

Krajowy System e-Faktur od 2021 r.

Krajowy System e-Faktur od 2021 r. Kto zdecyduje się na wystawianie i przesyłanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych za pomocą ministerialnej platformy KSeF, może liczyć na podatkowe korzyści.

Sztuczne utrzymywanie stanu wymagalności zobowiązania podatkowego

Sztuczne utrzymywanie stanu wymagalności zobowiązania podatkowego było przedmiotem rozstrzygnięcia sądu administracyjnego. Sąd uznał, że w przypadku gdy od dnia wszczęcia postępowania karno-skarbowego do dnia wydania zaskarżonej decyzji nie były podejmowane w postępowaniu karno-skarbowym żadne czynności procesowe, należy uznać, że postępowanie to zostało wszczęte w celu sztucznego utrzymania stanu wymagalności zobowiązania podatkowego.

Szczepionki na COVID-19 zwolnione z VAT do 31 grudnia 2022 r.

Szczepionki przeciwko COVID-19 oraz zestawy testowe będą tymczasowo zwolnione z podatku VAT - tak uzgodniły państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej. Chodzi o to, aby były one bardziej przystępne cenowo. Zwolnienie ma obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

Ulga mieszkaniowa – jak korzystać?

Ulga mieszkaniowa pozwala na uniknięcie podatku PIT od sprzedaży nieruchomości. Co to jest ulga mieszkaniowa? Kiedy przysługuje ulga mieszkaniowa? Co obejmuje ulga mieszkaniowa? Jak udokumentować ulgę mieszkaniową? Jak rozliczyć ulgę mieszkaniową?

Bezpłatne próbki towarów od kontrahenta z innego kraju UE – czy to jest WNT opodatkowane VAT?

Niektórzy podatnicy mają wątpliwości czy powinni opodatkować bezpłatnie otrzymane próbki towarów od kontrahenta z innego kraju Unii Europejskiej. Czy bezpłatne otrzymanie próbek towarówod kontrahenta z innego kraju UE jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT)?

Ulga na złe długi - orzeczenie TSUE umożliwi polskim przedsiębiorcom zwroty VAT

Sprzeczność części polskich przepisów (dotyczących tzw. ulgi na złe długi) jako niezgodnych z prawem unijnym zostało ogłoszone przez Trybunał Sprawiedliwości UE w dniu 15 października 2020 r. i może oznaczać dla polskich przedsiębiorców możliwości zwrotu VAT nawet do 6 lat wstecz. Nieprawidłowości w polskiej legislacji dopatrzono się w możliwości uzyskania przez firmę zwrotu VAT naliczonego na nieuregulowanych przez dłużnika fakturach.

Ustawa o ryczałcie 2021

Ustawa o ryczałcie 2021. Treść ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tekst uwzględnia zmiany, które wchodzą w życie 1 stycznia 2021 r.

Czynności sprawdzające organów podatkowych

Czynności sprawdzające organów podatkowych przynoszą coraz lepsze efekty. O skuteczności czynności sprawdzających, które są bardziej przyjazne dla podatników niż kontrole celno-skarbowe, czy podatkowych - mówi szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Faktury elektroniczne ustrukturyzowane w 2021 roku

Faktury elektroniczne ustrukturyzowane będą nowym rodzajem faktur elektronicznych. Będzie to jednolity w skali kraju format faktury elektronicznej. W Ministerstwie Finansów przygotowywana jest nowelizacja ustawy o VAT, która da podatnikom VAT możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Faktury elektroniczne ustrukturyzowane będzie można wystawiać i otrzymywać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu w I kwartale 2021 roku. Czym będą faktury elektroniczne ustrukturyzowane? Czym będzie Krajowy System e-Faktur (KSeF)?

Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej

Coraz więcej podatników VAT decyduje się na wystawianie i przechowywanie faktur jedynie w formie elektronicznej. Wątpliwości budzi jednak możliwość archiwizowania i przechowywania w formie elektronicznej faktur otrzymanych w formie papierowej. Czy faktury papierowe można przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej?

Które transakcje są zwolnione z VAT?

Zwolnienie z VAT ma szczególne znaczenie dla społeczeństwa oraz systemu poboru podatków. Co do zasady zakres czynności zwolnionych z VAT znajdujący się w Dyrektywie 2006/112/WE znajduje swoje odzwierciedlenie w ustawie o VAT (art. 43 ustawy o VAT). Część zwolnień z opodatkowania realizowana jest poprzez zastosowanie 0% podatku, ale finalny efekt jest taki sam, tj. dana czynność nie będzie objęta podatkiem.

Zmiany w VAT 2021 - kolejne zmiany w przepisach

Zmiany w VAT 2021. Uchylenie ust. 8 z art. 7 ustawy o VAT, odnoszącego się do transakcji łańcuchowych, to jedna z propozycji zmian zawartych w pakiecie SLIM VAT. Poza tym, pojawią się także istotne zmiany dotyczące WIS oraz białej listy podatników VAT.

Podatnicy chcą obniżenia stawki PIT dla najmniej zarabiających

Obniżenie stawki PIT dla najmniej zarabiających to postulat większości Polaków- tak wynika z badań. Natomiast co czwarty podatnik uważa, że najlepiej zarabiający powinni płacić 32 proc. stawkę PIT lub większą.

Ewidencja faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT bez zmian do 30 czerwca 2021 r.

Ewidencja faktur uproszczonych w nowym JPK_VAT pozostanie bez zmian do 30 czerwca 2021 r. Chodzi o prawo do zbiorczego ewidencjonowania paragonów z NIP kupującego do 450 zł. Oznacza to, że obecnie obowiązujące zasady ewidencjonowania paragonów uznanych za faktury uproszczone nie ulegną zmianie po 1 stycznia 2021 r. Zmiana terminu spowodowana jest m.in. przez COVID-19.

Jak stosować kod GTU_09 w nowym JPK_VAT?

Kod GTU_09 w nowym JPK_VAT odnosi się jedynie do tych transakcji, co do których powstał obowiązek wcześniejszego zgłoszenia głównemu inspektorowi farmaceutycznemu przez przedsiębiorcę, w związku z zamiarem wywozu leków i wyrobów medycznych poza terytorium Polski, lub zbycia tych towarów podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Polski. Tak wynika z odpowiedzi resortu finansów na pytanie DGP.

Czy największe korporacje nie zostaną obciążone wyższymi podatkami? [VIDEO]

Rynki finansowe potrafią niemal każdą wiadomość zamienić w kolejny powód do optymizmu. Już cieszą się, że Joe Biden być może nie zwiększy opodatkowania największych korporacji, takich jak choćby Facebook czy Google.

Jak rozliczać należności licencyjne?

Należności licencyjne mogą generować dodatkowe ryzyka podatkowe. Dlatego, dokonując rozliczenia, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy świadczenia będące przedmiotem transakcji stanowią w ogóle należności licencyjne.

Ryczałt 2021 - nowe stawki i limity

Ryczałt 2021 - zmiany w stawkach i limitach. Ryczałt od 1 stycznia 2021 r. uległ istotnym zmianom, pojawił się nowy limit przychodów dający prawo do ryczałtu, obniżone zostały niektóre stawki ryczałtu oraz znacznie więcej działalności może obecnie korzystać z tej formy opodatkowania. Co jeszcze zmieniło się w ryczałcie od 2021 r.?

Podmioty powiązane - co oznacza „wywieranie znaczącego wpływu” na gruncie ustawy o PIT?

Na gruncie ustawy o PIT o podmiotach powiązanych możemy mówić m.in. w sytuacji, gdy jeden z podmiotów wywiera znaczący wpływ na inny podmiot lub gdy na oba podmioty znaczący wpływ wywiera ten sam, inny podmiot lub małżonek, krewny, powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot. Jak rozumieć pojęcie „wywierania znaczącego wpływu” w kontekście ustalenia powiązań pomiędzy podmiotami?

Czy przedsiebiorca może skorzystać z ulgi w spłacie podatków?

Jest zgoda Komisji Europejskiej, aby przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25%, mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków.

Jak podatek od handlu wpłynie na rynek?

Podatek od handlu to wsparcie dla małych, niezależnych placówek w walce konkurencyjnej z dyskontami - uważa Polska Izba Handlu. Obecnie polscy przedsiębiorcy - małe i średnie rodzinne firmy czekają na ostateczny wyrok TSUE w sprawie podatku od handlu i jego wejście w życie.

Raportowanie schematów podatkowych (MDR) – kryterium głównej korzyści podatkowej

Przepisy nakładające obowiązek przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych obowiązują od 1 stycznia 2019 roku. Wciąż jednak budzą szereg pytań i wątpliwości. Celem niniejszego artykułu jest ułatwienie czytelnikowi dokonania oceny co do zaistnienia lub nie, kryterium głównej korzyści podatkowej.

Ulga dla młodych - zmiany od 1 stycznia 2021 r.

Ulga dla młodych od 1 stycznia 2021 r. będzie obejmowała szerszy katalog przychodów, które podlegają zwolnieniu. Zerowym PIT objęte zostaną także przychody osiągane z umów stażowych oraz umów o praktyki absolwenckie. Co jeszcze warto wiedzieć o uldze dla młodych?

Zmiany w prawie celnym dotyczące decyzji celnych i podatkowych

Usprawnienie procesu wydawania decyzji w sprawie wymiaru należności celnych i podatkowych z tytułu importu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy Prawo celne oraz niektórych innych.

Kod GTU_07 w nowym JPK_VAT - jak stosować?

Kodem GTU_07 trzeba oznaczać w nowym JPK_V7 sprzedaż części samochodowych. Lecz nie wszystkich. Kod GTU_07 dotyczy pojazdów oraz części samochodowych, ale oznaczonych wyłącznie kodami CN 8701–8708 oraz CN 8708 10. W związku z tym niektóre elementy pojazdów nie są oznaczane w JPK_V7, a inne są. Księgowi głowią się teraz, jak to rozróżnić. Czy wszystkie części samochodowe trzeba oznaczyć kodem GTU_07? Jakie dostawy oznaczać kodem GTU_07, a jakich nie oznaczać?

Odwołanie od decyzji podatkowej a COVID-19

Podatnik złożył odwołanie od decyzji podatkowej, powołując się na COVID-ową specustawę, zgodnie z którą na czas trwania stanu epidemii nie biegną żadne terminy przewidziane przepisami prawa administracyjnego. I wygrał.

Opodatkowanie VAT wynajmu nieruchomości

Ustalenie zasad opodatkowania wynajmu nieruchomości podatkiem VAT oraz sposób przeniesienia na najemców określonych kosztów (np. mediów, podatku od nieruchomości) budzi w praktyce wątpliwości ze względu na zmienne stanowisko organów podatkowych. Kiedy wynajem nieruchomości jest opodatkowany VAT? Czy można skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego z VAT? Jaką stawką VAT jest opodatkowany wynajem? Kiedy wystawiać faktury za wynajem i jak dokumentować koszty obciążające najemcę?

Nowy JPK_VAT to więcej pracy dla księgowych

Wprowadzenie nowego pliku JPK_VAT oznacza więcej, a nie mniej, pracy dla księgowych obsługujących firmy - mówi PAP Joanna Slotorsz z biura rachunkowego Sztuka Liczenia. Problemy rodzą kody procedur transakcji, kody GTU, kody typów dokumentów, które pojawiały się wraz z nowym plikiem.

Nowy JPK_VAT - jakie błędy popełniają podatnicy?

Błędy związane z wysyłanymi po raz pierwszy w listopadzie nowymi plikami JPK_VAT dotyczyły m.in. ich podpisywania - poinformował dyrektor z MF Przemysław Krawczyk. Zapewnił, że kary będą nakładane tylko na tych podatników, którzy celowo uniemożliwiają fiskusowi weryfikację transakcji.

Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika są kosztem?

Czy wydatki ponoszone w związku ze śmiercią pracownika (czy też byłego pracownika) dotyczące zakupu m.in. wieńców pogrzebowych, nekrologów umieszczanych w prasie, kondolencji można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Pakiet Slim VAT przyjęty przez Sejm

Pakiet uproszczeń, tzw. Slim VAT został uchwalony przez Sejm. Posłowie uzupełnili nowelizację m.in. o przepisy wydłużające preferencje podatkowe dla aut hybrydowych z wtyczką.

Mistyfikacje wspólnotowego VAT-u

Od roku a może dwóch lat większość podatników podatku od towarów i usług uświadomiła sobie, że byli od kilkunastu lat adresatem nieznanej dotychczas mistyfikacji, w której uczestniczyli prawie wszyscy: zaczynając od polityków i mediów, kończąc nawet na ekspertach a nawet ludziach posługujących się (czasami lub na co dzień) tytułami naukowymi. Strategicznym celem tej mistyfikacji było uzyskanie równie nieznanych w przeszłości korzyści z oszustw podatkowych, które można osiągnąć w tej skali wyłącznie kosztem setek tysięcy uczciwych podatników – pisze profesor Witold Modzelewski.

Jaką stawkę VAT zastosować do wynajmu kwater pracowniczych?

Usługa wynajmu lokalu mieszkalnego (kwater pracowniczych) na rzecz przedsiębiorcy na podstawie umowy najmu mieści się w dziale 68 PKWiU. Usługa ta nie została wymieniona jako usługa, dla której ustawodawca przewidział obniżoną stawkę VAT. Zatem, właściwą stawką dla opodatkowania przedmiotowej usługi jest stawka podatku VAT w wysokości 23%.

CIT od spółek komandytowych a spółki rodzinne

Nakładając podatek CIT na spółki komandytowe posłowie nie posłuchali apelu 128 organizacji biznesowych i przedsiębiorstw. Pozostaje jednak jeszcze argument, że wprowadzenie ustawy 30 listopada 2020 r. będzie niezgodne z orzecznictwem TK. Czy Konstytucja uchroni firmy rodzinne przed podwójnym opodatkowaniem?

Wymiana starych kas fiskalnych na kasy online - jakie obowiązki ma podatnik?

Zbliża się kolejny termin wymiany kas na kasy online. Do końca 2020 roku kasy starego typu muszą wymienić na kasy online podatnicy świadczący usługi gastronomiczne, hotelarskie i sprzedawcy węgla. Podatnicy ci mają wybór - mogą zakupić stacjonarną kasę online lub mobilną. Jakie obowiązki mają podatnicy? Które czynności od 2021 r. muszą być ewidencjonowane na kasach online? Jaką kasę online wybrać - stacjonarną czy mobilną? Kiedy przysługuje ulga na zakup kasy online? Jak rozliczyć ulgę na zakup kasy w nowym JPK_VAT?

Podatek od sprzedaży detalicznej od 1 stycznia 2021 r.

Pobieranie podatku od sprzedaży detalicznej, czyli od sklepów wielkopowierzchniowych, można rozpocząć od 1 stycznia 2021 r. Zdaniem resortu finansów nie ma zagrożeń czysto prawnych - podatek nie narusza prawa Unii Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna - jak z niej skorzystać?

Na czym polega ulga termomodernizacyjna? Kto ma prawo z niej skorzystać i co podlega odliczeniu? Jak obliczyć wysokość ulgi na termomodernizację? Jaka jest maksymalna kwota odliczenia? Odpowiedzi na te pytania warto znać, bo na tej dość nowej preferencji podatkowej można sporo zyskać.

Potwierdzenie eksportu towarów poza UE do celów VAT

Podatnik dokonywał eksportu towarów poza terytorium UE i rozliczał go w oparciu o wystawione faktury VAT oraz dokumentację z unijnego systemu kontroli przewozu ECS. Jednak organ podatkowy stwierdził, że firma nie dołożyła odpowiedniej staranności w gromadzeniu dokumentów potwierdzających dostawę towarów poza granice UE.

Stawka 0% VAT na dostawę towarów i świadczenie usług dla sił zbrojnych USA w Polsce

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonujących w Polsce. Publikujemy te wyjaśnienia w całości. Kiedy polski podatnik może opodatkować sprzedaż na rzecz sił zbrojnych USA stawką podatku VAT 0%?

JPK_V7M za październik

25 listopada to ostatni dzień na przesłanie nowego pliku JPK_VAT (tj. rozliczenie miesięczne na JPK_V7M) za październik br., który - po raz pierwszy - obejmuje zarówno ewidencję, jak i deklarację. Narzędzia do wysyłki dostępne na stronie podatki.gov.pl w części dedykowanej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu.

Darowizna osocza ozdrowieńców z ulgą w PIT

Ozdrowieńcy po COVID-19, którzy oddają osocze, mogą odpisać specjalną ulgę w PIT, podobnie jak krwiodawcy. Ulga wynosi 130 zł na 1 litr oddanej krwi czy osocza.

REKLAMA