REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownica w ciąży, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak udzielać urlopu ojcowskiego po zmianie przepisów

Od 1 stycznia 2011 r. wydłużono czas, kiedy ojcowie adopcyjni mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Po zmianie przepisów mają oni prawo do skorzystania z urlopu ojcowskiego do upływu 12 miesięcy od uprawomocnienia się wydanego przez sąd postanowienia o przysposobieniu dziecka.

Czy pracownicy, która przysposobiła dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński

Niższe składki za matki powracające do pracy

Przez 3 lata od powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie musi opłacać za niego składek na FP oraz FGŚP. Okresy pracy pomiędzy poszczególnymi urlopami lub częściami tych urlopów podlegają sumowaniu.

Umowa na zastępstwo a ciąża - porada

Kobiety w ciąży, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony korzystają z przewidzianych Kodeksem pracy uprawnień, takich jak przedłużenie umowy do dnia porodu. Czy umowę na zastępstwo również można uznać za umowę na czas określony, do której będą miały zastosowanie te zasady?

REKLAMA

Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim.

Czy po urodzeniu dziecka przysługują dodatkowe dni wolne

Pracownica wraca do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Podczas jego trwania złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej dwóch dni urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia dziecka. Czy takie żądanie może i powinno być uwzględnione?

Rozwiązanie umowy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego

Rozwiązanie umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego możliwe jest tylko wtedy, gdy pracownica sama wypowie umowę, lub w wyniku porozumienia stron. Zwolnienie pracownicy z woli pracodawcy, nawet za wypowiedzeniem, jest niedozwolone.

Jak otrzymać zasiłek macierzyński w razie adopcji?

Osoby, które przyjęły dzieci na wychowanie mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Za ten okres mają oni prawo do zasiłku macierzyńskiego.

REKLAMA

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza płatników składek i pracodawców na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bhp, zasiłek chorobowy, kontrolę zwolnień lekarskich, zasiłek macierzyński.

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Oddelegowanie do pracy za granicę w krajach UE

Od czasu wstąpienia Polski do UE zasady delegowania pracowników polskich do pracy w krajach członkowskich regulują przepisy wspólnotowe. Zgodnie z nimi, podmiot zatrudniający ma obowiązek zapewnić oddelegowanemu pracownikowi minimalne warunki pracy i zatrudnienia według prawa tego państwa, w którym praca ma być wykonywana.

Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu?

Nowelizacja Kodeksu pracy - szerszy dostęp do urlopów ojcowskich

Ojcowie adopcyjni będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada przedłożona przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek, 25 listopada, jednogłośnie przyjął Sejm.

Pracodawca nakazuje nadgodziny w ciąży - porada

Jestem w szóstym miesiącu ciąży. Mój pracodawca często każe mi zostawać po godzinach, grożąc, że mnie zwolni, jeśli odmówię. Od czasu do czasu mogłabym zostać dłużej, ale ostatnio mój lekarz kieruje mnie na różne badania, przez co potrzebuję wolnych popołudni, żeby zdążyć do szpitala. Czy pracodawca może wywierać na mnie taką presję?

Czy pracownicy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Kobiety powracające do pracy po urlopie wychowawczym zadają często pytanie, co z ich urlopem wypoczynkowym. Czy mają do niego prawo, czy muszą czekać rok, aby skorzystać z dni wolnych?

Komu przysługuje urlop wychowawczy

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje pracownikowi. Jako pracownika należy rozumieć matkę, ojca oraz opiekuna prawnego. Osoby te korzystają z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Komu przysługuje urlop macierzyński

Prawo do urlopu macierzyńskiego jest jednym z najważniejszych uprawnień związanych z rodzicielstwem, jakie przewiduje Kodeks pracy. Uprawnienie przysługuje matce dziecka, a w szczególnych przypadkach, także ojcu dziecka.

Komu przysługuje prawo do dodatkowego urlopu

Matka po wykorzystaniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wydłużyć tym sposobem czas opieki nad dzieckiem.

Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego

Pracownikowi, który chce sprawować opiekę nad małym dzieckiem przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu zależy, od tego czy dziecko którym będzie opiekował się rodzić jest dzieckiem niepełnosprawnym.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od ilości dzieci urodzonych w czasie jednego porodu. Z większego urlopu może skorzystać pracownica, która urodziła więcej niż jedno dziecko w czasie porodu.

Jaki będzie wymiar urlopu dodatkowe urlopu macierzyńskiego w 2011 roku

Od początku 2010 roku pracownikowi przysługuje prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu ma wzrastać z każdym rokiem.

Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pracownicy, zarówno matka jak i ojciec, którzy skorzystali z urlopu wychowawczego nie muszą martwić się o swoje zarobki po powrocie do pracy. Pracodawca musi im zapłacić tyle, ile otrzymywali przed pójściem na urlop.

Zarobki po urlopie macierzyńskim

Wiele kobiet wracających po urlopie macierzyńskim obawia się o swoje zarobki. Nie wiedzą czy mogą liczyć na takie same zarobki, jakie otrzymywały przed pójściem na urlop. Nie muszą się jednak obawiać, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownica otrzyma wynagrodzenie, takie jakie otrzymywałaby, gdyby nie skorzystała z urlopu.

Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek, 28 października, debatował Sejm.

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik naszej firmy wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego. Czy przysługujący pracownikowi zasiłek macierzyński mamy wypłacić tylko za dni robocze? Jakie są zasady wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za urlop ojcowski, tzn. czy do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć premię miesięczną, którą wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, oraz nagrodę roczną? Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru zasiłku?

Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku zgonu dziecka?

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Jaki zasiłek w związku z pracą w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

W przypadku, gdy przed urlopem macierzyńskim pracownica była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy i wykonuje pracę w czasie dodatkowego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego powinna zostać zmniejszona odpowiednio do proporcji wymiaru czasu pracy podjętej w czasie urlopu dodatkowego do wymiaru czasu pracy wykonywanej przed urlopem macierzyńskim.

Jaki zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w czasie urlopu wypoczynkowego?

W przypadku, gdy pracownica urodziła kolejne dziecko w czasie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.

Czy możliwy jest jednoczesny urlop macierzyński rodziców?

Moja żona przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Chciałbym razem z nią skorzystać z takiego urlopu. Czy możemy obydwoje przebywać na macierzyńskim? 

Świadczenia rehabilitacyjne podczas ciąży

Pracownice w ciąży mają prawo do zasiłku rehabilitacyjnego, który przysługuje po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli kobieta jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Jak rozliczać składki za osobę pobierającą zasiłek macierzyński

Za osoby pobierające zasiłek macierzyński budżet państwa opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozlicza je podmiot wypłacający zasiłek – czyli albo płatnik składek, albo ZUS. Od tego, kto wypłaca świadczenie, zależy rodzaj dokumentów rozliczeniowych i sposób wypełnienia dokumentów, jakie płatnik musi przekazać do ZUS za osobę na zasiłku.

Urlop uzupełniający nauczyciela

Nauczycielka pracująca w naszej placówce wróci z urlopu macierzyńskiego 14 stycznia 2011 r., zadeklarowała również korzystanie z urlopu uzupełniającego w terminie od 15 stycznia do 25 lutego 2011 r. (42 dni). Ferie trwają u nas od 31 stycznia do 13 lutego 2011 r. Czy ta pracownica będzie miała przerwany urlop uzupełniający w związku z feriami i w konsekwencji jej czas nieobecności w pracy wydłuży się do 11 marca 2011 r.?

Becikowe i ulga prorodzinna - czy będą zmiany

Becikowe ani ulga prorodzinna nie zachęcają do posiadania większej liczby dzieci - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach.

Kiedy rodzice adopcyjni mają prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu o przysposobienie ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Tylko do 1 września matki mogą ubiegać się o umorzenie składek

ZUS przypomina, że tylko do 1 września matki, które prowadząc własną działalność gospodarczą przebywały na zasiłku macierzyńskim, bądź urlopie wychowawczym, mogą ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne.

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

Na jakich zasadach i w jakim wymiarze ojciec dziecka może korzystać z urlopu macierzyńskiego?

Pracownik – ojciec dziecka złożył wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński. Czy pracodawca może nie udzielić urlopu? Jakie obowiązki z zakresu bhp będą ciążyły na pracodawcy po powrocie pracownika do pracy z urlopu macierzyńskiego?

Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego

W przypadku urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego urlop wychowawczy trwa nadal. Nie zostaje on ani przerwany ani też zawieszony.

Urlop macierzyński a prawo do urlopu okolicznościowego

Podstawowym uprawnieniem przysługującym pracownicy po urodzeniu dziecka jest prawo do urlopu macierzyńskiego. Prawo pracy daje także uprawnienie do skorzystania z 2 dni urlopu okolicznościowego w przypadku urodzenia się dziecka. Czy te dwa uprawnienia wykluczają się wzajemnie?

Kolizja urlopu wypoczynkowego z niemożnością świadczenia pracy - porada

Po rozpoczęciu urlopu wypoczynkowego mogą zaistnieć sytuacje uniemożliwiające dalsze wykorzystanie tego urlopu, np. choroba lub też rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego. W takich przypadkach pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlop w niewykorzystanej części w późniejszym terminie.

Praca w okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica szkoły podstawowej zajmująca stanowisko głównej księgowej w lipcu br. urodzi dziecko i przejdzie na urlop macierzyński. Deklaruje wykonywanie swoich obowiązków bez przerwy w pracy. Pracodawca również jest zainteresowany jej pracą z uwagi na ciągłość obsługi oraz brak kosztów z zatrudnieniem nowego pracownika. Na jakiej podstawie pracownica może świadczyć pracę w okresie urlopu macierzyńskiego? – pyta Czytelniczka z Pabianic.

Status bezrobotnego dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży lub po porodzie nie będzie mogła zostać skreślona z rejestru urzędu pracy.

Praca zarobkowa podczas urlopu wychowawczego

Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, czy mimo wszystko mogę podjąć pracę np. na umowę zlecenia? Czy muszę o tym informować pracodawcę? Czy jest jakiś przepis prawny stanowiący o tym?

Okresy nieświadczenia pracy wliczane do stażu pracy

Staż pracy to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Na zakładowy staż pracy składa się nie tylko czas faktycznego wykonywania pracy, ale również inne okresy, takie jak urlop macierzyński czy wychowawczy.

Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy (art. 179)

Pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia kobiety ciężarnej na inne stanowisko, jeśli wykonuje ona pracę zabronioną lub też jeśli przedłożyła zaświadczenie lekarskie, że ze względu na ciążę nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy.

Rezygnacja matki z wychowywania dziecka (art. 182)

Wymiar urlopu macierzyńskiego ulega skróceniu także wówczas, gdy kobieta rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka.

Stwierdzenie ciąży (art. 185)

Zaświadczenie o stanie ciąży może być wydane przez każdego lekarza. Nie ma w tym zakresie żadnych uwarunkowań formalnych.

Urlop ojcowski (art. 182(3))

Od 1 stycznia 2010 r. pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego, który może wykorzystać do osiągnięcia przez dziecko maksymalnie 12 roku życia.

Urodzenie dziecka wymagającego opieki szpitalnej (art. 181)

Artykuł 181 Kodeksu pracy ma duże znaczenie praktyczne w sytuacji, gdy dziecko po porodzie wymaga opieki szpitalnej. Gwarantuje on matce prawo do przerwania urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu.

REKLAMA