reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pracownicy, zarówno matka jak i ojciec, którzy skorzystali z urlopu wychowawczego nie muszą martwić się o swoje zarobki po powrocie do pracy. Pracodawca musi im zapłacić tyle, ile otrzymywali przed pójściem na urlop.

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Urlop musi zostać wykorzystany nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Coraz więcej kobiet od razu po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wychowawczego, przedłużając tym samym czas opieki nad swoim dzieckiem. Z tego prawa coraz częściej korzystają również ojcowie. Dzieje się to zwłaszcza w przypadkach, kiedy kobieta zarabia więcej niż jej małżonek. W społeczeństwie istnieje także większe przyzwolenie na wychowywanie dzieci przez ojców.

Powrót po urlopie wychowawczym jest możliwy w dwóch przypadkach. Po pierwsze w przypadku wykorzystania całości urlopu, jaki przysługuje pracownikowi. Po drugie w przypadku, kiedy pracownik powraca po wykorzystaniu części urlopu. Urlop wychowawczy może być bowiem wykorzystany w częściach. Części nie może być jednak więcej niż cztery.

W obu wyżej opisanych sytuacjach pracownik powraca na dotychczasowe stanowisko. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie co z jego zarobkami po powrocie? Odpowiedź może go zadowolić, ponieważ nic nie traci. Po powrocie pracodawca zatrudni go na stanowisku z wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Zobacz serwis: Praca kobiet

Zasada powrotu do wynagrodzenia nie niższego od wynagrodzenia za pracę przysługującą pracownikowi w dniu podjęcia pracy dotyczy nie tylko wynagrodzenia zasadniczego, ale również innych składników wynagrodzenia, na przykład: dodatków służbowych, funkcyjnych, stażowych.

W przypadku, kiedy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym zaszły zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników, pracodawca powinien uwzględnić te zmiany w wynagrodzeniu pracownika po jego powrocie z tego urlopu.

Pan Piotr przebywał na urlopie wychowawczym przez rok, opiekując się swoim synkiem. W trakcie trwania urlopu w jego dziale wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki, za projekt, przy którym pracował również Pan Piotr. Po powrocie pracodawca zatrudnił go na jego dotychczasowym stanowisku. Jego zarobki wzrosły o podwyżkę, jaką otrzymał.

Zobacz: Zarobki po urlopie macierzyńskim

Podstawa prawna: Art. 1864 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Bohuszewicz

adwokat, od 2015 roku radca prawny. Radca prawny i Koordynator Obsługi Prawnej w jednym z łódzkich szpitali. W ramach prowadzonej kancelarii obsługuje też inne podmioty lecznicze.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama