reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Zarobki po powrocie z urlopu wychowawczego

Pracownicy, zarówno matka jak i ojciec, którzy skorzystali z urlopu wychowawczego nie muszą martwić się o swoje zarobki po powrocie do pracy. Pracodawca musi im zapłacić tyle, ile otrzymywali przed pójściem na urlop.

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Urlop musi zostać wykorzystany nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Coraz więcej kobiet od razu po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wychowawczego, przedłużając tym samym czas opieki nad swoim dzieckiem. Z tego prawa coraz częściej korzystają również ojcowie. Dzieje się to zwłaszcza w przypadkach, kiedy kobieta zarabia więcej niż jej małżonek. W społeczeństwie istnieje także większe przyzwolenie na wychowywanie dzieci przez ojców.

Powrót po urlopie wychowawczym jest możliwy w dwóch przypadkach. Po pierwsze w przypadku wykorzystania całości urlopu, jaki przysługuje pracownikowi. Po drugie w przypadku, kiedy pracownik powraca po wykorzystaniu części urlopu. Urlop wychowawczy może być bowiem wykorzystany w częściach. Części nie może być jednak więcej niż cztery.

W obu wyżej opisanych sytuacjach pracownik powraca na dotychczasowe stanowisko. W sytuacji, kiedy jest to niemożliwe, na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom zawodowym. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie co z jego zarobkami po powrocie? Odpowiedź może go zadowolić, ponieważ nic nie traci. Po powrocie pracodawca zatrudni go na stanowisku z wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Zobacz serwis: Praca kobiet

Zasada powrotu do wynagrodzenia nie niższego od wynagrodzenia za pracę przysługującą pracownikowi w dniu podjęcia pracy dotyczy nie tylko wynagrodzenia zasadniczego, ale również innych składników wynagrodzenia, na przykład: dodatków służbowych, funkcyjnych, stażowych.

W przypadku, kiedy w czasie przebywania na urlopie wychowawczym zaszły zmiany w wysokości wynagrodzenia pracowników, pracodawca powinien uwzględnić te zmiany w wynagrodzeniu pracownika po jego powrocie z tego urlopu.

Pan Piotr przebywał na urlopie wychowawczym przez rok, opiekując się swoim synkiem. W trakcie trwania urlopu w jego dziale wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki, za projekt, przy którym pracował również Pan Piotr. Po powrocie pracodawca zatrudnił go na jego dotychczasowym stanowisku. Jego zarobki wzrosły o podwyżkę, jaką otrzymał.

Zobacz: Zarobki po urlopie macierzyńskim

Podstawa prawna: Art. 1864 Kodeksu pracy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama