reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, czyli w okresie trwania stosunku pracy.

Dokumentami wymaganymi do przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka, są:
• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - w przypadku zasiłku przysługującego za okres od dnia porodu,
• zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego w przypadku pracownic, albo zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS- Z-3a w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Pracownice, których płatnicy składek (pracodawcy) zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych - pracowników, występują o zasiłek macierzyński do płatnika składek, czyli do swojego pracodawcy. W przypadku pracownic, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych – pracowników dokumenty niezbędne do otrzymania zasiłku macierzyńskiego składa się w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek (pracodawcę).

Wypłata zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. W razie odmowy przyznania prawa do zasiłku macierzyńskiego, pracownicy przysługuje odwołanie do Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia jej decyzji.

Zobacz: Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Zobacz: Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Komu i na jak długo przysługuje zasiłek

Zasiłek macierzyński jest wypłacany pracownicy przez okres urlopu macierzyńskiego. W związku z tym zasiłek wypłacany jest przez okres:
• 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie
• 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie
• 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie
• 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie
• 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie

Życie przewiduje różne sytuacje, które mogą zdarzyć się pracownicy, który oczekuje na narodziny swojego dziecka. Dziecko może urodzić się martwe, może także wymagać długiej hospitalizacji w szpitalu. Prawo daje również takim pracownicom – matkom uprawnieni do zasiłku macierzyńskiego. W przypadku urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 8 tygodni po porodzie, nie krócej niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Natomiast w przypadku śmierci dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do zasiłku przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Zobacz serwis: Praca

Pracownica, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, a jedno z jej dzieci było martwe lub zmarło w czasie pierwszych 8 tygodni życia, albo po upływie 8 tygodni życia, zasiłek przysługuje przez okres odpowiedni do liczby dzieci pozostałych przy życiu.

W przypadku urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która pobrała zasiłek za okres 8 tygodni po porodzie, może pozostały zasiłek wykorzystać w terminie późniejszym, po wypisaniu dziecka ze szpitala.

Natomiast, jeśli matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie, zasiłek macierzyński przysługuje do dnia oddania dziecka, nie krócej jednak niż przez okres 8 tygodni po porodzie.

Zobacz: Zasiłki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005r. Nr 31, poz.267, z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 24.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kobiecie przysługuje 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu.
Kobiecie przysługuje 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama