REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Proces

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oświadczenia stron w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Oświadczenia stron, pomimo umiejscowienia ich pośród środków dowodowych, można określić mianem dowodu posiłkowego, gdyż ich wartość uzależniona jest od wielu czynników.

Przyznanie sądowe w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Przyznanie sądowe, czyli twierdzenia strony przeciwko sobie stanowi ważny argument w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Psychologicznie bowiem rzecz ujmując, człowiek łatwiej kłamie w obronie siebie niż przeciwko sobie.

Przebieg postępowania sądowego o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa dostosowuje się z pewnymi zmianami do zwyczajnego procesu spornego. Dlatego też trybunały kościelne nie unieważniają ważnie zawartych małżeństw i nie wydają orzeczeń rozwodowych.

Jak ustanowić separację w Kościele w pisemnym procesie spornym?

Stosowanie w sprawach o separację reguł pisemnego procesu spornego ma służyć przede wszystkim ochronie praw podmiotowych i legalnych interesów stron.

REKLAMA

Kiedy sąd może uchylić pytanie strony?

Z uwagi na fakt, iż to sąd prowadzi i kieruje rozprawą, jest on jednocześnie zobligowany do czuwania nad jej prawidłowym przebiegiem. Jednym z instrumentów za pomocą, którego może to robić (obok przykładowo kar porządkowych) jest instytucja uchylenia pytania strony jeśli jest nieistotne dla sprawy, sugeruje treść odpowiedzi lub które sąd z innych powodów uznaje za niestosowne.

Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego osoby fizyczne uzyskały prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.

Szykują się zmiany dotyczące ławników sądowych

W rozprawach dotyczących pracowników ławnikami powinny być osoby ze szczególną znajomością spraw pracowniczych. Ławnikami nie powinni być radni gminy, powiatu lub województwa – takie założenia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, przyjęty przez rząd.

Pełnomocnik z urzędu nie tylko przy zwolnieniu od kosztów sądowych

Osoba fizyczna może ubiegać się o ustanowienie pełnomocnika procesowego z urzędu nawet wtedy, gdy nie została zwolniona od obowiązku poniesienia kosztów sądowych. To efekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego z kwietnia 2010.

REKLAMA

Po co i kiedy skorzystać z przypozwania?

Przypozwanie to zawiadomienie osoby trzeciej o toczącym się procesie i wezwanie jej do udziału W niektórych sytuacjach procesowych może być ono konieczne i w interesie samego wzywającego.

Sąd: w domu można grać na instrumencie

Sąd Okręgowy w Gdańsku zmienił wyrok Sądu Rejonowego z Gdyni, który zabraniał studentce Akademii Muzycznej grać w domu na klarnecie. Sprawa dotyczy dopuszczalnego poziomu immisji.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające to postępowanie samodzielne, odgrywające znaczną rolę w procesie ochrony praw stron i uczestników postępowania cywilnego. Ma ono jednak charakter tymczasowy, gdyż postanowienia wydawane w jego trakcie normują sytuację prawną jedynie do czasu wydania merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie lub do czasu zmiany okoliczności, na których podstawie zostało wydane postanowienie.

Przesłanki procesowe w postępowaniu cywilnym

Przesłanki procesowe to okoliczności warunkujące dopuszczalność wszczęcia i toczenia się postępowania oraz rozstrzygnięcia sprawy, co do meritum. Przesłanki dzielimy na dodatnie i ujemne oraz na bezwzględne i względne. Postępowanie może toczyć się jedynie, gdy spełnione są przesłanki dodatnie oraz nie występuje żadna przesłanka ujemna.

Więcej pieniędzy na działanie e-sądu

Ministerstwo Sprawiedliwości jest zadowolone z e-sądu i przeznaczy na jego działalność dodatkowe 2 mln złotych. Dzięki temu e-sąd zostanie wzmocniony kadrowo.

Krótszy czas oczekiwania na orzeczenia sądu

Od początku sierpnia w życie wejdą zmiany mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na orzeczenia sądu. Minister Sprawiedliwości podpisał już w tej sprawie rozporządzenie.

Czy uznanie powództwa można odwołać?

Jestem pozwanym w sprawie cywilnej, w której uznałem powództwo. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, iż mam pewne możliwości obrony. Czy mogę odwołać takie uznanie?

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Rozprawy będą nagrywane

Rada Ministrów przyjęła nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego. Nowelizacja przewiduje wprowadzenie tzw. protokółu elektronicznego, czyli nagrywanie rozpraw. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które ułatwią przebieg prowadzonych postępowań.

Jakie są przeszkody małżeńskie w prawie kościelnym?

Orzeczenie nieważności małżeństwa odbywa się w specjalnym procesie. Orzeczenie musi się opierać na konkretnej przyczynie. Po pierwsze należy wymienić przeszkody małżeńskie kanoniczne.

Jakie są skutki wniesienia pozwu

Złożenie (oraz doręczenie) pozwu ma dużą doniosłość prawną. Od tego momentu mamy do czynienia z procesem. Doręczenie zaś pozwu stronie przeciwnej powoduje zawisłość sporu.

REKLAMA