Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyczyny niezdolności do zawarcia małżeństwa - przesłanki procesowe

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
Może się zdarzyć, że ktoś jest w stanie zdać sobie sprawę z natury małżeństwa, nie posiada jednak rozeznania co do powagi i wartości przekazywanych i przyjmowanych istotnych praw i obowiązków małżeńskich. W opisanej sytuacji zgoda małżeńska jest bezskuteczna a małżeństwa nieważne.
Może się zdarzyć, że ktoś jest w stanie zdać sobie sprawę z natury małżeństwa, nie posiada jednak rozeznania co do powagi i wartości przekazywanych i przyjmowanych istotnych praw i obowiązków małżeńskich. W opisanej sytuacji zgoda małżeńska jest bezskuteczna a małżeństwa nieważne.

REKLAMA

REKLAMA

Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej.

Wady dotyczące „ oświadczenia woli” zostały określone w Kan. 1095- 1107 KPK.Poniżej przedstawiam interpretację Kan. 1095 p.1 i p.2.

REKLAMA

1. BRAK DOSTATECZNEGO UŻYWANIA ROZUMU :

Narzeczeni są niezdolni do prawidłowego wyrażania zgody małżeńskiej, jeśli nie posiadają dostatecznego używania rozumu ( Kan. 1095 p. 1) Niedorozwój umysłowy i zaburzenia psychiczne powodują nieważność małżeństwa, jeżeli strona pod ich wpływem działania nie może wytworzyć właściwego pojęcia o właściwościach małżeństwa.

Pozbawieni używania rozumu nieważnie zawierają związek małżeński, jeżeli całkowicie nie zdają sobie sprawy z czynności, którą w danej chwili wykonują, chociażby uprzednio wyrazili zamiar zawarcia związku małżeńskiego.

Odnosi się to np. do osób, które w momencie zawierania związku małżeńskiego były pod wpływem alkoholu, odurzonych narkotykami lub znajdujących się w hipnozie. Każdy tego rodzaju przypadek należy oceniać osobno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Rozwód kościelny

2. BRAK ROZEZNANIA CO DO ISTOTNYCH PRAW I OBOWIĄZKÓW MAŁŻEŃSKICH:

REKLAMA

Może się zdarzyć, że ktoś jest w stanie zdać sobie sprawę z natury małżeństwa, nie posiada jednak rozeznania co do powagi i wartości przekazywanych i przyjmowanych istotnych praw i obowiązków małżeńskich. W opisanej sytuacji zgoda małżeńska jest bezskuteczna a małżeństwa nieważne ( Kan. 1095 p. 2 ).

Osoba, która nie zdaje sobie sprawy z przedmiotu umowy, nie może tej umowy ważnie zawrzeć. Nie chodzi tutaj o zwykła niewiedzę co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich, lecz o brak rozeznania co do powagi i znaczenia tych praw i obowiązków. Dlatego też, słusznym jest stwierdzenie, że teoretycznie można znać prawa i obowiązki małżeńskie, jednakże małżeństwo będzie nieważnie zawarte, jeśli strona jest niedojrzała psychicznie - emocjonalnie lub moralnie i lekceważy znaczenie tych praw lub obowiązków wynikających z zobowiązania jaki jest sama zgoda małżeńska.

Jeśli chodzi o określenie wielkości w braku rozeznania odnośnie przedmiotu umowy małżeńskiej, decyduje o tym sąd na podstawie całokształtu okoliczności. Obowiązki małżeńskie są zobowiązaniami, które powstają w chwili zawierania małżeństwa.

Obowiązki małżeńskie charakteryzują się:
- wzajemnością – małżonkowie maja takie same prawa i obowiązki
- niezmiennością
- ciągłością
- wyłącznością – występują tylko w małżeństwie
- nieodwołalnością – nie zależy od woli małżonków lecz pochodzą z zawartego małżeństwa

Zobacz też: Podział majątku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2023 r.? To już w październiku!

  W październiku tradycyjnie czeka nas zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Jakie przepisy to regulują? Co z pracownikami, którzy w tym czasie mają nocną zmianę?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  REKLAMA

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  REKLAMA

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  REKLAMA