REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Sąd uchyla pytanie niezaskarżalnym zarządzeniem.
Sąd uchyla pytanie niezaskarżalnym zarządzeniem.

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na fakt, iż to sąd prowadzi i kieruje rozprawą, jest on jednocześnie zobligowany do czuwania nad jej prawidłowym przebiegiem. Jednym z instrumentów za pomocą, którego może to robić (obok przykładowo kar porządkowych) jest instytucja uchylenia pytania strony jeśli jest nieistotne dla sprawy, sugeruje treść odpowiedzi lub które sąd z innych powodów uznaje za niestosowne.

Zgodnie z powyższymi uwagami rozprawę prowadzi i kieruje jej przebiegiem sąd. Jedną z kluczowych czynności którą prowadzi jest również przesłuchanie. Stosownie do treści przepisu art. 77 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, pytania obwinionemu, świadkowi oraz biegłemu może zadawać sąd oraz strony.

REKLAMA

Jednym z instrumentów porządkowych sądu służących zapewnieniu prawidłowego przebiegu przesłuchania danej osoby jest instytucja uchylenia pytania zadanego przez stronę.

Przesłanki uchylenia pytania

Sąd może uchylić pytanie strony w trzech sytuacjach:

  • jeśli jest nieistotne dla sprawy
  • jeśli sugeruje treść odpowiedzi
  • jeśli sąd z innych powodów uznaje za niestosowne.

Za pytanie nieistotne należy uznać takie, które nie zmierza do ustalenia kwestii ważnych dla toczącego się postępowania karnego i kwestii odpowiedzialności obwinionego bądź pytania w ogóle niezwiązane z toczącym się postępowaniem.

Zobacz: Wniosek o ukaranie za wykroczenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopytywanie się pokrzywdzonego o to, czy bracia obwinionego w innych sprawach byli karani jest nieistotne jeśli bracia ci nie biorą udziału w tym postępowaniu.

Pytanie sugerujące odpowiedź to naturalnie pytanie zadane w taki sposób, że wymusza tylko jeden rodzaj odpowiedzi.

Ustawodawca nie określił wprost czym jest pytanie niestosowne pozostawiając to (słusznie) ocenie sądu. Wydaje się, iż z całą pewnością za pytania niestosowne można uznać pytania obraźliwe, pytania podchwytliwe, pytania z gatunku intymnych.

Skutki uchylenia pytania

Sąd uchyla pytanie niezaskarżalnym zarządzeniem. Skutkiem tej decyzji jest naturalnie brak obowiązku osoby przesłuchiwanej, do udzielenie na nie odpowiedzi.

W kontekście rodzącego się pytania, co może zrobić autor pytania uchylonego przez sąd, należy uznać, iż przysługuje mu prawo podjęcia próby zadania pytania w inny sposób. Może on również spróbować żądać wprowadzenia do protokołu rozprawy treści pytania uchylonego przez sąd i ewentualnie w apelacji zaskarżyć tę decyzję (bo w apelacji można skarżyć wszystkie decyzje sądu pierwszej instancji, w tym te niezaskarżalne).

Zobacz serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA