reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Kiedy sąd może uchylić pytanie strony?

Kiedy sąd może uchylić pytanie strony?

Z uwagi na fakt, iż to sąd prowadzi i kieruje rozprawą, jest on jednocześnie zobligowany do czuwania nad jej prawidłowym przebiegiem. Jednym z instrumentów za pomocą, którego może to robić (obok przykładowo kar porządkowych) jest instytucja uchylenia pytania strony jeśli jest nieistotne dla sprawy, sugeruje treść odpowiedzi lub które sąd z innych powodów uznaje za niestosowne.

Zgodnie z powyższymi uwagami rozprawę prowadzi i kieruje jej przebiegiem sąd. Jedną z kluczowych czynności którą prowadzi jest również przesłuchanie. Stosownie do treści przepisu art. 77 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, pytania obwinionemu, świadkowi oraz biegłemu może zadawać sąd oraz strony.

Jednym z instrumentów porządkowych sądu służących zapewnieniu prawidłowego przebiegu przesłuchania danej osoby jest instytucja uchylenia pytania zadanego przez stronę.

Przesłanki uchylenia pytania

Sąd może uchylić pytanie strony w trzech sytuacjach:

  • jeśli jest nieistotne dla sprawy
  • jeśli sugeruje treść odpowiedzi
  • jeśli sąd z innych powodów uznaje za niestosowne.

Za pytanie nieistotne należy uznać takie, które nie zmierza do ustalenia kwestii ważnych dla toczącego się postępowania karnego i kwestii odpowiedzialności obwinionego bądź pytania w ogóle niezwiązane z toczącym się postępowaniem.

Zobacz: Wniosek o ukaranie za wykroczenie

Dopytywanie się pokrzywdzonego o to, czy bracia obwinionego w innych sprawach byli karani jest nieistotne jeśli bracia ci nie biorą udziału w tym postępowaniu.

Pytanie sugerujące odpowiedź to naturalnie pytanie zadane w taki sposób, że wymusza tylko jeden rodzaj odpowiedzi.

Ustawodawca nie określił wprost czym jest pytanie niestosowne pozostawiając to (słusznie) ocenie sądu. Wydaje się, iż z całą pewnością za pytania niestosowne można uznać pytania obraźliwe, pytania podchwytliwe, pytania z gatunku intymnych.

Skutki uchylenia pytania

Sąd uchyla pytanie niezaskarżalnym zarządzeniem. Skutkiem tej decyzji jest naturalnie brak obowiązku osoby przesłuchiwanej, do udzielenie na nie odpowiedzi.

W kontekście rodzącego się pytania, co może zrobić autor pytania uchylonego przez sąd, należy uznać, iż przysługuje mu prawo podjęcia próby zadania pytania w inny sposób. Może on również spróbować żądać wprowadzenia do protokołu rozprawy treści pytania uchylonego przez sąd i ewentualnie w apelacji zaskarżyć tę decyzję (bo w apelacji można skarżyć wszystkie decyzje sądu pierwszej instancji, w tym te niezaskarżalne).

Zobacz serwis: Wykroczenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd uchyla pytanie niezaskarżalnym zarządzeniem.
Sąd uchyla pytanie niezaskarżalnym zarządzeniem.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama