| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Czy uznanie powództwa można odwołać?

Czy uznanie powództwa można odwołać?

Jestem pozwanym w sprawie cywilnej, w której uznałem powództwo. Po pewnym czasie jednak stwierdziłem, iż mam pewne możliwości obrony. Czy mogę odwołać takie uznanie?

Przez uznanie powództwa pozwany przyznaje rację żądaniom powoda i wyraża zgodę na jego spełnienie. Uznanie powództwa jest aktem dyspozycyjnym strony, zależnym od jej woli i jako taki akt może być odwołane.

Niemniej jednak dopuszczalność odwołania oświadczenia woli o uznaniu powództwa zależy od stanu samego postępowania sądowego. Jeżeli w wyniku uznania powództwa sąd nie wydał jeszcze wyroku, strona ma możliwość odwołania uznania. Nie będzie w tej kwestii jednak dowolności, z racji tego, iż uznanie powództwa wywołuje również skutki w sferze materialno-prawnej. W takiej sytuacji konieczne może okazać się powołanie na wady oświadczenia woli.

Takie odwołanie wymagać może także uzasadnienia. Strona będzie musiała wykazać następczą przyczynę cofnięcia, chociaż też nie ma potrzeby jej udowodnienia.

Pozwany może wskazać, iż przyczyną odwołania uznania powództwa jest wprowadzenie w błąd przez przeciwnika procesowego.

Zobacz również: Wady oświadczenia woli

Odwołanie uznania w apelacji

Odwołanie uznania powództwa możliwe jest również w apelacji. W takiej sytuacji należy jednak wskazać, iż uznanie powództwa było sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zmierzało do obejścia prawa. Są to przesłanki zgodnie z którymi sąd I instancji nie jest związany uznaniem, jeżeli zachodzi jedna z nich.

Zobacz również serwis: W sądzie

Jeżeli jedna z tych przesłanek zachodziła w postępowaniu w I instancji, a sąd pomimo tego wydał wyrok w oparciu o uznanie powództwa przez pozwanego, wtedy też w apelacji będą zachodzić podstawy do uchylenia wyroku oraz zwrotu sprawy do ponownego rozpatrzenia w celu przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Uznanie powództwa wywołuje m.in. ten skutek, iż sąd związany uznaniem nie przeprowadza postępowania dowodowego co do faktów przyznanych przez pozwanego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »