REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd, Prezydent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skarga na brak dostępności

Od niemal roku w polskim prawie funkcjonuje instytucja skargi na brak dostępności. Można by się spodziewać, że skargi tego typu, przynajmniej w pierwszych miesiącach, będą wpływać lawinowo. Tymczasem Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odnotował wpływ zaledwie 25 skarg na brak dostępności, z czego zdecydowana większość posiadała wady formalne. Problem tkwi w nie do końca zrozumiałej procedurze. Złożenie skargi powinno być poprzedzone wnioskiem o zapewnienie dostępności.

Nadawanie nazw przestrzeni publicznej

Legislacja dotycząca zmian nazw obiektów przestrzeni publicznej oraz usuwania pomników stanowiła w ostatnich miesiącach źródło ożywionej dyskusji. Swój sprzeciw wyrażali zarówno samorządowcy, wskazując na naruszenie konstytucyjnej zasady suwerenności, jak i przedstawiciele doktryny, podkreślając nieprawidłowości względem techniki prawodawczej.

Akademia budżetowa 2022

Akademia budżetowa to cykl 4 szkoleń dedykowanych osobom zajmującym się rachunkowością oraz finansami w jednostkach sektora finansów publicznych m.in. w szkołach, przedszkolach, centrum usług wspólnych, ośrodkach pomocy społecznej, gminach, powiatach zatrudnionych na stanowiskach księgowych, inspektorów, referentów, sekretarzy oraz innych specjalistów. W ramach Akademii przybliżone zostaną najważniejsze zagadnienia z zakresu rachunkowości oraz sprawozdawczości obowiązujące i planowane od 2023 r.

Czy czasowy wyjazd obniża stawki opłaty za śmieci?

Obowiązek ponoszenia opłaty za odpady związany jest z zamieszkiwaniem na danej nieruchomości. Bez znaczenia jest tu, czy odpady na niej w ogóle powstają ani w jakiej ilości. Oznacza to, że czasowa nieobecność spowodowana pobytem na leczeniu uzdrowiskowym nie wpłynie na obniżenie stawki opłaty za śmieci czy zwolnienie z niej.

REKLAMA

Opodatkowanie wynagrodzenia członków komisji rozwiązywania problemów alkoholowych

Opodatkowanie wynagrodzenia wypłacanego członkom gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych niezmiennie sprawia trudności. Członkami tych komisji często są pracownicy urzędów gmin, co dodatkowo utrudnia prawidłową kwalifikację wypłacanych im należności na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. Do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować te należności? Czy opodatkować je na zasadach ogólnych, czy ryczałtem? Kto jest z tego tytułu płatnikiem?

Zmian w ordynacji wyborczej. Więcej okręgów

Szykują się zmiany w ordynacji wyborczej do Sejmu jeszcze przed najbliższymi wyborami. Równolegle we wrześniu może być złożona w parlamencie propozycja przeniesienia terminu elekcji samorządowej.

Czy urzędnik na stanowisku kierowniczym może też być kierownikiem jednostki organizacyjnej w gminie?

Czy pracownik na stanowisku urzędniczym kierowniczym w urzędzie gminy może jednocześnie pełnić obowiązki kierownika jednostki organizacyjnej w gminie, na zasadzie wydania zarządzenia wójta w sprawie powierzenia obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej X z zaznaczeniem, że pełnienie tych obowiązków wygasa z dniem zatrudnienia kierownika tej jednostki?

Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne - Rząd pracuje nad ułatwieniami

Przekształcanie budynków biurowo-handlowych na cele mieszkalne ma zostać ułatwione. W ciągu 2 lat od wprowadzenia przepisów obowiązywać będą preferencyjne warunki przebudowy - brak pozwolenia na budowę i zgłoszenia odbioru dla prac nienaruszających konstrukcji.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich

Prezydent 20 lipca podpisał ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma ona zastąpić ustawę z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Dodatek za wieloletnią pracę dla dyrektora gminnego ośrodka kultury

Pracownikowi gminnego ośrodka kultury co roku o 1% wzrasta dodatek za wieloletnią pracę. Dotyczy to także dyrektora instytucji. Kto przekazuje mu o tym informację?

Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej

Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?

Ochrona zabytków w gminach

Zadania, które realizuje samorząd gminny w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, obejmują między innymi ochronę i opiekę nad zabytkami. Oznacza to wiele obowiązków ustawowych, które gmina musi wypełniać.

Pełnomocnictwo dla wójta do reprezentowania spółki to nie dokument urzędowy

Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy, nawet na rzecz osoby sprawującej funkcję publiczną, nie jest dokumentem urzędowym. Taki dokument jest wystawiony przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Z tego powodu dokument taki nie stanowi również informacji publicznej i nie podlega udostępnieniu.

Szkolenia online: Akademia budżetowa

Akademia budżetowa to cykl 4 szkoleń dedykowanych osobom zajmującym się rachunkowością oraz finansami w jednostkach sektora finansów publicznych m.in. w szkołach, przedszkolach, centrum usług wspólnych, ośrodkach pomocy społecznej, gminach, powiatach zatrudnionych na stanowiskach księgowych, inspektorów, referentów, sekretarzy oraz innych specjalistów. W ramach Akademii przybliżone zostaną najważniejsze zagadnienia z zakresu rachunkowości oraz sprawozdawczości obowiązujące i planowane od 2023 r.

Grupa VAT w samorządzie terytorialnym - korzyści i zagrożenia

Przepisy unijne umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie pewnych fakultatywnych regulacji prawnych, odnoszących się do definiowania podatników. W Polsce do tej pory w zasadzie ustawodawca z tego nie korzystał. Dyrektywa Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zezwala państwom członkowskim na wprowadzenie (pod warunkiem konsultacji z Komitetem ds. Podatku od Wartości Dodanej) w poszczególnych państwach członkowskich tzw. grup podatkowych.

Delegowanie pracowników samorządowych do pomocy obywatelom Ukrainy

Pracodawca samorządowy może skierować pracownika do innej pracy, korzystając w ramach przepisów z różnych rozwiązań. W tym celu może np. przenieść pracownika samorządowego do innej jednostki na określony czas czy dokonać zmiany zakresu jego obowiązków lub zastosować wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające w zakresie miejsca pracy.

Webinarium „Rejestr umów - nowy obowiązek JSFP” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rejestr umów - nowy obowiązek JSFP” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 6 czerwca 2022 roku. Polecamy!

Niedopuszczalność powierzenia obowiązków skarbnika

W przypadku stanowiska skarbnika nie ma prawnej możliwości powołania "osoby pełniącej obowiązki". Żadne okoliczności nie usprawiedliwiają takiego działania. Rada gminy nie jest uprawniona do podjęcia uchwały w sprawie powołania pełniącego obowiązki skarbnika nawet w sytuacji, w której zwolnienie tego stanowiska nastąpiło w sposób nagły i niespodziewany, a pozostawanie bez skarbnika wpływa negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie gminy.

Jak utworzyć młodzieżową radę gminy?

Przepisy ustrojowe nakładają na gminę obowiązek wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy - w tym wśród młodzieży. Jedną z form realizacji tego zadania jest utworzenie młodzieżowej rady gminy. W ten sposób przyznaje się młodzieży (w tym organizacjom młodzieżowym) możliwość bezpośredniego oddziaływania na życie publiczne lokalnej społeczności.

Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT

Do tej pory zwolniony od VAT był wyłącznie wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe na rzecz ostatecznych najemców oraz na rzecz społecznych agencji najmu. Inne podmioty przyjmujące nieruchomości w najem, w tym Jednostki Samorządu Terytorialnego, nie mogły korzystać z takiego zwolnienia.

Rozkład czasu pracy w jednostkach samorządu terytorialnego

Rozkłady czasu pracy mają podstawowe znaczenie dla wyznaczenia zakresu czasowego zobowiązania pracowników do świadczenia pracy.

Praca ma swoją wielką godność

Ludzka praca ma swoją wielką godność, nie jest ona tylko ekonomiczną koniecznością, bez wypełnienia której nie moglibyśmy zaspokoić życiowych potrzeb – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do zgromadzonych w niedzielę w katedrze wawelskiej w Krakowie z okazji Narodowego Święta Pracy.

Wsparcie finansowe dla samorządów na pomoc obywatelom Ukrainy

W realizację pomocy obywatelom Ukrainy w znaczny sposób zostały zaangażowane jednostki samorządu terytorialnego. Jakie mechanizmy prawne rekompensują samorządom ponoszone na ten cel wydatki?

Nowelizacja ustawy o PPE, IKE i IKZE z podpisem Prezydenta

Prezydent 25 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Celem ustawy jest poprawa funkcjonowania PPE. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2022 r.

Jaka kara za nieprzestrzeganie przepisów o Centralnym Rejestrze Umów?

Od 1 lipca będzie funkcjonował Centralny Rejestr Umów, zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego.

Dopłata 250 zł do zakupu telewizora (DVB-T2) - dla kogo?

Ustawa przewidująca dopłatę 250 zł do zakupu telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 26 marca. Kto będzie mógł skorzystać z dopłaty do telewizora?

Spotkanie prezydentów Polski i USA z organizacjami pomagającymi uchodźcom

W piątek przed godz. 17 w Rzeszowie-Jasionce rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Amerykański przywódca przybył w piątek do Polski z dwudniową wizytą.

Bestia prezydenta USA: Cadillac One, Biden i wizyta w Polsce

Bestia prezydenta USA, czyli pancerny Cadillac One w Warszawie. A wszystko w zawiązku z wizytą prezydenta Bidena. Co wiadomo o fortecy na kołach?

Gminna rada seniorów nie tylko dla seniorów

Rada gminy w uchwale w sprawie powołania rady seniorów nie może dowolnie warunkować uczestnictwa w tej radzie. Niedopuszczalne jest definiowanie pojęcia seniora w taki sposób, który wykluczałby udział w radzie seniorów ze względu na wiek. W skład tego gremium mogą wchodzić przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na ich rzecz. Tym samym członkostwo w tym gremium nie jest zależne od wieku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Praca w sobotę pracownika samorządowego

Polecenie wykonywania pracy w dniu wolnym opiera się na kierowniczej roli pracodawcy i może być uzasadnione potrzebami jednostki samorządowej. Pracownik jest co do zasady zobligowany do jego zrealizowania.

Ustawa o obronie ojczyzny podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę

Głównym celem ustawy o obronie ojczyzny jest zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy.

Statut sołectwa - wymagania względem zawartości i trybu uchwalenia

Podstawą działania sołectwa jest statut. I chociaż ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie wskazuje, co powinno się w nim znaleźć, często zdarzają się przypadki nieprawidłowych zapisów lub uchybień proceduralnych. Z reguły dotyczą one wkraczania w materię ustawową z próbą jej niedozwolonej modyfikacji.

Prezydent wetuje nowelizację ustawy dot. oświaty "Lex Czarnek"

Nowelizacja Ustawy - Prawo oświatowe, m.in. wzmacniająca rolę kuratorów oświaty i zmieniająca zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach, czyli tzw. Lex Czarnek, na razie nie wejdzie w życie. Prezydent Andrzej Duda złożył weto.

81,5 mln zł dla ponad 600 samorządów na poprawę dostępności

„Dostępne samorządy – granty” - ponad 600 samorządów może otrzymać wsparcie na poprawę dostępności np. urzędów i szkół dla osób z niepełnosprawnościami. W sumie na realizację nowego programu „Dostępne samorządy – granty” przeznaczono 81,5 mln zł

Wyniki budżetów samorządowych za 2021 rok

Wyniki budżetów samorządowych za 2021 rok - jednostki samorządu terytorialnego wstępnie zamknęły budżety 2021 r. nadwyżką 17,5 mld zł, pomimo pierwotnie planowanego deficytu w wysokości ponad 30 mld zł.

Wynajem pomieszczeń jednostek samorządowych a VAT

Podstawowa działalność jednostek funkcjonujących w obszarze edukacji, pomocy społecznej, sportu czy kultury to działalność niepodlegająca opodatkowaniu VAT lub zwolniona z tego podatku. Jednocześnie zdecydowana większość tych podmiotów prowadzi równolegle - w dużo mniejszym zakresie - także działalność gospodarczą. Jednym z jej przejawów jest wynajem obiektów lub ich części wykorzystywanych na co dzień w podstawowej działalności jednostek. Na tym tle rodzą się wątpliwości - jaką stawką VAT opodatkować takie usługi? Jak prawidłowo je udokumentować i rozliczyć na gruncie VAT?

BeSTi@: nowe instrukcje MF o sporządzaniu sprawozdań przez samorządy

BeSTi@: MF udostępniło instrukcje dotyczące sporządzania i przekazywania sprawozdań finansowych przez JST po ostatnich zmianach w rozporządzeniach.

Zagrożenie powodziowe zimą - rola organów rządowych i samorządu

Zagrożenie powodziowe (powódź zatorowa). Postępujący proces zmian klimatycznych może prowadzić do pojawiania się lodu na rzekach, utrudniając żeglugę oraz prowadząc do zatorów, a nawet powodzi. Jakie obowiązki, mające na celu zapobieganie powstawaniu takich zagrożeń i przeciwdziałanie powodzi, spoczywają na rządzie i samorządach?

Izba Odpowiedzialności Zawodowej w SN - prezydencki projekt

Prezydent proponuje likwidację Izby Dyscyplinarnej. W Sądzie Najwyższym ma być stworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

W jakich kierunkach rozwijają się Katowice w 2022 r.?

Prezydent Katowic Marcin Krupa: Na oświatę i opiekę edukacyjną wydamy w tym roku 770 mln zł, ponad 258 mln na inwestycje drogowe, w tym budowę nowej infrastruktury czy remonty istniejącej, a na kulturę i sport 296 mln zł.

Ustawa o ochronie odbiorców gazu zamraża ceny gazu w 2022 r.

Rząd i parlament będą próbować objąć gazową ochroną taryfową m.in. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola czy domy dziecka.

Wzór wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy

Od 3 stycznia 2022 r. obowiązuje wzór składany przez osoby budujące dom o powierzchni zabudowy do 70 m2 według procedur uproszczonych.

COVID-19: Pracodawca będzie mógł żądać informacji o szczepieniu? Sejm 5 stycznia zajmie się projektem

W środę przed południem na posiedzeniu komisji zdrowia ma rozpocząć się wysłuchanie publiczne projektu o weryfikacji covidowej. Zakłada on, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19, negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji.

Opodatkowanie VAT kontraktów drogowych

Właściwe opodatkowanie robót, dostaw i usług, z uwagi na skomplikowanie regulacji prawnej, stanowi duże wyzwanie dla samorządów. Jednym z zagadnień, które przysparza problemów, jest opodatkowanie kontraktów drogowych i dylemat związany z zastosowaniem stawek 8% i 23%. Pomocne w tym zakresie może okazać się dokonanie właściwej analizy usług związanych z utrzymaniem dróg przez zarządców.

W 2022 r. 22,5 mld zł z Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów

Nabór do Programu Inwestycji Strategicznych potrwa od 28 grudnia 2021 roku do 15 lutego 2022 roku (z możliwością przedłużenia). Do samorządów trafi łącznie ok. 22,5 mld zł. Rząd spodziewa się 4 tys. wniosków od samorządów.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji z wetem prezydenta

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wzbudził wiele kontrowersji. Nie tylko wśród Polaków, ale także na arenie międzynarodowej. Po jej uchwaleniu podmioty zagraniczne miałyby ograniczony dostęp do koncesji medialnych w kraju. Prezydent odmówił podpisania noweli. Jednak podtrzymał konieczność wprowadzenia ograniczeń

Wskaźnik zadłużenia samorządu – wybór średniej na okres 2022 r. – 2025 r.

Wybór wariantu średniej powinien być dokonany najpóźniej do 31 grudnia 2021 r., a wybrany wariant jest jednolity dla całego okresu 2022-2025.

Modernizacja służb mundurowych – prezydent podpisał ustawę

Policja, Straż Graniczna, Państwowa Staż Pożarna, Służba Ochrony Państwa i Służba Więzienna przejdą modernizację. Obejmie ona m.in. sposób powoływania do policji i mianowania. Przewiduje także rozbudowę infrastruktury i zakup dodatkowego sprzętu.

Matury 2022 r. a COVID-19 - wytyczne MEiN MZ i GIS

W 2022 r. organizacja matur powinna ograniczać ryzyko zakażenia się COVID-19. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne w sprawie organizacji uroczystości studniówkowych.

Komunikat MF z 20 grudnia 2021 r. - 8 mld zł już na kontach samorządów

20 grudnia 2021 r. MF poinformowało o przekazaniu na konta samorządów 8 mld zł. To dodatkowe pieniądze dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) podzielone algorytmem opartym na obiektywnych danych.

REKLAMA