REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopłata 250 zł do zakupu telewizora (DVB-T2) - dla kogo?

Dopłata 250 zł do zakupu telewizora (DVB-T2) - ustawa z podpisem prezydenta
Dopłata 250 zł do zakupu telewizora (DVB-T2) - ustawa z podpisem prezydenta
Forum

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa przewidująca dopłatę 250 zł do zakupu telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 26 marca. Kto będzie mógł skorzystać z dopłaty do telewizora?

Nowy standard TV - dofinansowanie zakupu telewizora

Chodzi nowelę ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, którą w czwartek (24 marca) przyjął bez poprawek Senat.

REKLAMA

Celem nowej ustawy z 23 marca 2022 r. jest "doprecyzowanie przesłanek uzyskiwania świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej" - zaznaczono w informacji kancelarii prezydenta.

DVB-T2/HEVC - wymiana telewizora

REKLAMA

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla części gospodarstw domowych z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do nowego standardu lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Wyjaśniono, że nowelizowana ustawa z 2 marca 2022 r. w sposób nieprecyzyjny definiowała pojęcie „odbiornik cyfrowy” - stąd potrzeba dodana w art. 2 pkt 1 wyrazów „zawierający wyświetlacz obrazu albo niezawierający takiego wyświetlacza”. Zmiana ta ma wyłącznie charakter doprecyzowujący, mający na celu zapewnienie czytelności normy - dodano.

Dopłata do zakupu telewizora - dla kogo?

Zwrócono uwagę, że ustawa z 23 marca 2022 r. zmieniając brzmienie art. 3 "konkretyzuje przesłanki" ubiegania się o świadczenie na zakup odbiornika. Po pierwsze - sytuacja materialna gospodarstwa domowego musi być trudna, i po drugie – zakup nie może stanowić zagrożenia dla zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Nie chodzi o sytuację, w której gospodarstwo domowe nominalnie nie dysponuje środkami, które może przeznaczyć na zakup stosownego urządzenia, tylko o sytuację, w ramach której bez pomocy przewidzianej ustawą gospodarstwo to, z uwagi na konieczność poświęcenia innej podstawowej potrzeby życiowej, może być zmuszone do rezygnacji z dostępu do telewizji naziemnej" - wskazano. Takiej sytuacji, jak dodano, ma przeciwdziałać zmiana wprowadzana do ustawy z dnia 24 lutego 2022 r.

24 lutego Sejm uchwalił ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ustanowiła ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera lub odbiornika telewizyjnego.

Dopłata do zakupu telewizora - w jakiej wysokości?

Podpisana przez prezydenta ustawa różnicuje wysokość świadczenia według kryterium rodzaju odbiornika cyfrowego. "Jeżeli odbiornik nie będzie zawierał wyświetlacza obrazu (dekoder) wysokość świadczenia wyniesie 100 zł. Natomiast świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego zawierającego wyświetlacz obrazu (telewizor) – wynieść ma 250 zł" - zaznaczono.

Dodano, że przepisy ustawy nie będą mieć zastosowania wobec osób uprawnionych, które zrealizowały świadczenie przed ich wejściem w życie, tj. nabyły odbiornik cyfrowy z dofinansowaniem. "Natomiast osoby, które mają przyznane świadczenie, ale jeszcze go nie zrealizowały w sklepie, po wejściu w życie nowych przepisów będą mogły skorzystać z dofinansowania w nowej wysokości" - wskazano.

Zwrócono uwagę, że istotna zmiana w ustawie o dofinansowaniu zakupu dekoderów przez obywateli polega na wprowadzeniu zakazu łączenia zakupu sponsorowanego dekodera z zakupem innej odpłatnej usługi np. dostępu do telewizji drogą satelitarną lub kablową.

Kiedy przejście na DVB-T2?

Przejście na nowy standard nadawania TV odbędzie się w czterech etapach:

 • pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego,
 • drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego,
 • trzeci etap - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego,
 • czwarty etap - od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu głoszenia.

autorka: Magdalena Jarco

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Eugen 101
  2022-03-27 13:33:56
  Czyli można pisać i pisać bzdety a i tak nic nikt nie wie o co chodzi czy ta informacja jest dla osób które mają się czegoś dowiedzieć czy mają się tylko domyślać
  5
 • ANY
  2022-03-29 20:11:48
  brak dokładnej precyzyjnej informacji KTO I JAKIE WARUNKI DOKŁADNIE TRZEBA SPEŁNIĆ - BEZ TEJ INFORMACJI GDZIE JEST TO DOKŁADNIE OPISANE - ARTYKUŁ W TYM PUNKCIE TO BEŁKOT
  1
 • Pouczony
  2022-03-31 09:38:21
  Dowiedziałem się NIC dziiękuje więcej takich artykułów
  2
 • Szczęśliwiec i spełniony człowiek
  2022-03-27 15:49:51
  Żeby nawet za darmo rozdawali nie przyjmę. Po tym jak wprowadzili przymusowy abonament radiowo telewizyjny porzuciłem pudło idiotów. Na początku było dziwnie, a teraz w dobie pandemi i wojny jest cudownie bez tego pudła na który jedyny wasz pływ to zmiana kanału. Widać jak zarządcom RP zależy na utrzymaniu propagandy.
  18
 • Endriu ll sort
  2022-03-27 16:19:12
  Te dopłaty to tyko po to żeby mieć aktualne info o tych co nie płacą tz. abonamentu. Sprytny Pinokio
  7
 • Xxx
  2022-03-28 06:01:56
  Na wszystkie sposoby próbują zarejestrować a potem domagać się zapłaty za abonamet
  6
 • Mattylda
  2022-03-27 16:32:51
  To to to i to. I tak pisotaliban odcina dostęp papki hipnotycznej ... Czas się przebudzić i zakończyć rozkradanie Polski przez tych co się reklamowali jako komuniści i złodzieje a to co po nich zostanie to polska w Ruinie.
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • matiszek
  2022-03-28 07:56:05
  ja telewizor tylko mam poto by podłoczyc magnetowid vhs lub konsole
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Daro
  2022-03-28 08:32:00
  Jaka zmiana, chyba na gorsze, jak dziś 28.03 2022 brakuje po zmianie dużo programów, mam oglądać tylko PiS tv
  12
  pokażodpowiedzi (1)
 • chlop sluchajacy discopolo
  2022-04-16 18:38:37
  Nie jestem wyborca pis, wiec nie ogladam tvp
  2
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

REKLAMA

Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

 Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

REKLAMA

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA