REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modernizacja służb mundurowych – prezydent podpisał ustawę

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Modernizacja służb mundurowych – prezydent podpisał ustawę
Modernizacja służb mundurowych – prezydent podpisał ustawę

REKLAMA

REKLAMA

Policja, Straż Graniczna, Państwowa Staż Pożarna, Służba Ochrony Państwa i Służba Więzienna przejdą modernizację. Obejmie ona m.in. sposób powoływania do policji i mianowania. Przewiduje także rozbudowę infrastruktury i zakup dodatkowego sprzętu.

Modernizacja służb mundurowych – założenia

Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 grudnia Ustawę z dnia 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw.

REKLAMA

REKLAMA

Program ma celu unowocześnienie infrastruktury, sprzętu i wyposażenia. Obejmuje m.in. budowę i rozbudowę infrastruktury szkół policyjnych, zakup sprzętu transportowego dla Policji, modernizację sprzętu laboratoryjnego i unowocześnienie kryminalistycznych metod badawczych. Zakłada też wzmocnienie wschodniej granicy m.in. poprzez poprawę infrastruktury Straży Granicznej.

Istotna zmiana obejmie Policję. Ustawodawca wprowadza nowe zasady mianowania albo powoływania do służby w Policji, przeprowadzania szkoleń zawodowych oraz mianowania na odpowiedni stopień policyjny funkcjonariuszy innych służb przyjmowanych do policji.

Ponadto ustawa zabezpiecza środki finansowe na zwiększenie ilości etatów: w Policji o 5600, w Straży Granicznej o 750 oraz w Straży Pożarnej o 750 etatów. Według postanowień ustawy przewidywany wzrost miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy na etat w Policji, SG, PSP oraz w SOP wyniesie 406 zł (z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym) w stosunku do 2021.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Modernizacja służb mundurowych – koszt programu

Ogólna kwota wydatków na realizację Programu wyniesie ponad 10 mld zł.  Zostanie podzielona na 4 lata:


1) 2022 r. – 1 838 552 tys. zł,
2) 2023 r. – 2 289 436 tys. zł,
3) 2024 r. – 3 261 412 tys. zł,
4) 2025 r. – 2 641 357 tys. zł.

Modernizacja służb mundurowych – zmiany w Policji

Program obejmuje: budowę i rozbudowę infrastruktury szkół policyjnych, zakup sprzętu transportowego, modernizacja sprzętu laboratoryjnego i unowocześnienie kryminalistycznych metod badawczych, zakup uzbrojenia, urządzeń RTG do prześwietlania niebezpiecznych ładunków, detektorów skażeń, kamizelek zintegrowanych i kamuflowanych oraz zestawów kamer nasobnych itp. W ramach zakupu i modernizacji sprzętu i systemów informatycznych.

Koszt to blisko 1,3 mld zł.

Modernizacja służb mundurowych – modyfikacje w Staży Granicznej

W ramach modernizacji Straży Granicznej zostanie wzmocniona granica wschodnia RP poprzez m.in. poprzez modernizację Systemu Radarowego Nadzoru polskich obszarów morskich oraz budowę systemu perymetrycznej ochrony granicy. Zostanie również zakupiony sprzęt transportowy, uzbrojenia i techniki specjalnej, sprzęt łączności i informatyki, wyposażenia osobistego, ochronnego i nowych zestawów umundurowania.

Na ten cel zostanie przeznaczone około 84,9 mln zł.

Modernizacja służb mundurowych – zakres prac w Państwowej Straży Pożarnej

inwestycje budowlane (budowa 53 nowych strażnic), zakupy sprzętu transportowego (40 specjalnych pojazdów pożarniczych z drabiną pożarniczą), wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy i nowych zestawów umundurowania (wg. nowego wzoru umundurowania służbowego), (1 mld 38 mln 12 tys. zł);

Modernizacja służb mundurowych – program dla Służby Ochrony Państwa

Ustawodawca przewidział budowę i modernizację obiektów, zakup sprzętu transportowego, uzbrojenia i techniki specjalnej, zakup psów służbowych, wymianę sprzętu informatyki i łączności, a także wymianę kamizelek.

Modernizacja służb mundurowych – zakres modyfikacji w Służbie Więziennej

Program zakłada zakup pojazdów specjalnych i autobusów, pozyskiwanie nowych miejsc dla osadzonych, modernizację systemów informatycznych, zmianę systemu zatrudnienia kadry medycznej, wzmocnienie systemu motywacyjnego funkcjonariuszy i pracowników, zwiększenie liczby etatów w SW oraz rozbudowę Wyższej Szkoły Wymiaru Sprawiedliwości.

Kwota wydatków na realizację programu modernizacji Służby Więziennej wyniesie w perspektywie 4‑letniej –  blisko 1,9 mld zł.

Modernizacja służb mundurowych – od kiedy?

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. z wyjątkiem przepisów dotyczących przekształcenia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r. oraz nowych zasad mianowania, powoływania i szkoleń w Policji, które wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2023 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA