REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prezydent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej delegacji na szczyt NATO w Waszyngtonie

W poniedziałek, 8 lipca 2024 r. o godz. 9.00 w Belwederze odbędzie się zwołane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie odbędzie się przed wylotem polskiej delegacji na Szczyt NATO w Waszyngtonie.

Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

Morawiecki kandydatem na prezydenta? Prezes PiS zdradza plany partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział dziennikarzom, że Mateusz Morawiecki nie jest idealnym kandydatem na prezydenta - z perspektywy zwycięstwa, ale znajdzie się na liście. 

Prezydent podpisał ustawę. Dla kogo od 300 zł do 1200 zł? Wniosek - kiedy składać, do kogo, treść

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą bon energetyczny. Będzie od 300 zł do 1200 zł jednorazowego świadczenia. Kto dostanie te pieniądze?

REKLAMA

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Babciowe już niebawem - nawet 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta. Najwyższe babciowe to 1900 zł miesięcznie na dziecko.

To już pewne: Od 1 lipca 2024 r. będzie 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Prezydent A. Duda podpisał ustawę

Co miesiąc 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Od 1 lipca 2024 r. pieniądze trafią do zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę.

Zewnętrzne zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Projekt zakłada m.in. powołanie nowego Dowództwa Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz likwidację niejasności w obszarach kompetencyjnych organów władzy publicznej.

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Kto powołuje i odwołuje ambasadora? - ustawa

Kto powołuje i odwołuje ambasadora zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej? Ambasadorowie są mianowani - przez kogo i komu podlegają?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Kiedy się odbędą?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Kancelaria Prezydenta poinformowała o postanowieniu w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024 r. Jest postanowienie prezydenta

Eurowybory w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku - przekazała Kancelaria Prezydenta, informując, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.

Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

Rada Gabinetowa

Rada Gabinetowa w Polsce powoływana jest w sprawach szczególnej wagi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta RP. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.

Dziś posiedzenie Rady Gabinetowej [transmisja na żywo]. Prezydent Andrzej Duda chce przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji

Posiedzenie Rady Gabinetowej dziś od godz. 13. Radę zwołał prezydent Andrzej Duda, aby z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP prowadzi transmisję na żywo w social mediach.

Rada Gabinetowa 13 lutego 2024 r. o 13:00. Prezydent zaprosił członków rządu do wspólnych obrad o inwestycjach i modernizacji armii

Rada Gabinetowa odbędzie się we wtorek 13 lutego 2024 r. o godzinie 13:00. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział 1 lutego zwołanie tego gremium. Tematem obrad Rady Gabinetowej mają być inwestycje zainicjowanych w ostatnich latach oraz modernizacja i rozwój polskiej armii. Będzie to siódme posiedzenie Rady Gabinetowej pod przewodnictwem obecnego prezydenta. Czym jest Rada Gabinetowa?

Budżet na 2024 r. Będzie podpis prezydenta czy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego?

Ustawa budżetowa na 2024 r. została przekazana prezydentowi do podpisu 25 stycznia tego roku. 1 lutego 2024 r. upływa więc termin, w którym prezydent Andrzej Duda musi zdecydować, czy budżet podpisać, czy też – skierować go do Trybunału Konstytucyjnego. Co na ten temat mówią przepisy Konstytucji?

Ułaskawienie w polskim prawie

Za sprawą ostatnich politycznych wydarzeń, wiele osób zainteresowała problematyka prawa łaski, przewidzianego w polskim prawie. Na czym polega ta szczególna prerogatywa prezydencka i jak ją otrzymać?

Na czym polega prawo łaski? Kiedy Prezydent RP ma możliwość zastosowania tego prawa?

W świetle z art. 139 Konstytucji Prezydent RP ma możliwość zastosowania prawa łaski. Prawa łaski nie stosuje się jedynie w przypadku osób skazanych przez Trybunał Stanu. Jak wygląda procedura ułaskawienia?

SOP - co to jest? Czym się zajmuje ta formacja państwowa?

SOP to skrót oznaczający Służbę Ochrony Państwa. Czym się zajmuje ta instytucja państwowa? Jakie ma zadania wobec prezydenta RP?

Rząd zapowiada przygotowanie nowej ustawy okołobudżetowej

„Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu nowej ustawy okołobudżetowej” – powiedział w środę premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Ile ustaw zawetował prezydent Duda. Ile wet będzie w X kadencji Sejmu? Czy Sejm będzie w stanie przełamać weto prezydenta?

Prezydent ma prawo odmówić podpisania ustawy uchwalonej przez parlament i przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może wtedy uchwalić ustawę ponownie – ale to wymaga większości 276 głosów. Kształtująca się nowa większość parlamentarna dysponuje głosami 248 posłów. Czy jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę, Sejm będzie w stanie przełamać weto?

Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? "Musi być zgrane z kalendarzem prezydenta"

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. "12 grudnia i zdaje się, że 11 grudnia prezydent Andrzej Duda będzie w Szwajcarii z wizytą międzynarodową, więc to wszystko będzie musiało być zgrane z kalendarzem" - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany o termin ewentualnego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta

Podczas dzisiejszego, inauguracyjnego posiedzeniu Sejmu X kadencji, prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 13 listopada. Godziny rozpoczęcia

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się 13 listopada o godzinie 12.00, natomiast posiedzenie Senatu o godzinie 16.00. Tak wynika z postanowień prezydenta Andrzeja Dudy, które zostały opublikowane w Monitorze Polskim.

Pierwsze posiedzenia Sejmu X kadencji i Senatu XI kadencji. Prezydent podpisał postanowienia

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji - poinformowano we wtorek na stronie KPRP. Prezydent podpisał również postanowienia o wyznaczeniu Marszałków Seniorów Sejmu i Senatu.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: Misję sformowania rządu otrzyma Mateusz Morawiecki. Marszałkiem seniorem Sejmu będzie Marek Sawicki

Misję sformowania nowego rządu otrzyma premier Mateusz Morawiecki – poinformował prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w poniedziałek 6 listopada 2023 r. Nominację na marszałka seniora otrzymał 65-letni Marek Sawicki (PSL). Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji odbędzie się w poniedziałek 13 listopada.

Prezydent powierzy w pierwszym kroku misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu?

Spodziewam się, że prezydent Andrzej Duda powierzy w pierwszym kroku misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, choć czekam oczywiście na orędzie prezydenta zapowiedziane na wieczór - powiedział dzisiaj członek Komitetu Politycznego PiS, senator Stanisław Karczewski.

Pierwszy krok do powołania rządu. Czy prezydent desygnuje premiera przed pierwszym posiedzeniem Sejmu?

Pierwszy krok w procedurze powołania rządu to desygnowanie premiera przez prezydenta. Prezydent Andrzeja Dudy zapowiedział wygłoszenie orędzia na ten temat w poniedziałek 6 listopada 2023 r. Jak będzie przebiegać proces formowania nowego rządu? Na czym polega „pierwszy krok”? Wyjaśniamy.

Co Andrzej Duda powie w orędziu? Konstytucjonaliści twierdzą, że prezydent nie może desygnować premiera przed pierwszym posiedzeniem Sejmu

Prezydent nie może desygnować premiera przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. Tak uważają konstytucjonaliści: prof. Ryszard Piotrowski i prof. Marek Chmaj. Prezydent w poniedziałkowym orędziu może oczywiście mówić o swoich zamiarach dotyczących tworzenia rządu i innych zagadnieniach z tym związanych – ocenia prof. Piotrowski. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że terminem, który wstępnie zaplanował na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, jest poniedziałek, 13 listopada.

Prezydent Duda: mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera

Konsultacje z liderami ugrupowań sejmowych były bardzo odpowiedzialne, z bardzo poważnym podejściem do tej niezwykle ważnej sprawy państwowej, jaką jest ukonstytuowanie się przyszłego parlamentu i wyłonienie przyszłego rządu - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy jest Donald Tusk, natomiast zjednoczona Prawica poinformowała, że kandydatem na premiera z ich strony będzie Mateusz Morawiecki; zakładają, że będą posiadali większość na sali sejmowej - powiedział. Prezydent zapowiedział zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji na 13 listopada.

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta RP i ugrupowań politycznych formujących nowy rząd

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ugrupowań politycznych formujących nowy rząd.

Prezydent Andrzej Duda podsumuje dziś konsultacje z liderami partii. Czy poznamy nowego premiera?

Nie poznamy dziś nazwiska przyszłego premiera; prezydent Andrzej Duda podsumuje konsultacje z liderami partii - przekazał dzisiaj w RMF FM szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Piotr Müller: jeżeli prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu, podejmiemy próbę

Jeżeli prezydent zdecyduje się powierzyć misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to PiS podejmie taką próbę - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych.

Krótszy dzień pracy i dłuższe urlopy. Opozycja chce zmian w prawie pracy

Nowa Lewica dąży do skrócenia czasu pracy i wydłużenia urlopów. Kluczowe propozycje zmian w prawie pracy mają być przedstawione przez przedstawicieli ugrupowania podczas nadchodzącego spotkania z prezydentem w kontekście tworzenia nowego rządu opozycyjnego. W najbliższym czasie dowiemy się, jakie zmiany mogą czekać polskich pracowników.

Art. 154 i art. 155 Konstytucji określają zasady wyboru premiera. Znasz te przepisy?

Procedurę wybory premiera określają art. 154 i art. 155 Konstytucji 

Ustawa o niektórych zawodach medycznych podpisana przez Prezydenta

Zakończono prace legislacyjne nad ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku o niektórych zawodach medycznych (druk sejmowy – 3138). W dniu 1 września 2023 roku ustawa została podpisana przez Prezydenta oraz obecnie oczekuje na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Czy Sąd Najwyższy może kontrolować korzystanie z prawa łaski przez Prezydenta RP?

Wyrok Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2023 r. o uchyleniu umorzenia sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA jest zdumiewające; zapadło w absolutnej kontrze do stanu prawnego. Stosowanie aktu łaski to uprawnienie osobiste prezydenta; żaden sąd nie ma prawa kontrolowania wykonania prerogatywy - powiedziała PAP minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. 14-dniowy termin złożenia wniosku do TK zostanie dochowany

14-dniowy termin złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich zostanie dochowany - zapewniał w poniedziałek w TVP 1 prezydencki minister Andrzej Dera.

Ustawa deregulacyjna z podpisem prezydenta. Co z podatkiem od zrzutek?

Ustawa deregulacyjna została podpisana przez prezydenta. Nowe regulacje wprowadzają zmiany kilkunastu aktów prawnych, w tym m.in. wprowadzają nowe zasady opodatkowania darowizn od wielu osób, a także podnoszą próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie podpisana. Co się zmieni?

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawa wprowadza m. in. dodatkowe formy działań podejmowanych wobec osób stosujących przemoc domową.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego z podpisem prezydenta

Nowelizacja Kodeksu wyborczego została 14 marca podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowela ma, w intencji jej autorów, posłów PiS, zwiększyć dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości i wpłynąć na zwiększenie frekwencji wyborczej. Powstanie Centralny Rejestr Wyborczy.

Prezydent nie podpisze noweli Ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent: “zdecydowałem o skierowaniu nowelizacji ustawy o SN do Trybunału Konstytucyjnego - w trybie kontroli prewencyjnej.” Co dalej z nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym, która jest jednym z warunków wypłaty dla Polski pieniędzy z Unii Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy?

Budżet na 2023 podpisany

Ustawa budżetowa na 2023 r. została 3 lutego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.  Budżet zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.

Rozszerzenie ustawy antyprzemocowej z podpisem prezydenta

Rozszerzenie przepisów ustawy antyprzemocowej przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a także procedury karnej, którą podpisał prezydenta Andrzej Duda. Chodzi m.in. o zakaz zbliżania się i kontaktowania przez sprawcę z osobą pokrzywdzoną.

Premierzy, prezydenci, królowie Europy - co o nich wiesz? QUIZ

Premierzy, prezydenci, królowie Europy. Przed Wami niełatwy, ale na pewno ciekawy quiz w tym temacie. Zapraszamy, sprawdźcie się!

Prezydent: odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego

Odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie tych zmian. Nie potrzebujemy w Polsce dodatkowych napięć - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Adwokatura krytycznie o nowelizacji Kodeksu karnego

Prezes polskiej adwokatury Przemysław Rosati zwrócił się do prezydenta o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. Uchwalone przepisy m.in. zaostrzają kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzają tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców.

REKLAMA