Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu stosunek pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące stosunek pracy.
Ochrona stosunku pracy społecznego inspektora pracy
Aktualizacja: 21.08.2019
Społeczna inspekcja pracy to specyficzna instytucja, której celem jest zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powinna ona stać na staży ochrony praw przysługujących pracownikom. Zadania te wykonują społeczni inspektorzy pracy, którzy podlegają szczególnej ochronie, wynikającej z pełnionej funkcji. »
Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 25 listopada 2018 r. - skutki dla pracowników
Aktualizacja: 05.11.2018
25 listopada 2018 r. wchodzą w życie zmiany w zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Jaki skutek dla umów o pracę będzie miała śmierć pracodawcy? Kiedy można ustanowić zarząd sykcesyjny? Jaki wpływ na stosunki pracy ma powołanie zarządu sukcesyjnego? »
Obowiązki pracodawcy wobec telepracownika
Aktualizacja: 01.12.2014
Telepraca – zgodnie z treścią kodeksu pracy – polega na regularnie wykonywanej pracy poza zakładem pracy, przy wykorzystywaniu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jakie dodatkowe obowiązki ciążą na pracodawcy wobec telepracownika? »
Umowa na czas nieokreślony - wymarzona forma zatrudnienia?
Aktualizacja: 19.11.2014
Umowa o pracę na czas nieokreślony to wymarzona forma zatrudnienia dla etatowych pracowników. Z drugiej strony, w opinii pracodawców, jest ona często traktowana jako zło konieczne, którego chcieliby jak najdłużej unikać. Jakie są plusy, a jakie minusy bezterminowego zatrudnienia tj. umowy na czas nieokreślony? »
Wybór PKD jako złamanie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy
Aktualizacja: 23.09.2014
Zakres zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest z reguły opisywany bardzo ogólnie. Czy zatem sam fakt wyboru przez byłego Pracownika tego samego PKD co były Pracodawca na pewno stanowi złamanie zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy? »
Podporządkowanie autonomiczne pracownika
Aktualizacja: 29.08.2014
Podporządkowanie autonomiczne pracownika nie zostało – jak dotąd – zdefiniowane w kodeksie pracy. Pojęciem podporządkowania autonomicznego (samodzielnego, niezależnego) chętnie posługują się sądy powszechne. Czym jest i kogo dotyczy podporządkowanie autonomiczne? Czym różni się podporządkowanie pracownicze od autonomicznego? »
Umowa o pracę jako podstawa nawiązania stosunku pracy
Aktualizacja: 18.08.2014
Umowa o pracę – zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie pracy - stanowi, obok wyboru, mianowania powołania oraz spółdzielczej umowy o pracę, podstawę nawiązania stosunku pracy. Warto pamiętać, że dzień podpisania umowy o pracę nie musi być jednocześnie dniem nawiązania stosunku pracy. »
Ponowne zatrudnienie po długotrwałej chorobie
Aktualizacja: 19.10.2012
Pracodawca w miarę możliwości powinien ponownie zatrudnić pracownika, jeśli zgłosi on swój powrót do pracy niezwłocznie po zakończeniu choroby. Jakie okoliczności muszą być spełnione oraz kiedy pracodawca może nie zatrudnić pracownika ponownie? »
Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy
Aktualizacja: 24.09.2012
Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Odstępstwem od zasady jest termin dochodzenia niektórych roszczeń przez pracodawcę. »
Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy
Aktualizacja: 18.04.2012
Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy to uprawnienie przysługujące zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę, jeśli warunki w jakich wykonują świadczenie odpowiadają stosunkowi pracy. Roszczenie to ma przeciwdziałać niezgodnemu z prawem zastępowaniu umów o pracę umowami cywilnoprawnymi. »
Interes prawny przy powództwie o ustalenie
Aktualizacja: 10.02.2012
Powództwo o ustalenie istnienie lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa wymaga wykazania przez powoda jego interesu prawnego. O jaki interes dokładnie chodzi? »
Rozwiązanie umowy o pracę - vademecum
Aktualizacja: 28.07.2011
Jak można rozwiązać umowę o pracę, jakie mogą być przyczyny zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym, czy zawsze możliwe jest porozumienie stron i jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy? »
Aktualizacja: 21.07.2011
Mianowanie obok powołania i wyboru jest jednym z pozaumownych sposobów nawiązania stosunku pracy. Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu, dlatego też obecnie w Polsce obowiązuje ponad 20 aktów prawnych mówiących mniej lub bardziej szczegółowo o stosunkach pracy różnych grup pracowników nawiązywanych na podstawie mianowania. »
Jakie są sposoby rozwiązania stosunku pracy?
Aktualizacja: 15.07.2011
W zależności od rodzaju podstawy nawiązania stosunku pracy, a także powodu rozwiązania, może być on rozwiązany wskutek: porozumienia stron, wypowiedzenia, oświadczenia jednej ze stron o rozwiązaniu stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym, z upływem czasu, na jaki był zawarty, z wykonaniem pracy, do wykonania której był zawarty, wskutek odwołania (stosunek pracy na podstawie powołania) albo wygaśnięcia mandatu (stosunek pracy na podstawie wyboru). »
Jakie są sposoby nawiązania stosunku pracy?
Aktualizacja: 21.07.2011
Podstawą nawiązania stosunku pracy może być umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie, spółdzielcza umowa o pracę. Zawarcie każdej z tych umów powoduje, że stajemy się pracownikami. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.
Warszawska kancelaria prawna
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »