REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa, Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy OSP może otrzymywać darowizny pieniężne bez konieczności płacenia podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), nie musi odprowadzać podatku dochodowego od osób prawnych od otrzymanych darowizn pieniężnych na zakup samochodu gaśniczego. 

Czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz odprowadza zaliczki na ten podatek za osoby, z którymi zawarte zostały umowy cywilnoprawne (zlecenia). GOPS dokonuje wypłat na rzecz podatnika.

Czy darowizna samochodu z leasingu jest opodatkowana?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dokonana darowizna samochodu wykupionego z leasingu nie powoduje powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy przekazanie darowizny nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowana umowa darowizny, która zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego dla syna Wnioskodawczyni przed upływem 5 lat od zakupu udziału ½ nieruchomości, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

REKLAMA

Czy darowizna rzeczowa otrzymana przez stowarzyszenie może być uznana jako przychód zwolniony z CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) otrzymaną darowiznę rzeczową należy najpierw ująć jako przychód podlegający opodatkowaniu, a dopiero po sprzedaży rzeczy wykazać jako dochód zwolniony z CIT.

Czy rolnik ryczałtowy musi płacić podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie ciągnika rolniczego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeżeli rolnik ryczałtowy sprzedaje ciągnik rolniczy wykorzystywany wyłącznie do celów zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT działalności prowadzonej przez rolnika ryczałtowego, to taka umowa nie podlega opodatkowaniu PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC. 

Czy franczyzobiorcy muszą ponownie rozliczać VAT od sprzedawanych towarów?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) kluczowym czynnikiem określającym obowiązki podatkowe, jest rodzaj przeprowadzanej sprzedaży. W przypadku umowy franczyzy, kiedy sprzedaje się towary w imieniu i na rzecz franczyzodawcy, nie powstaje obowiązek podatkowy. Natomiast gdy sprzedaż odnosi się do towarów "regionalnych", które są nabywane i sprzedawane przez właściciela, obowiązek obliczenia i opłacenia podatku VAT jest wymagany. 

Czy darowizny otrzymane przez aplikację mobilną podlegają opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przysporzenie otrzymane od użytkowników aplikacji stanowi darowiznę ze wszelkimi tego konsekwencjami prawnopodatkowymi, więc po przekroczeniu limitu stanowiącego kwotę wolną od podatku, należy złożyć stosowną deklarację i uiścić kwotę podatku. Z kolei brak możliwości identyfikacji darczyńcy nie będzie miała negatywnego wpływu na podatnika. W takiej sytuacji Wnioskodawca powinien złożyć deklarację bez identyfikacji darczyńcy, z załączonym stosownym wyjaśnieniem.

REKLAMA

Czy należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów przy darowaniu składników majątku, wykorzystywanych w działalności gospodarczej?

Dyrektor KIS potwierdził, że darowizna wykorzystywanych w działalności składników majątku, niezaliczonych do środków trwałych, nie skutkuje koniecznością bezwarunkowego skorygowania kosztów uzyskania przychodów, jeśli uprzednio zaliczono do tych kosztów wydatki, poniesione na nabycie tych składników.

Czy darowizna pojazdu wykupionego z leasingu operacyjnego podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził niepodleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny motocykla dokonanej przez Wnioskodawcę na rzecz ojca Wnioskodawcy, po uprzednim wykupie od leasingodawcy.

Czy wykonanie polecenia darowizny pieniężnej obniży podstawę opodatkowania od spadku i darowizn?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni będzie uprawniona do obniżenia podstawy opodatkowania o wartość polecenia tylko w sytuacji, gdy polecenie to będzie wykonane w dniu powstania obowiązku podatkowego z tytułu darowizny. Polecenie wykonane w terminie późniejszym nie uprawnia do obniżenia podstawy opodatkowania, ani nie jest ciężarem darowizny w momencie jej wykonania.

Czy kary umowne za opóźnienie dostawy stanowią koszt podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zapłata kary umownej za brak dostawy towaru w terminie jest karą za wadliwe wykonanie usługi, a tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o PIT.

Czy przychód z umowy o dzieło w Niemczech podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychód osiągany przez podatnika w 2023 r. z tytułu umowy o dzieło wykonywanej w Niemczech podlega opodatkowaniu tylko w Polsce zgodnie z art. 14 ust. 1 umowy polsko-niemieckiej. 

Czy przekazanie mieszkania za pomocą umowy dożywocia oznacza utratę prawa do ulgi podatkowej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy dożywocia nie wpływa na prawo do ulgi, pod warunkiem spełnienia kryteriów, takich jak zamieszkiwanie i zameldowanie w lokalu przez 5 lat od złożenia zeznania podatkowego. 

Czy przekazanie przedsiębiorstwa drogą darowizny wiąże się z opodatkowaniem VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że zbycie w formie darowizny całości przedsiębiorstwa zarówno po stronie darczyńcy, jak i obdarowanego nie podlega przepisom ustawy od podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 ustawy.

Czy zwrot podatku z Kanady za rok 2011 powinien być uwzględniony w zeznaniu podatkowym za rok 2022?

Podatnik otrzymał zwrot podatku za rok 2011 dotyczący jego zarobków w Kanadzie. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia że zwrot podatku nie stanowi przychodu za rok 2022 i podatnik nie musi go uwzględniać w swoim zeznaniu podatkowym.

Czy darowizna przedsiębiorstwa na rzecz siostry podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zorganizowana część przedsiębiorstwa przekazywana w formie darowizny nie generuje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych po stronie darczyńcy. Obowiązek podatkowy przy umowie darowizny ciąży na obdarowanym.

Czy wartość darowizny sauny i siłowni na rzecz wspólnoty mieszkaniowej jest zwolniona z CIT?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są zwolnione z podatku, pod warunkiem że są przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. 

Czy darowizna od matki przekazana na konto osoby trzeciej jest zwolniona od podatku od spadku i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że kluczowym warunkiem zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest przekazanie darowizny na rachunek bankowy obdarowanego. W sytuacji, gdy środki te zostały wpłacone na konto osoby trzeciej, zwolnienie nie ma zastosowania. W konsekwencji, otrzymana darowizna podlega opodatkowaniu zgodnie z ogólnymi zasadami.

Czy przychody z najmu prywatnego mieszkania opodatkowane są ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że mieszkanie wynajmowane krótkoterminowo jest źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe jest zwolniony z opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży 1/2 nieruchomości otrzymanej przez podatnika w darowiźnie od rodziców, przeznaczony zostanie w całości na zakup lokalu mieszkalnego na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, to środki na to przeznaczone są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Zwolnienie to przysługuje również wtedy, gdy nabyte mieszkanie czasowo zostanie wynajęte osobie trzeciej.

Czy nabycie praw i obowiązków w spółce jawnej jest opodatkowane PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej na podstawie umowy, stanowiącej szczególny rodzaj umowy wynikający z art. 10 Kodeksu spółek handlowych, nie podlega opodatkowaniu PCC, z uwagi na to, że ww. umowa nie mieści się w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Czy emerytura z Hiszpanii jest opodatkowana w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich położenia.

Czy umowa zamiany nieruchomości jest zwolniona z PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że zamiana nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym na nieruchomość zabudowaną podobnym budynkiem, przez strony zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn, będzie podlegać zwolnieniu z PCC.

Czy nabycie wierzytelności w ramach umowy faktoringu niepełnego podlega opodatkowaniu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) umowa faktoringu niepełnego nie generuje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ nie jest wymieniona w ustawowym katalogu opodatkowanych czynności cywilnoprawnych.

Czy przekazanie samochodu bratu w formie darowizny jest zwolnione z PIT?

Podatnik, który wykupił samochód w ramach umowy leasingowej, zastanawiał się nad przekazaniem go bratu w formie darowizny. W związku z tym, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) o interpretację podatkową w tej sprawie. Według odpowiedzi KIS, przekazanie samochodu w formie darowizny będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy sprzedaż nieruchomości rolnej o powierzchni mniejszej niż 1 ha zwalnia z zapłaty PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakupiona działka rolna o powierzchni mniejszej niż 1 ha nie spełnia warunków do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy notariusz powinien pobrać PCC przy umowie cesji praw i obowiązków?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zawarcie umowy odpłatnej cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej nie jest uznawana za umowę sprzedaży, więc nie mieści się w katalogu czynności cywilnoprawnych, zgodnie z ustawą o PCC.

Czy podatnik będący nauczycielem spełnia warunki ulgi dla pracujących seniorów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnia kwestie związane z ulgą podatkową dla seniorów kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Czy obdarowany może kontynuować amortyzację otrzymanych w darowiźnie środków trwałych zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację dotyczącą kontynuacji amortyzacji środków trwałych otrzymanych w darowiźnie - według interpretacji jest możliwość uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych, jako kosztów podatkowych dla darowanych środków trwałych. 

Czy należy opodatkować opłaty eksploatacyjne w najmie nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnia, jakie składniki przychodów z najmu lokali podlegają opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlega czynsz najmu natomiast koszty związane z eksploatacją lokali, takie jak opłaty za wodę, ciepło czy wywóz śmieci są z niego wyłączone.

Czy umowa faktoringowa rodzi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa faktoringowa nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy podatnik pracujący za granicą musi składać rozliczenia podatkowe w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odpowiedziała na pytanie zadane przez podatnika, wyjaśniając, że podatnik przebywający poza granicami kraju przez okres 244 dni oraz nie posiadający dochodu w Polsce, nie jest zobowiązany jest do składania rozliczeń podatkowych na terenie Polski.

Czy wpłaty od użytkowników platform subskrypcyjnych są opodatkowane jako darowizny?

Zgodnie ze stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wpłaty otrzymywane przez twórców na platformach subskrypcyjnych podlegają podatkowi od spadków i darowizn. 

Czy czynności faktoringowe podlegają opodatkowaniu PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zawarcie umowy faktoringowej nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i tym samym czynności dokonywane w ramach tej umowy nie podlegają opodatkowaniu PCC. Oznacza to, że wnioskodawca - strona umowy faktoringowej nie będzie obciążony tym podatkiem w związku z przystąpieniem do międzynarodowego programu faktoringowego.

Czy przekazanie nowych mydeł pochodzących z recyklingu na rzecz organizacji pożytku publicznego podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS stwierdził, że przekazanie nowych, powstałych w procesie recyklingu kostek mydeł, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie stanowić dostawę towarów i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Czy sprzedaż nieruchomości otrzymanej w darowiźnie od córki podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny od córki, będzie stanowił źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, ze względu na to, że nie upłynął okres 5 lat od końca roku kalendarzowego od nabycia nieruchomości przez wnioskodawcę.

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa sprzedaży nieruchomości może być wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w sytuacji, gdy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy można złożyć więcej niż jedną deklarację PCC-4 w miesiącu?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) możliwe jest złożenie zbiorczej deklaracji PCC-4 za dany miesiąc, jeśli spełnione są określone warunki, natomiast deklaracja jest składana raz, w odniesieniu do konkretnego miesiąca.

Czy podatnik, który został obdarowany darowizną nieruchomości, jest zwolniony od podatku dochodowego od jej sprzedaży na cele publiczne, realizowane przez Skarb Państwa?

Dyrektor KIS potwierdził, że podatnik, który otrzymał darowiznę w postaci nieruchomości, nie musi płacić podatku dochodowego od sprzedaży tejże nieruchomości na cele inwestycji publicznych.

Czy podatnik jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych?

Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa odpowiedziała na zapytanie przedsiębiorcy dotyczące opodatkowania wniesienia aportem przedsiębiorstwa i wkładu pieniężnego do spółki. Według KIS czynności zmieniające umowę spółki komandytowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, którego stawka wynosi 0,5%.

Czy sprzedaż samochodu poleasingowego skutkuje zapłatą PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu, będącego składnikiem majątku używanego w działalności gospodarczej, jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu.

Czy podatniczka musi zapłacić podatek od darowizny, jeśli nie ma potwierdzenia przelewu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdza, że nie ma obowiązku zapłaty podatku do urzędu skarbowego w przypadku darowizny od małżonka w ramach wspólnego konta bankowego. Dla podatniczki istnieje obowiązek zgłoszenia darowizny, ale nie będzie musiała uiścić dodatkowego podatku.

Czy wypłata earn-out wpływa na wysokość podstawy opodatkowania PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała korzystną interpretację dotyczącą wpływu wypłaty earn-out na podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółka hiszpańska, będąca wnioskodawcą, nabyła udziały w polskiej firmie, otrzymując tym samym potwierdzenie, że ewentualna wypłata earn-out nie wpłynie na wysokość podstawy opodatkowania. 

Czy otrzymując nieruchomość na podstawie umowy dożywocia, nabywca musi płacić podatek dochodowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że brak jest opodatkowania PIT w przypadku otrzymania nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, której przedmiotem jest użytkowa hala produkcyjna. 

Czy podatnik mieszkający w Szwajcarii musi odprowadzać podatek dochodowy od działalności gospodarczej w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik, będący obywatelem Polski i mieszkający w Szwajcarii, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, powinien odprowadzać podatek dochodowy wyłącznie w Polsce, zgodnie z przepisami prawa oraz Konwencją między Polską a Szwajcarią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Czy umowy przechowania podlegają opodatkowaniu PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej przechowywanie środków pieniężnych na podstawie umowy przechowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.  

Czy kciuk w górę wystarczy do zawarcia umowy? Uważaj co lajkujesz!

Kto nie słyszał o ostatnim kontrowersyjnym wyroku kanadyjskiego sądu, niech podniesie rękę. Albo lepiej nie – nie chcielibyśmy, by doszło do zawarcia jakiejkolwiek umowy.

Czy opłaty za wynajem ciężarówek podlegają preferencyjnemu opodatkowaniu jako przychody z użytkowania urządzenia przemysłowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłaty za wynajem ciężarówek od duńskiej firmy mogą być traktowane jako przychody z użytkowania urządzenia przemysłowego. Oznacza to, że można korzystać z preferencyjnych stawek podatkowych.

REKLAMA