REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd skarbowy, Ulga

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy można skorzystać z pełnego odliczenia z ulgi prorodzinnej, kiedy małżonek pracuje poza krajem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni ma prawo do pełnego odliczenia ulgi prorodzinnej w Polsce na swoje dzieci, pomimo że jej mąż pracuje za granicą i korzysta z podatkowych ulg w innym kraju.

Czy pobieranie renty wyklucza skorzystanie z ulgi dla seniora w PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację dotyczącą możliwości skorzystania z ulgi dla seniora w rozliczeniu podatkowym za 2022 r. dla podatnika pobierającego rentę rodzinną po zmarłym mężu. Jaki był stan faktyczny sprawy i co stwierdziła KIS w interpretacji?

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej po instalacji paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła?

Sprawa z interpretacji KIS dotyczyła korzystania z ulgi termomodernizacyjnej przez podatniczkę, która stał się prawnym współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zgodnie z interpretacją kobieta miała prawo odliczyć część kosztów instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła od podatku. Wyjaśniamy, jak ta interpretacja wpływa na zmniejszenie obciążenia podatkowego oraz jakie konsekwencje ma dla innych podobnych przypadków.

Kiedy senior nie może skorzystać z ulgi podatkowej?

Osoba, która otrzymuje rentę rodzinna, nie może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów, nawet jeśli renta ta została potrącona z emerytury -  tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

REKLAMA

Czy prowadzący dział specjalny produkcji rolnej może skorzystać z dodatkowego zwrotu z ulgi prorodzinnej za składki zdrowotne?

Problem dotyczył możliwości skorzystania z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi prorodzinnej dla osób prowadzących Dział Specjalny Produkcji Rolnej. Zainteresowany podatnik poprosił US o wyjaśnienie przepisów, jednak w imieniu organu wypowiedziała się Krajowa Informacja Skarbowa. Według KIS, podatnik może otrzymać różnicę między kwotą przysługującego odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu, przy spełnieniu określonych warunków. Ostateczną decyzję podejmuje jednak organ podatkowy.

Czy zakup nieruchomości od rodziny z budynkiem gospodarczym kwalifikuje się do ulgi mieszkaniowej?

Problem dotyczył możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej przy zakupie nieruchomości od rodziny. Podatnik we wniosku o interpretację KIS podał, że sprzedał mieszkanie i planuje kupić dom wraz z działką. Organ potwierdził, że zakup nieruchomości z domem jednorodzinnym oraz budynkiem gospodarczym, służącym jako garaż, kwalifikuje się do ulgi. Sprawdź dlaczego.

Czy właściciel budynku jednorodzinnego może odliczyć wydatki z termomodernizacji?

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że wydatki związane z termomodernizacją dachu i dociepleniem ścian budynku udokumentowane fakturami podlegają uldze podatkowej. 

Czy klimatyzacja z pompą ciepła może być odliczona w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

W artykule omawiane jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w kontekście możliwości odliczenia wydatków poniesionych na zakup i montaż klimatyzacji z wbudowaną pompą ciepła w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wnioskodawca, będący właścicielem domu jednorodzinnego, dokonał termomodernizacji oraz zmiany źródła ogrzewania w celu obniżenia zużycia energii. Czy klimatyzacja z funkcją ogrzewania może zostać zaliczona do kosztów podlegających uldze? Odpowiedź KIS i jej implikacje są przedstawione w dalszej części artykułu.

REKLAMA

KIS zmienia podejście: Większe odliczenia dla małżonków po termomodernizacji

W ostatnim czasie Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła swoje stanowisko w kwestii możliwości odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego. W skrócie, zmiana polega na tym, że teraz każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Informacje z urzędu skarbowego przez telefon lub e-Urząd Skarbowy. Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.?

Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

Zmniejsz swoje zaległości: Jak skorzystać z ulg na opłaty śmieciowe

Opłaty za odpady nie są należnościami cywilnoprawnymi - dlatego ulg do zaległości z tego tytułu udziela się zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. 

Jak urząd skarbowy wybiera podatników do kontroli podatkowej? Kontrola krzyżowa, kontrola "na własne życzenie" i inne powody

Co sprawia, że urząd skarbowy kontroluje danego podatnika? Czym kieruje się fiskus wybierając podatników do kontroli podatkowej? Jak minimalizować ryzyko kontroli? Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

Jak umówić wizytę w urzędzie skarbowym na konkretną godzinę?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa informują, że już 10 mln wizyt zostało zarezerwowanych przez podatników przez usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”. Najczęściej osobiście przychodzą do urzędu skarbowego (po wcześniejszej rezerwacji wizyty) podatnicy którzy chcą uzyskać zaświadczenie, załatwić sprawę związaną z podatkami majątkowymi lub z rozliczeniem PIT. Trzeba wiedzieć, że można uniknąć stania w kolejce w urzędzie skarbowym jeżeli wcześniej umówi się wizytę w konkretnym terminie i o konkretnej godzinie (nawet z 21-dniowym wyprzedzeniem). Jak to zrobić? Jak umówić wizytę w urzędzie skarbowym? Nie zawsze jednak trzeba wizytę w urzędzie skarbowym umawiać. Kiedy nie trzeba tego robić?

Zwrot podatku. Kto ma szansę na przelew z urzędu skarbowego?

Nadpłata podatku spowoduje zwrot. Według szacunków Ministerstwa Finansów zwrot podatku PIT w 2023 r. obejmie 15 mln podatników na łączną kwotę 15 mld zł. Kto może się spodziewać dodatkowych środków po rozliczeniu PIT-u?

Likwidacja urzędów skarbowych - zamiast nich centra przyjazne podatnikom i urzędy ochrony interesów majątkowych - postulaty PO

Likwidacja urzędów skarbowych na rzecz centrów przyjaznych podatnikom oraz remont ok. 60 tys. pustostanów w kraju dla najuboższych osób, które szukają mieszkań na wynajem – to niektóre z postulatów posłów PO przedstawionych 15 marca 2023 r. w Krakowie.

Mikrorachunek podatkowy 2023 – które podatki i opłaty trzeba wpłacać na mikrorachunek (wykaz, tabela)

Które podatki i opłaty trzeba wpłacać na mikrorachunek podatkowy w 2023 roku? Na który mikrorachunek trzeba wpłacać zaliczki na podatek pracowników? Czy podatnik może mieć dwa mikrorachunki podatkowe? 

Wystawianie faktur własnej spółce jednak legalne?

Temat rozliczeń faktur wystawianych spółkom przez ich wspólników wzbudził ostatnio duże zaniepokojenie wśród części przedsiębiorców i doradców podatkowych. Pojawiły się bowiem opinie, że fiskus uznaje takie działanie za obejście przepisów. Jednak, jak wynika z informacji uzyskanych w Ministerstwie Finansów, sprawa została przedstawiona opinii publicznej w sposób niepełny. Resort przekonuje, że zaplanowane operacje cechuje sztuczność i występowanie korzyści podatkowej. Według ekspertów, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy czynność ma pozorny charakter. Może się okazać, że przypuszczenia organu są właściwie niesłuszne, a działania podatnika – legalne. Znawcy tematu mają nadzieję, że głośny przypadek jest odosobniony i nie świadczy od odejściu od utrwalonej linii interpretacyjnej.

Ulga na wprowadzenie nowego produktu

Ta nowa ulga obowiązująca od 1 stycznia 2022 r. skierowana jest do tych podatników, którzy w wyniku prowadzonych prac badawczo-rozwojowych wytworzyli nowy produkt i wprowadzili go na rynek (art. 26ga ustawy o PIT).

Ulga na ASI

Ulga na alternatywną spółkę inwestycyjną (dalej również jako ASI) została wprowadzona od 1 stycznia 2022 r.

PIT 2023 – jak złożyć zeznanie podatkowe, by nie paść ofiarą oszustów?

Strony www zachęcające do wypełnienia zeznania podatkowego w sieci, które powstały tylko po to, by wyłudzić nasze dane, czy „pośrednicy” żądający opłat za dostęp do oficjalnych serwisów prowadzonych przez Ministerstwo Finansów. To tylko przykłady pułapek, w które może wpaść nieświadomy obywatel.

Podatnicy masowo rozliczają PIT. Są utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym

W środę rozpoczął się okres rozliczeń PIT za 2022 rok; podatnicy złożyli już ponad 104 tys. dokumentów przez Twój e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodało, że występują czasowe utrudnienia w e-Urzędzie Skarbowym ze względu na olbrzymie zainteresowanie.

Ulga na dziecko w PIT za 2022 r. Jak skorzystać?

Ulga prorodzinna, nazywana także ulgą na dziecko to preferencja podatkowa, z której podatnik może skorzystać rozliczając roczny PIT. Jak wygląda odliczenie w PIT za 2022 rok?

e-Urząd Skarbowy - nowe uprawnienia dla komorników

W serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) udostępniono kolejne usługi, składające się na pakiet Konta Komornika. Zautomatyzowany został proces dokonywania zajęć nadpłat i zwrotów przez komorników sądowych oraz ich obsługę w urzędach skarbowych.

Jak fiskus igra z płynnością finansową przedsiębiorców

Zwrot VAT. Organy podatkowe bezprawnie wstrzymują należne przedsiębiorcom wypłaty środków z tytułu rozliczeń VAT. Na zachwianie lub nawet utratę płynności finansowej jest z tego powodu narażonych nawet kilkaset tysięcy firm w Polsce.

Wsparcie z urzędu pracy a rozliczenie PIT

Korzystałeś ze wsparcia finansowanego z urzędu pracy w 2022 roku? Sprawdź, czy musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Egzekucja niemieckiego podatku przez polski Urząd Skarbowy

Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy polski Urząd Skarbowy, na zlecenie niemieckiego Finanzamt, bądź innej uprawnionej instytucji, przystępuje do egzekucji niemieckich należności w Polsce. Co warto zrobić w takim przypadku?

Błędy poczty w doręczaniu pism obciążają skarbówkę!

Błędy doręczeń poczty obciążają skarbówkę. Wygrana byłego członka zarządu spółki z fiskusem w sprawie o 1,5 mln zł

Co nowego można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

E-urząd skarbowy. Fiskus przygotował ułatwienie dla podatników. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach można uzyskać teraz bezpłatnie drogą elektroniczną.

Ulgi i dofinansowania. Fundusze Europejskie, dofinansowania z urzędu pracy

Ulgi i dofinansowania na rozwój przedsiębiorstw mogą okazać się rozwiązaniem na amortyzację wielu wydatków. Wysoka inflacja ma znaczący wpływ na rosnące koszty oprogramowania i usług informatycznych.

Nabycie sprawdzające - czym jest, procedura krok po kroku, prawa, obowiązki, kary

Czym jest nabycie sprawdzające? Kto kogo sprawdza w trakcie nabycia sprawdzającego? Jakie są prawa i obowiązki sprawdzającego? Jakie prawa i obowiązki ma sprawdzany? Jakie kary mogą być nałożone w związku z nabyciem sprawdzającym?

Ulga dla pracujących seniorów (PIT-0) - jakie warunki?

Ulga dla pracujących seniorów, zwana popularnie PIT-0 dotyczy zarówno tych seniorów, którzy mają jak i tych, którzy nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Zabezpieczenie roszczeń organu podatkowego na majątku podatnika

W trakcie kontroli albo postępowania podatkowego (jeszcze przed wydaniem decyzji) organ podatkowy (np. naczelnik urzędu skarbowego) może wydać decyzję zabezpieczającą i w ten sposób zabezpieczyć swoje ewentualne, przyszłe roszczenia z tytułu niezapłaconych podatków na majątku podatnika. Co w takiej sytuacji może zrobić podatnik?

Naczelnicy urzędów skarbowych z wglądem w rachunki bankowe podatników od 1 lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r., w życie wchodzi zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, na mocy której naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli uzyskać dostęp do danych o rachunkach bankowych podatników.

KAS: Jak klienci oceniają wizytę w urzędzie skarbowym – wyniki badania

W ramach programu „Klient w centrum uwagi KAS” od kwietnia 2021 r. prowadzono internetowe badanie ankietowe wśród osób odwiedzających urzędy skarbowe. W ciągu roku spłynęło ponad 108 tys. wypełnionych ankiet, z których wynika, że ogólny poziom satysfakcji klientów wyniósł 82%. Wyniki badania są wykorzystywane do projektowania nowych rozwiązań i ulepszania obsługi w urzędach.

Kiedy otrzymam zwrot podatku? Zapytaj w urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów wskazuje podatnikom, którzy chcą sprawdzić status zwrotu podatku z rozliczenia rocznego PIT, aby kontaktowali się w tej sprawie ze swoim urzędem skarbowym. Ministerstwo Finansów nie udziela informacji w sprawach zwrotu podatku.

Komu przysługuje ulga dla rodzin 4+?

Ulga dla pracowników z co najmniej czworgiem dzieci – komu przysługuje? Czym jest?

Resort finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o zadłużeniu w urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami w sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym. Podkreślono, że jest to próba wyłudzenia danych, albo pieniędzy. Przypomniano ponadto, że ministerstwo nie wysyła do podatników żadnych wiadomości tego typu

2 maja 2022 r. - ostatni dzień na rozliczenie PIT

Zgodnie z przepisami, ustawowy termin rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) przypada na 30 kwietnia. Ponieważ w 2022 r. ten dzień wypada w sobotę, podatnicy mają czas na złożenie swoich zeznań podatkowych do 2 maja do północy. Najszybciej, bo online można rozliczyć podatek za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

2 maja mija termin składania zeznań podatkowych PIT za 2021 r.

Ministerstwo Finansów przypomina, że do 2 maja trzeba złożyć zeznania podatkowe PIT za 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze e-PIT. Po tym terminie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.

Projekt ustawy wprowadzającej automatyzację załatwiania spraw przez KAS przyjęty przez Sejm

28 kwietnia 2022 r. Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Celem ustawy jest umożliwienie dwustronnej komunikacji organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ulgi dla przedsiębiorców pomagających Ukrainie

W związku z wojną na terenie Ukrainy, Ministerstwo Finansów zapowiada korzystne zmiany w prawie podatkowym dla darczyńców i obdarowanych. To bardzo dobra inicjatywa. Warto przy tym rozważyć wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla przekazujących darowizny na wzór tej, która dotyczyła darowizn na rzecz walki z COVID-19.

Zwrot nadpłaty PIT i VAT w kilka dni - usługa AUTO ZWROT

System automatycznego zwrotu podatku VAT i nadpłaty PIT, o nazwie AUTO ZWROT skraca czas obsługi deklaracji i przyspiesza zwrot podatku do kilku dni - poinformowała PAP Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Według KAS przez system przeszło ponad 1,1 mln zwrotów podatku.

Dostęp fiskusa do rachunków bankowych obywateli - zmiany od 1 lipca 2022 r.

W aktualnym stanie prawnym bank ma obowiązek przekazania organom podatkowym i skarbowym informacji o rachunku bankowym osoby podejrzanej. Od 1 lipca 2022 r. będzie to zaś dotyczyło osoby fizycznej. Ponadto dostęp do konta bankowego będzie możliwy nie tylko na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej i naczelnika urzędu celno-skarbowego, ale także naczelnika urzędu skarbowego. Żądania będą zaś mogły dotyczyć także pełnomocników danego rachunku. Znacząco poszerza to zakres ingerencji w strefę prywatności wszystkich obywateli. Zmiany te zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nie spełniały zasad techniki prawodawczej określonej w rozporządzeniu premiera; nie zostały też uzasadnione na etapie uzgodnień. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek poprosił o wyjaśnienia premiera Mateusza Morawieckiego jako wykonującego obowiązki Ministra Finansów.

Kary porządkowe w kontroli podatkowej – jak z nimi walczyć

W jakich sytuacjach organy podatkowe mogą nakładać kary porządkowe podczas kontroli podatkowej? Kiedy można skutecznie kwestionować kary porządkowe? Wyjaśnia Monika Wolska-Bryńska, radca prawny.

Kiedy urząd skarbowy ma dostęp do informacji bankowych podatnika? Zmiany od 1 lipca 2022 r.

Banki przekazują organom Krajowej Administracji Skarbowej informacje o podatnikach w przypadku uzasadnionego żądania naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. zostaną ujednolicone uprawnienia organów KAS w tym zakresie. KAS nie może żądać od banków informacji bez wszczętego postępowania wobec podatnika.

Urzędy rejestrujące samochody będą przesyłać urzędom skarbowym informacje o wartości auta

Urzędy rejestrujące samochody będą przesyłać urzędom skarbowym informacje o wartości auta, wskazanej w dokumencie nabycia pojazdu – wynika z opublikowanego 17 lutego 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów o informacjach podatkowych

Jednoosobowa działalność gospodarcza - jak założyć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza - oto 5 kroków, jak założyć ją w Polsce zgodnie z przepisami prawa.

Zbliża się termin składania informacji PIT-11

PIT-11. Pracodawcy już wkrótce muszą złożyć informację PIT-11 za 2021 rok do urzędu skarbowego. Termin składania dokumentu upływa z końcem stycznia. Z kolei termin przekazania deklaracji pracownikom upływa z końcem lutego.

Ulga dla pracujących seniorów od 2022 r.

Ulga dla pracujących seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zerowy PIT dotyczy osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?

Ulga dla pracujących seniorów od 2022 r.

Ulga dla pracujących seniorów weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Zerowy PIT dotyczy osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z ulgi dla seniorów?

REKLAMA