REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

IFK poleca: Od 1 stycznia 2016 r. nowa PKWiU 2015

Od 1 stycznia 2016 r. PKWiU 2015 zastąpi dotychczas obowiązującą PKWiU 2008. Jednak dla celów rozliczeń VAT i podatku dochodowego będziemy ją stosować dopiero od 2018 r.

Faktoring - definicja, rodzaje, korzyści dla małych i średnich firm

Usługi faktoringowe są obecne na polskim rynku od blisko 20 lat. Początkowo korzystały z nich głównie przedsiębiorstwa generujące duże obroty i wystawiające wiele faktur. Rozwojowi rynku towarzyszy pojawienie się firm faktoringowych spoza sektora bankowego, które udzielają finansowania bez względu na branżę, czas prowadzenia działalności czy też jej skalę.

Faktoring - definicja, rodzaje, korzyści dla małych i średnich firm

Usługi faktoringowe są obecne na polskim rynku od blisko 20 lat. Początkowo korzystały z nich głównie przedsiębiorstwa generujące duże obroty i wystawiające wiele faktur. Rozwojowi rynku towarzyszy pojawienie się firm faktoringowych spoza sektora bankowego, które udzielają finansowania bez względu na branżę, czas prowadzenia działalności czy też jej skalę.

Emigracja Polaków i ich firm galopuje w statystykach

W Polsce szybko maleje liczba uszu gotowych do słuchania pięknych wyborczych melodii. Nie jest to jednak kolejna fala emigracji, ale już długotrwały odpływ. Polacy od lat uciekają z kraju - zdolni i przedsiębiorczy, zabierają rodziny, oszczędności i swoje biznesy. Nikt nie wie dokładnie ilu wyjechało, ale 95 proc. z tych, którzy próbowali wracać, wyemigrowało ponownie w ciągu 3 miesięcy. Polska szuka dna w statystykach emigracji i nawet nie myślą przyjeżdżać do nas zagraniczni ekspaci.

REKLAMA

Ustawy deregulacyjne oszczędziły firmom 8 mld rocznie

Ustawy deregulacyjne przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki zlikwidowały lub ograniczyły ponad 300 barier dla przedsiębiorców w ponad 100 ustawach. Oszczędzi to firmom ok. 8 mld zł rocznie - mówi PAP w wywiadzie podsumowującym działania legislacyjne MG wiceminister Mariusz Haładyj. Sejm nie zdążył natomiast uchwalić nowego Prawa działalności gospodarczej.

Podatki będą niższe i prostsze - zapowiadają politycy

Większość partii politycznych zamierza obniżać i upraszczać podatki. Prawo i Sprawiedliwość mówi m.in. o opodatkowaniu hipermarketów, Platforma Obywatelska o 10-proc. PIT, Zjednoczona Lewica o wyższych podatkach dla bogatych, Nowoczesna o 16-proc. PIT, CIT i VAT, a partia KORWIN i ugrupowanie Kukiza o likwidacji PIT. Polskie Stronnictwo Ludowe rozważa wyższy VAT na dobra luksusowe.

Czy biuro rachunkowe może zrezygnować z ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej

Jeżeli osiągany przez biuro rachunkowe obrót z tytułu sprzedaży usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w żadnym roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 20.000 zł, to może ono korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Tym samym, przy spełnieniu tych warunków, biuro rachunkowe ma prawo zaprzestać prowadzenia ewidencji obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Rok 2016 pod znakiem rewolucji w CEiDG

Przyszły rok przyniesie przedsiębiorcom sporo zmian. Wśród nich znajdzie się uproszczenie zasad poprawiania i wykreślania wpisów w CEiDG. Celem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest m.in. walka z nieuczciwymi firmami, skrócenie procedur i po prostu ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom.

REKLAMA

Mienie do sprzedaży wpływa na odliczenie VAT

Przy obliczaniu, ile odjąć podatku naliczonego, należy uwzględniać zbycie środków trwałych dokonywane w ramach zwykłej działalności gospodarczej podatnika – orzekł NSA.

Jak zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorców?

Zmiany w systemach podatkowych na całym świecie ukierunkowane są obecnie na rozwiązania elektronicznego generowania, wymiany i przesyłania dokumentów podatkowych. Polski system podatkowy również ewoluuje w kierunku zmniejszania obciążeń podatkowych. Pojawiło się w ostatnim czasie wiele nowych propozycji zmian w ustawodawstwie. Jak zatem ulżyć przedsiębiorcom w podatkach?

Lobbing w podatkach kosztował nas co najmniej 30 mld zł

Dopiero niedawno w publicznej debacie pojawiła się wreszcie teza o roli lobbystów w systemie podatkowym, ich wpływie na jego kształt, bo to oni piszą lub dla nich często są pisane ustawy podatkowe. Przebił się również do oficjalnego obiegu dość oczywisty wniosek, że ich obecność kosztuje budżet grube dziesiątki miliardów złotych.

Czy trzeba stosować przepisy o CFC, gdy dochody zakładu zagranicznego nie są uwzględniane przy obliczaniu podatku w Polsce

Prowadzę w Wielkiej Brytanii działalność poprzez zakład mojej polskiej firmy. Dochody tego zakładu są opodatkowywane w Wielkiej Brytanii, stosownie do postanowień dwustronnej polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i nie są uwzględniane w podstawie opodatkowania przy wyliczaniu mojego podatku płaconego w Polsce. Czy w takim przypadku będę musiał stosować przepisy o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych?

Skomplikowane prawo główną przeszkodą w rozwoju małych i średnich firm

W Polsce zarejestrowanych jest około 1,8 mln firm, z czego 99,8 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Ten sektor tworzy ponad 6 mln miejsc pracy i wytwarza blisko połowę polskiego PKB. Jak wynika z raportu czasopisma „My Company Polska”, sektor napotyka liczne bariery rozwoju, z których największą są skomplikowane regulacje prawne. Na kolejnych miejscach znalazły się wysokie koszty pracy, podatki i biurokracja.

Jak rozliczyć podatkowo fakturę

Ja prawidłowo rozliczyć fakturę za wykonanie sesji fotograficznej z przeniesieniem autorskich praw majątkowych?

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Czy podatnik musi zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT UE?

Mimo że sprzedaż towarów jest dokonywana na rzecz odbiorców z terytorium Unii Europejskiej, do których towary są wysyłane lub transportowane, to nie powoduje ona u podatnika obowiązku rejestracji jako podatnika VAT UE.

Warunki stawki podatku VAT 0% dla usług transportu międzynarodowego

Nasza firma (polski podatnik) planuje rozpocząć działalność w zakresie świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów na rzecz polskich kontrahentów. Usługi te będą związane z transportem towarów m. in. z USA i Kanady do Polski. W zależności od zlecenia zakres usług będzie obejmował organizację transportu morskiego, kolejowego lub drogowego. Jakie dokumenty należy posiadać aby zastosować do tego rodzaju usług stawkę VAT 0%?

Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Sprzedaję towary używane (części samochodowe), stosując procedurę VAT marża. Jestem zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jak prawidłowo ujmować na kasie fiskalnej transakcje sprzedaży podlegającej procedurze marży?

Małe i średnie firmy nieprzygotowane na niepłacących klientów

Jak wynika z badania „Audyt windykacyjny” przeprowadzonego na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso, prawie 60% polskich przedsiębiorstw z sektora MSP nie ma przygotowanego scenariusza na wypadek wystąpienia opóźnień w płatnościach ze strony kontrahentów.

Zasiłek macierzyński - formalności

Zasiłek macierzyński przysługuje każdej młodej mamie, która jest zatrudniona na etacie, na umowie-zleceniu oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. W celu otrzymania zasiłku należy dopełnić niezbędnych formalności.

Podzielona płatność jako narzędzie uszczelnienia systemu VAT

Niedawne informacje prasowe na temat luki w podatku VAT i zwalczania wyłudzeń tego podatku ponownie potwierdziły, że resort finansów rozważa wprowadzenie centralnego rejestru faktur. Dodatkowo pojawiła się wzmianka o zainteresowaniu MF koncepcją podzielonej płatności (ang. split payment) jako kolejnego narzędzia uszczelnienia systemu VAT. Warto więc dokonać analizy i porównać oba narzędzia.

Kiedy od darowizny należy rozliczyć VAT

Nieodpłatne prezenty, przekazywane przez jednego przedsiębiorcę drugiemu przedsiębiorcy, mogą podlegać opodatkowaniu od towarów i usług. Wystarczy, aby przy nabyciu takiego towaru istniało prawo do odliczenia podatku. Inne zasady dotyczą jednak próbek i prezentów o niskiej wartości.

IFK poleca: Uproszczenia dla przedsiębiorców

Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw została skierowana do podpisu Prezydenta RP. Dokument zawiera przede wszystkim rozwiązania upraszczające procedury administracyjne związane z dokonywaniem wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), które mają zwiększyć szybkość i sprawność obsługi przedsiębiorców.

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za media, gdy na działalność wykorzystywana jest część mieszkania

Prowadzę działalność gospodarczą - usługi reklamowe. Siedzibę firmy mam w domu, przy czym na działalność wykorzystuję tylko poddasze. Czy mogę odliczać VAT z faktur za media?

Wyrok TSUE w sprawie rozliczeń VAT gmin i ich jednostek budżetowych - wyjaśnienia MF

Minister Finansów po wyroku TSUE rozstrzygającym, że to gminy a nie ich jednostki budżetowe są podatnikami VAT, deklaruje, że dostosowanie rozliczeń VAT gmin do tezy wyroku nastąpi „w przód". Samorządy mogą jednak, zgodnie z wyrokiem TSUE, podjąć decyzję o dokonaniu korekt rozliczeń (uwzględniając model „scentralizowany" - czyli, że to gmina rozlicza VAT jako podatnik) nieobjętych przedawnieniem. Ministerstwo wyjaśnia jednocześnie, że aby zachować zasadę neutralności VAT – korekty muszą zostać sporządzone w odniesieniu do całego poprzedniego 5 letniego okresu nieobjętego przedawnieniem. Nie będzie możliwe sporządzanie korekt wybiórczych, tj. tylko za wybrane przez samorządy okresy rozliczeniowe.

Czy można dokonywać pełnych odliczeń VAT od wydatków dotyczących pojazdów pogrzebowych?

Posiadam pojazdy pogrzebowe (karawany) wykorzystywane w związku ze świadczeniem tych usług. Nie wykorzystuję tych samochodów w żaden inny sposób. Proszę o informację, czy od wydatków związanych z tymi samochodami mogę odliczać pełny VAT? Czy muszę w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Czy urzędy skarbowe mają prawo do opóźniania zwrotu VAT?

Dla urzędów skarbowych podstawowym terminem na dokonanie weryfikacji zasadności zwrotu VAT jest okres 60. dni. W praktyce jednak przedsiębiorca nie dostaje zazwyczaj po tym terminie pieniędzy, ale termin ten jest przedłużany w drodze postanowienia wydanego przez organ podatkowy. Co do zasady urzędy skarbowe mają do tego prawo.

Płaca minimalna w Niemczech zagraża polskim firmom transportowym

Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech (MiLoG) może spowodować, że nawet 53 tys. polskich pracowników firm transportowych straci pracę - wynika z raportu Deloitte. Takie rozwiązania mogą sprawić, że polskie firmy zaczną przenosić się do Niemiec.

Jaką kwotę VAT można odliczać z faktur zaliczkowych dotyczących samochodów, które wymagają przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego?

Wpłacamy zaliczki na samochody. Część z nich spełni warunek VAT-1, ale samochody te nie zostały jeszcze wyprodukowane. Czy możemy odliczać VAT z faktur zaliczkowych? Kiedy i w jakiej kwocie możemy odliczyć VAT? Czy trzeba czekać na przeprowadzenie badania technicznego?

Czy można odliczyć 100% VAT od eksploatacji samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych?

Od lutego 2015 r. wykorzystuję w działalności samochód osobowy, którego nie wprowadziłem do ewidencji środków trwałych. Jaką kwotę VAT mogę odliczyć od jego naprawy i paliwa? Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu?

Konsekwencje podatkowe wynikające z nabycia przez rolników nielegalnego paliwa

Jak informuje Ministerstwo Finansów, na terytorium kraju zaobserwowano nasilenie zjawiska oszustw w obrocie paliwami. Do resortu finansów docierają niepokojące sygnały, że nabywcami paliwa od oszustów mogą być w coraz większym stopniu rolnicy, prawdopodobnie nieświadomi uczestnictwa w takim procederze. Należy wskazać, że „uczestnictwo” w oszustwie wiąże się z określonymi negatywnymi konsekwencjami podatkowymi również dla nabywców paliw, którymi mogą być rolnicy.

Likwidacja PIT i składek ZUS - w zamian 25% podatek od wynagrodzeń

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił 5 października 2015 r. swoją propozycję zupełnie nowego systemu podatkowego, który skutkowałby automatycznym wzrostem wynagrodzeń "na rękę" średnio o 25%. Zamiast CIT ZPP postuluje wprowadzenie zryczałtowanego podatku od przychodów w wysokości 0,49% dla banków i instytucji finansowych oraz 1,49% dla pozostałych przedsiębiorstw. ZPP rekomenduje też wprowadzenie jednolitej stawki VAT na poziomie 16,25%.

Czy sprzedaż motocykla może korzystać ze zwolnienia z VAT?

Nasza spółka jest czynnym podatnikiem VAT. 13 listopada 2013 r. wykupiliśmy z leasingu motocykl, któ­ry wykorzystywany jest wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych związanych z prowadze­niem działalności. Motocykl został ujęty w ewidencji środków trwałych. Od nabytego motocykla odliczyli­śmy 60% VAT wynikającego z faktury. W 2015 r. zamierzamy sprzedać motocykl i zastosować zwolnienie od VAT. Czy możemy to zrobić, jeżeli przy zakupie motocykla odliczyliśmy 60% VAT naliczonego?

Gminy rozliczą VAT razem z jednostkami budżetowymi

Dotychczas jednostki budżetowe były uznawane za osobnych podatników. Jeśli ich obroty roczne przekraczały 150 tys. zł, to rozliczały VAT samodzielnie. Teraz konieczne będzie ich wyrejestrowanie. W nowej rzeczywistości będą musiały nauczyć się funkcjonować jak te jednostki, które ze względu na mniejsze obroty dotychczas nie były zarejestrowane, a co z tym idzie – nie wykazywały sprzedaży.

Przedłużanie terminu zwrotu VAT w wyniku kontroli krzyżowych

Urzędy skarbowe weryfikujące zasadność zwrotu VAT w toku czynności sprawdzających dość często stosują tzw. "kontrole krzyżowe". Z uwagi na to, że kontrole tego rodzaju trwają zazwyczaj o wiele dłużej niż wynosi termin przewidziany dla zwrotu VAT, organy podatkowe wydają postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT z uwagi na prowadzoną weryfikację rozliczeń w toku kontroli krzyżowej. Jednakże zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych takie działanie organów podatkowych jest bezprawne, a postanowienie przedłużające termin zwrotu VAT na tej podstawie nie wywołuje skutków prawnych.

Mały podatnik VAT w 2016 r.

W 2016 r. małym podatnikiem VAT będzie podatnik, którego przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczył w 2015 r. kwoty 5 092 000 zł. ( 1 200 000 euro przeliczone według średniego kursu ogłoszonego przez NBP, obowiązującego w dniu 1 października 2015 r., który wyniósł 4,2437 zł).

Jak rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację stanowiącego środek trwały samochodu osobowego, wykorzystywanego tylko do działalności gospodarczej, od którego VAT odliczany jest w 50%?

W ewidencji środków trwałych od lutego 2015 r. mam samochód osobowy. Samochód wykorzystuję tylko na potrzeby prowadzonej działalności. Prywatnie jeżdżę innym samochodem. Od nabycia tego samochodu oraz kosztów eksploatacji odliczam tylko 50% VAT, ponieważ nie chcę prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. Jak mam rozliczać wydatki eksploatacyjne w kosztach uzyskania przychodów?

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w orzecznictwie TSUE

Pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego ustalenia miejsca świadczenia usług w VAT. Przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają jednakże definicji tego pojęcia. Definicja taka istnieje wprawdzie w prawie unijnym, jednakże budzi ona liczne wątpliwości interpretacyjne. W celu prawidłowego zidentyfikowania, czy świadczenie lub nabycie usług jest związane z stałymi miejscem prowadzenia działalności, bardzo ważna jest zatem znajomość orzecznictwa TSUE.

Czy jednostka niezarejestrowana jako podatnik VAT może wystawiać rachunki

Rozliczana przeze mnie jednostka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT. Czy na gruncie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. nadal możemy wystawiać rachunki?

Przegląd kasy fiskalnej w okresie zawieszenia

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą sezonową, czyli tylko w okresie wakacyjnym. Do ewidencjonowania sprzedaży używa kasy rejestrującej. Ponieważ termin na przegląd techniczny kasy przypada poza sezonem, podatnik się zastanawia, czy powinien go zrobić mimo zawieszenia działalności gospodarczej? Czy niezrobienie go w terminie, a dopiero po odwieszeniu działalności, spowoduje konieczność zwrotu ulgi na kasę?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od środków transportowych

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą (transport towarów) zamierza nabywać potrzebne do tego samochody ciężarowe zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Co decyduje o momencie powstania obowiązku podatkowego w przypadku jednych i drugich przedmiotów opodatkowania?

Nowe regulacje dotyczące odsetek w transakcjach handlowych

Poprawa sytuacji przedsiębiorców w kwestiach płynności finansowej (poprzez przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym) - to oczekiwany efekt noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i innych ustaw, którą - z poprawkami - poparł Senat.

Handel monetami a VAT

Czy handel monetami jest działalnością gospodarczą? Czy podlega on przepisom ustawy o VAT?

Po ilu latach dokumenty firmy stają się makulaturą

Od prawie dziesięciu lat prowadzę działalność gospodarczą, czemu towarzyszy gromadzenie wielu niezbędnych dokumentów. Zajmują one już kilka półek i chętnie zrobiłbym z nimi porządek. Nie wiem jednak, które można wyrzucić na makulaturę, a które mogą być jeszcze potrzebne.

IFK poleca: Bez podatku od wycofania składnika majątku z działalności

Podatnik, który wycofał składnik majątku z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i przekazał go na potrzeby osobiste, nie uzyskuje z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 31 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-1/4511-294/15/WRz.

Poważne konsekwencje wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozstrzygnął wczoraj ostatecznie spór o status podatkowy jednostek organizacyjnych gminy. Zgodnie z przewidywaniami, TSUE potwierdził stanowisko NSA z uchwały wydanej 24 czerwca 2013 r., zgodnie z którym gmina wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi jest jednym podatnikiem VAT.

Gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) stwierdził, że "podmioty prawa publicznego, takie jak gminne jednostki budżetowe będące przedmiotem postępowania głównego, nie mogą być uznane za podatników podatku od wartości dodanej, ponieważ nie spełniają kryterium samodzielności przewidzianego w tym przepisie".

Korekta VAT po zakończeniu działalności gospodarczej

Kilka miesięcy temu, tj. w marcu 2014 r., zakończyłem prowadzenie działalności gospodarczej. Sporządziłem spis z natury i złożyłem druk VAT-Z. Obecnie, porządkując dokumenty, odnalazłem jeszcze dwie faktury, które wpłynęły do mojej firmy 29 marca 2014 r. Przez przeoczenie nie zostały ujęte w rejestrze zakupów ani w deklaracji VAT-7. Czy mimo zakończenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia mnie z rejestru podatników VAT czynnych mógłbym złożyć korektę deklaracji VAT-7 za marzec 2014 r. i powiększyć kwotę podatku naliczonego?

IFK poleca: Przedsiębiorcy chcą wyeliminowania wyłudzeń VAT

Minister finansów chce wprowadzić kilka nowych rozwiązań, które mają ograniczyć wyłudzenia VAT. Chodzi m.in. o ograniczenie płatności gotówkowych, eliminację rejestracji VAT na tzw. słupy, czy składanie deklaracji elektronicznych. To dobry punkt wyjścia do dalszej dyskusji nad najlepszymi sposobami ograniczenia oszustw podatkowych - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Mam otrzymać środki finansowe od jed­nej z agencji wykonawczych w ramach programu pomocowego skierowanego do przedsiębiorców. Za­pewniono mnie, że ponieważ agencja ta otrzymuje na realizację programu środki z budżetu państwa, to nie będę ich musiał wykazywać w przychodach z działalności gospodarczej. Czy rzeczywiście otrzyma­ne przeze mnie środki od agencji nie będą podlegać opodatkowaniu PIT?

REKLAMA