reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Uznawanie zagranicznych wyroków

Uznawanie zagranicznych wyroków

Zmiana w Kodeksie karnym powoduje iż polskie sądy będą skuteczniej uwzględniały wyroki karne skazujące wydane w innych krajach Unii Europejskiej. Nowelizacja ustaw karnych zmienia między innymi również zasady dotyczące wyroków łącznych.

Nowelizacja weszła w życie 8 maja 2011 roku. Od tego dnia polskie sądy karne muszą uwzględniać prawomocne wyroki skazujące zapadłe w innych państwach Unii Europejskiej.

Nowy artykuł w Kodeksie karnym

Dzięki treści art. 144a Kodeksu karnego, możliwe jest skuteczniejsze uwzględnianie skazujących wyroków w sprawach karnych. Przepis ten przewiduje iż w polskim postępowaniu karnym uwzględnia się wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej prawomocne orzeczenie skazujące sądu właściwego w sprawach karnych. Orzeczenie takie podlega uwzględnieniu, pod warunkiem, że uznaje ono daną osobę za winną popełnienia przestępstwa w sprawie o inny czyn niż będący przedmiotem polskiego postępowania karnego.

Zobacz: Apelacja od wyroku skazującego

Przypadki zastosowania

Zasada wynikająca z art. 144a Kodeksu karnego będzie miała zastosowanie w kilku przypadkach. Chodzi tu np. o sytuacje w których skazanie nastąpiło za czyn, który nie stanowi przestępstwa w Polsce, jeżeli orzeczono rodzaj kary nie znany ustawie polskiej lub jeżeli sprawca nie podlegałby karze według prawa polskiego.

Skutki

Orzeczenie skazujące zapadłe w innym kraju UE uwzględnione w Polsce wywołuje skutki równoważne do uprzedniego wyroku skazującego, gdyby został wydany przez polski sąd.

Zobacz: Jak zabezpieczyć roszczenia zanim sąd wyda wyrok?

Wyroki łączne i zatarcie kary

Pozostałe zmiany w kodeksie karnym dotyczą m.in. wyroków łącznych. Wskutek nowelizacji, wyrokiem łącznym nie będzie można obejmować orzeczeń skazujących wydanych w innych państwach członkowskich.

Kolejną znaczącą zmianą jest to, iż wymierzone za granicą kary będą mogły zacierać się w innych terminach niż przewiduje to polski kodeks karny.

Jeżeli Polak zostanie skazany w innym kraju Unii Europejskiej, zatarcie skazania nastąpi zgodnie z prawem państwa, w którym został skazany.

Zobacz: Dołączanie tłumaczenia do pozwów

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

sąd, prawo, Fot. Fotolia
sąd, prawo, Fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama