REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Adopcja, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak korzystanie przez pracownicę i jej męża w tym samym czasie z urlopu wychowawczego wpływa na wymiar tego urlopu

Pracownica wraz z mężem w tym samym czasie korzystała przez 3 miesiące z urlopu wychowawczego. Potem wystąpiła o udzielenie jednorazowo pozostałej części tego urlopu, tj. 2 lat i 9 miesięcy. Uważamy, że pracownica powinna otrzymać urlop wychowawczy jedynie w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy. Urlopu wychowawczego na to samo dziecko udziela się maksymalnie w wymiarze 3 lat, a ona wraz z mężem wykorzystała już w sumie 6 miesięcy tego urlopu. Jesteśmy zdania, że okres łącznego korzystania z urlopu wychowawczego przez oboje małżonków powinien być zsumowany i z tego wynika, że pracownica wykorzystała już 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Kto ma rację?

Prawa dziecka w opiece zastępczej

Każdemu dziecku bez względu na wiek i narodowość, które tylko przebywa na terytorium Rzeczpospolitej przysługują prawa osobiste. Prawa osobiste należy utożsamiać z prawami człowieka.

Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej

Wkrótce do sejmu trafi projekt zmian w procedurze adopcyjnej. Zmiany mają na celu zniesienie luki prawnej, dzięki której w świetle prawa za ojca mogła zostać uznana osoba nie mająca nic wspólnego z dzieckiem. Dzięki tej luce w prawie mogło dochodzić do nielegalnej adopcji.

Zwolnienia grupowe pozwalają rozwiązać umowę z pracownikami na urlopie wychowawczym

Nie tylko kodeks pracy przewiduje możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przebywającymi na urlopach wychowawczych. Kolejną możliwość daje tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się podstawa wymiaru składki emerytalno-rentowej

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym, należy naliczać od podstawy równej kwocie minimalnego wynagrodzenia (art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). Zatem podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia zmieniła się od 1 stycznia 2010 r. wraz ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Pracownik, który wraca do pracy po urlopie wychowawczym, powinien otrzymać wynagrodzenie nie niższe niż przed pójściem na taki urlop.

Dodatkowy urlop macierzyński

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy

Dzisiaj, 6 stycznia 2010 r., weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Nowelizacja ujednolica standardy ochronne stosowane do pracowników korzystających z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, podstawowego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące urlopów macierzyńskich

Senat na rozpoczynającym się dzisiaj, 2 grudnia, posiedzeniu zajmie się zmianami w kodeksie pracy, dotyczącymi urlopów macierzyńskich.

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Zgoda anonimowa na adopcję

Najdalej idącą postacią przysposobienia jest adopcja całkowita. Wiąże ona dziecko z nową rodziną w sposób zupełny, co w konsekwencji oznacza, że jest nierozwiązywalna.

Adopcja i jej rodzaje

Osoby pragnące przysposobić małoletniego mogą wybrać pomiędzy trzema formami adopcji. Warto mieć świadomość, kiedy adopcja może być rozwiązana, oraz jakie skutki wywołuje.

Jak dziedziczy adoptowany?

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Baza ośrodków adopcyjnych

Adopcja na odległość - spis instytucji

Przedstawiamy witryny internetowe instytucji, które prowadzą akcję "Adopcji na odległość" - programu opartego na finansowym wsparciu dzieci z Trzeciego Świata. Na podanych stronach można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące kosztów i procedury.

Adopcja ze wskazaniem dozwolona przez prawo

Boisz się żmudnego procesu adopcyjnego. Chcesz przygarnąć maleństwo, o które możesz dbać od najwcześniejszych dni. Albo - jesteś matką, która nie może podjąć się wychowania dziecka, ale chce przekazać je od razu w ręce przyszłych rodziców i oszczędzić tułaczki po domach dziecka. Możesz skorzystać z adopcji ze wskazaniem.

Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Od stycznia 2010 równe prawa do urlopów i ochrona przed zwolnieniem dla rodziców adopcyjnych

Prawo pracy coraz mniej różnicuje przywileje dla rodziców naturalnych i przysposabiających. Z istoty macierzyństwa naturalnego wynikają oczywiście prawa, których adoptujący rodzic mieć nie może. Jednak co do zasady sytuacja przyjmujących dziecko do rodziny ma się poprawić wraz z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, przegłosowanej przez Sejm.

Adopcja a rodzina zastępcza

Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

Prawne aspekty przysposobienia

Przysposobienie (adopcja) jest powstałym z woli osób zainteresowanych stosunkiem prawnym, jaki istnieje pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Jest to stosunek rodzicielski, w ramach którego między przysposabiającym (rodzicem adopcyjnym) a przysposobionym (dzieckiem adoptowanym) powstają wszelkie obowiązki i prawa właściwe dla naturalnego stosunku pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Skutki prawne adopcji

Przysposobienie (zwane adopcją) to czasem dla wielu rodziców jedyna szansa na stworzenie pełnej rodziny. Cały proces jest dość długotrwały, wymaga zarówno dokładnej analizy danych dotyczących kandydatów na rodziców, jak i szczegółowych ustaleń prawnych. W polskim systemie prawnym adopcja może mieć charakter całkowity, pełny bądź niepełny. Wpływa to na skutki prawne wynikające z przysposobienia.

Jak zostać rodziną zastępczą?

Adopcja jest często mylona z rodziną zastępczą. Tymczasem, obie te instytucje powołano, aby stworzyć dzieciom, opuszczonym przez biologicznych rodziców, dom i zapewnić im opiekę. Różnica polega na tym, że adoptowane dziecko i adoptującego łączą więzy prawne, staje się on w świetle prawa rodzicem przysposobionego. Rodziny zastępcze są formą opieki nad dzieckiem, ale nie powodują powstania tej więzi.

Adopcja zagraniczna

Przepełnione domy dziecka, problemy ze znalezieniem chętnych na adopcje? Te problemy mogłyby zostać choć częściowo rozwiązane, gdyby uprościć proces adopcji zagranicznej. Na Zachodzie problem osieroconych dzieci praktycznie nie istnieje, stąd duże zainteresowanie możliwością przysposobienia w krajach zza dawnej żelaznej kurtyny.

Adopcja dziecka żony – przysposobienie pasierba

Jestem w związku małżeńskim z kobietą, która posiada dziecko z wcześniejszego, nieformalnego związku. Ojciec dziecka uznał swoje ojcostwo parę lat temu, od początku jednak nie wypełniał swoich obowiązków rodzicielskich, nie płaci alimentów, nie interesuje się dzieckiem. Chciałbym zaadoptować dziecko, ale nie wiem jak wygląda kwestia zgody ojca biologicznego.

Kto może adoptować dziecko?

Samo prawo nie stawia zbyt wielu warunków dla kandydata na rodzica. Jednak w praktyce adoptować mogą Ci rodzice, którzy mają odpowiednie kwalifikacje moralne, psychologiczne i co nie mniej ważne mogą zapewnić dziecku godziwy byt. Oceny przysposabiających dokonują ośrodki adopcyjne i sądy.

Kogo można adoptować?

Prawo pozwala na adopcję tylko osoby małoletniej dla jej dobra (art. 114§1 k.r.o.). Przesłanka dobra dziecka stanowi nadrzędne kryterium oceny, czy przysposobienie jest dopuszczalne. Wszystko to w trosce o dzieci, które zostały już wystarczająco skrzywdzone przez los.

Surogatki, ratunek dla bezdzietnych czy handel nienarodzonymi dziećmi?

Wymarzone dziecko. Wyczekiwane przez wiele lat – przedtem - kilkukrotne nieudane próby zapłodnienia in vitro, lata leczenia niepłodności, ból i rozczarowanie. No i brak pewności, że dziecko z adopcji zaspokoi rodzicielskie tęsknoty. Wiele par obawia się, że nie pokochają dziecka, z którym nie łączą ich więzy krwi. Zrozpaczeni rodzice wykorzystują desperację kobiet, które w zamian za odpowiednią kwotę urodzą upragnione dziecko. Ich rola – donosić ciążę, a później oddać maleństwo.

Zmniejszony etat zamiast urlopu wychowawczego a ochrona przed zwolnieniem

Pracownik (pracownica) uprawniony do urlopu wychowawczego może zamiast niego pracę na rzecz pracodawcy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy- nadal przysługuje mu jednak ochrona przed wypowiedzeniem.

Co zrobić w sytuacji, gdy pracownica nie zachowała 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy i na 5 dni przed jego rozpoczęciem cofnęła wniosek o urlop. Czy w takiej sytuacji musi iść na 2 dni na urlop wychowawczy? Pracownica nie zachowała wymaganego 7-dniowego terminu na cofnięcie wniosku.

Urlop wychowawczy - poradnik

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka. Panuje zasada, że prawo do urlopu wychowawczego na równych prawach ma kobieta i mężczyzna. Celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie opieki na dzieckiem. Stwarza on możliwość łączenia opieki nad rosnącą pociechą z pracą. Nie każdy pracownik może jednak liczyć na urlop wychowawczy.

Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego

Wniosek pracownika o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, musi być uwzględniony przez pracodawcę. Pracodawca nie może również zwolnić takiego pracownika przez 12 miesięcy od złożenia wniosku.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i niedawno podjęłam pracę na czas określony. Wcześniej byłam zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu muszę przepracować, aby otrzymać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński i urlop wychowawczy a składki na ubezpieczenia społeczne

Przebywanie na urlopie wychowawczym lub pobieranie zasiłku macierzyńskiego stanowi tytuł wyłącznie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Nielegalna adopcja

W przypadku gdy adopcja dziecka przez kandydatów na rodziców odbywa się bez udziału instytucji odpowiedzialnych za nie oraz bez weryfikacji i przygotowania rodziców mamy do czynienia z nielegalną adopcją.

Pozarolnicza działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Od 1 września br. przedsiębiorcy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń

Nasza pracownica jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Od 1 sierpnia 2009 r. w obu firmach przechodzi na urlop wychowawczy. Czy obie firmy powinny ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, czy tylko jedna? Czy ta sytuacja ulegnie zmianie od 1 września 2009 r., tj. gdy zmienią się zasady opłacania składek za osoby na urlopach macierzyńskich?

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Od lutego 2008 r. jedna z pracownic nieprzerwanie jest na urlopie wychowawczym. Przed przejściem na urlop osoba ta przez 3 lata pracowała w naszej firmie na pełny etat. W czasie urlopu wychowawczego, tj. 5 lipca 2009 r. urodziła dziecko. Pracownica ma stałe wynagrodzenie, które w trakcie urlopu wychowawczego zostało podwyższone w związku z podwyżkami, jakie były w naszej firmie. Jakie w tym przypadku należy przyjąć wynagrodzenie do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinno to być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownicę przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czy wynagrodzenie na równoległym stanowisku pracy w dniu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego?

Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego i w rozmowie ze mną zażądała obniżenia wymiaru czasu pracy do 2/3 etatu przez okres 12 miesięcy na podstawie art. 1867 k.p. Czy mam jej ustne żądanie potraktować jako wniosek o obniżenie wymiaru czasu, czy raczej powinna ten wniosek złożyć na piśmie? Czy z takim wnioskiem pracownica może wystąpić „z dnia na dzień”?

Prawo do nagrody jubileuszowej

Jestem nauczycielem z prawie 25-letnim stażem pracy. W okresie zatrudnienia urodziłam 3 dzieci i ponad 7 lat korzystałam z urlopu wychowawczego. Czy cały okres przebywania na urlopie wychowawczym powinien być uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej?

Jak udzielać urlopów wychowawczych

Do urlopu wychowawczego są uprawnieni rodzice lub opiekunowie dziecka. Przepisy traktują na równi w zakresie prawa do urlopu wychowawczego oboje rodziców, tj. zarówno matkę, jak i ojca dziecka. Identyczne prawo do urlopu wychowawczego przysługuje również pracownikowi będącemu prawnym opiekunem dziecka. Przy ustalaniu prawa do urlopu wychowawczego nie ma znaczenia, czy drugi z rodziców lub opiekunów jest pracownikiem.

Zasiłek chorobowy w czasie urlopu bezpłatnego

Jeden z moich pracowników przebywa na urlopie bezpłatnym. Jeżeli stanie się niezdolny do pracy i przedstawi mi zwolnienie lekarskie, czy muszę wypłacać mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Mam również pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Co w przypadku jej choroby? Czy muszę wypłacać zasiłek chorobowy?

Czy ZUS umorzy składki wszystkim matkom prowadzącym działalność i przebywającym równocześnie na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

Od 1 września 2009 roku pracownicy na urlopach macierzyńskich nie będą musieli opłacać do ZUS składek z tytułu prowadzonej równocześnie działalności pozarolniczej. Część osób może również liczyć na umorzenie składek za czas macierzyńskiego i wychowawczego.

Czy partnerzy mogą adoptować dziecko

Często pary żyją wspólnie przez wiele lat, nie decydują się na zawarcie małżeństwa. Nie mając dzieci, chcieliby je adoptować – niezależnie jednak od wiarygodności i trwałości takiego związku, nie mogą tego zrobić wspólnie.

Pół etatu na wychowawczym i ochrona przed zwolnieniem

Przebywam na urlopie wychowawczym. Zastanawiam się jednak nad powrotem do pracy na pół etatu, abym mogła spędzać więcej czasu z córką i jednocześnie uzyskiwać dochody. Czy w tej sytuacji będę chroniona przed zwolnieniem tak jak podczas urlopu wychowawczego?

Czy i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym

Prawo do zasiłku zależy od podlegania ubezpieczeniom, zaś wysokość zasiłku zależy od naszych zarobków z ostatnich 12 miesięcy przed niezdolnością do pracy. Co dzieje się w sytuacji, kiedy w tym okresie nie otrzymywaliśmy wynagrodzenia, ponieważ stosunek pracy był zawieszony i nie podlegaliśmy ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu?

Czy pracodawca na żądanie pracownicy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a przed wychowawczym

Nasza pracownica po urlopie macierzyńskim żąda od nas wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Pracownica ta chce od razu zacząć korzystać z urlopu wychowawczego. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić jej ekwiwalent, czy powinniśmy jej udzielić urlopu w naturze?

Zwolnienie podczas urlopu wychowawczego

Od 2 lat przebywam na urlopie wychowawczym. Niedawno otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji zakładu pracy. Czy należy mi się odprawa pieniężna?

Czy wniosek o obniżenie wymiaru etatu w czasie posiadania prawa do urlopu wychowawczego można składać kilka razy

Pracownica posiadająca 2-letni staż pracy wychowuje 2-letnie dziecko. Dlatego może starać się o urlop wychowawczy. Pół roku temu wystąpiła do nas z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 5 miesięcy. Na jej prośbę wyraziliśmy na to zgodę. Po zakończeniu tego okresu przepracowała miesiąc na pełny etat. Obecnie ponownie wystąpiła z wnioskiem obniżenie wymiaru czasu pracy, tym razem do 3/4 etatu. Czy pracownica może kilkakrotnie występować o obniżenie wymiaru czasu pracy, gdy ma prawo do urlopu wychowawczego? Ile maksymalnie czasu może mieć skrócony etat w takim przypadku?

Czy należy opłacać składki od abonamentu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego

Opłacamy abonament medyczny za pracowników. Od kwoty abonamentu naliczamy składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli któryś z pracowników przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym, firma nadal opłaca abonament medyczny. Czy w okresie takich urlopów nadal powinniśmy odprowadzać składki od abonamentu?

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Często zdarza się tak, że kobieta wracająca do pracy po urlopie wychowawczym tak naprawdę nie wie, ile dni urlopu wypoczynkowego ma jeszcze do wykorzystania. Zasady jego obliczania nie są bowiem takie oczywiste.

REKLAMA