REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adopcja dziecka żony – przysposobienie pasierba

Katarzyna Goździkowska
Adopcja dziecka małżonka.
Adopcja dziecka małżonka.

REKLAMA

REKLAMA

Jestem w związku małżeńskim z kobietą, która posiada dziecko z wcześniejszego, nieformalnego związku. Ojciec dziecka uznał swoje ojcostwo parę lat temu, od początku jednak nie wypełniał swoich obowiązków rodzicielskich, nie płaci alimentów, nie interesuje się dzieckiem. Chciałbym zaadoptować dziecko, ale nie wiem jak wygląda kwestia zgody ojca biologicznego.

Pozbawienie praw rodzicielskich a nie ustalenie bezskuteczności uznania

Jeśli dziecko, które ma zostać adoptowane posiada biologicznego ojca, należy najpierw pozbawić go praw rodzicielskich. Zarówno w świetle natury jak i prawa to on jest ojcem – uznał swe ojcostwo i nie może teraz wnosić o ustalenie bezskuteczności tego uznania. Takie ustalenie jest przewidziane na wypadek, gdy uznania dokonał pod wpływem błędnego przekonania, ze jest on ojcem dziecka. Jeśli nie kwestionuje on ojcostwa, a nie chce już interesować się dzieckiem można wnosić o pozbawienie go praw rodzicielskich.

REKLAMA

Sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

Pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić przed sądem – wniosek może złożyć tylko Pana żona, ewentualnie postępowanie może wszcząć sąd z urzędu jeśli tylko poweźmie informacje o podstawach takiego pozbawienia.

Wniosek należy wnieść do sądu miejsca zamieszkania dziecka, lub jeśli trudno je ustalić, sądu miejsca pobytu.

Sąd przychyli się do wniosku jeśli uzna, że istnieje ku temu wystarczający powód – rażące zaniedbywanie ojcowskich obowiązków wobec dziecka, długoletni brak kontaktu, brak więzi między rodzicem a potomkiem. Wszystkie te zaniedbania muszą być oczywiste i karygodne.

Zobacz również: Kto może adoptować dziecko?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może się okazać, że w razie złożenia takiego wniosku, ojciec sam chętnie wyrzeknie się swych praw.

Prawo nie pozwala mu zrzec się swojej władzy rodzicielskiej, jednak w razie wszczęcia postępowania przez inną osobę, ojciec może wyrazić zgodę na pozbawienie go praw ojca i tym samym zakończyć proces, znacznie upraszczając proces dowodowy. 

Skuteczne pozbawienie praw rodzicielskich ojca biologicznego otwiera drzwi do wszczęcia procedury adopcyjnej. 

Adopcja tylko dla dobra dziecka

W jej trakcie małżonka będzie musiała złożyć zgodę na adopcję. Sam proces w takich przypadkach jest krótszy, gdyż dotyczy dziecka, z którym przysposabiającego wiąże pewna zażyłość. 

Nie zwalnia to sądu z badania słuszności adopcji pod kątem dobra dziecka. Sąd zawsze kieruje się tą przesłanką. 

Samo dziecko, jeśli tylko pojmuje sens adopcji powinno zostać wysłuchane, a gdy przekroczyło ono 13 rok życia musi wyrazić zgodę.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

REKLAMA

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA