REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dziedziczy adoptowany?

Katarzyna Goździkowska
W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?
W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?

REKLAMA

REKLAMA

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Co do zasady rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci następuje w testamencie. W braku tego dokumentu ustawa określa krąg powołanych do spadkobrania. Ten krąg uprawnionych ma znaczenie również, gdy testament istnieje. Powołani do spadku z mocy ustawy mogą bowiem żądać zachowku od spadkobierców testamentowych.

REKLAMA

Przysposobienie pełne i całkowite

Skutkiem adopcji pełnej i całkowitej jest zerwanie więzów przysposabianego z dotychczasową rodziną i wejście do nowej rodziny. Adoptowany staję się nie tylko „dzieckiem” swoich nowych rodziców, ale także wnuczkiem, bratem, siostrzeńcem, wujkiem dla "nowych krewnych".

Dotychczasowe więzy krwi zostają zerwane. Znajduje to wyraz w zmianie aktu urodzenia, gdzie w rubryce rodzice wpisuje się przysposabiających.

Z tych względów w razie dziedziczenia adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych tak, jakby był jego dzieckiem, natomiast adoptujący i jego krewni dziedziczą po adoptowanym tak, jakby adoptujący był rodzicem adoptowanego.

Skutki adopcji obejmują także zstępnych adoptowanego. Jego potomkowie będą pełnoprawnymi członkami rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adoptowany dziedziczy więc po: swoich nowych rodzicach, ale także po nowych dziadkach, rodzeństwie, rodzeństwie rodziców.

Zobacz również: Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Naturalni krewni adoptowanego, oprócz jego potomków nie stają się krewnymi adoptujących. Adoptujący nie dziedziczy po nich w razie ich śmierci a oni nie dziedziczą po nim.

Takie uprzywilejowanie adoptowanego jest niedopuszczalne, dziedziczyłby wówczas zarówno po dotychczasowej rodzinie jak i nowych krewnych.
Inaczej jest gdy:

  • małżonek adoptował dziecko drugiego małżonka.

Mąż przysposobił dziecko swojej żony z poprzedniego związku. Czy to oznacza, że dziecko nie będzie dziedziczyć po swej matce i jej krewnych? Odpowiedź brzmi – będzie. W razie takiego przysposobienia, nie następuje przerwanie więzów krwi między matką i jej rodziną, jeśli przysposabiającym jest jej mąż. Celem takiego rozwiązania jest utrzymanie dotychczasowej rodziny, do której wkracza nowy rodzic. Efektem przysposobienia jest natomiast zerwanie więzów z naturalnym rodzicem i jego rodziną. W omawianym przykładzie dziecko dziedziczy więc po matce i jej naturalnych krewnych oraz po krewnych swego nowego ojca.

  • małżonek adoptuje dziecko swego małżonka po śmierci drugiego z rodziców naturalnego - sąd może utrzymać więzy pokrewieństwa istniejące nie tylko między dotychczasowym rodzicem - małżonkiem, ale także miedzy krewnymi zmarłego rodzica.

Żona przysposabia córkę swojego męża pochodzącą z poprzedniego związku . Matka dziecka zmarła, gdy dziecko miało pięć miesięcy. Sąd w orzeczeniu o przysposobieniu utrzymał prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa miedzy rodziną zmarłej matki a dzieckiem. Dlatego córka dziedziczy po: krewnych matki naturalnej np. po swej babci lub siostrze matki, ojcu i jego dotychczasowej rodzinie, oraz po nowym rodzicu i jego krewnych.

Zobacz również serwis: Adopcja

Przysposobienie niepełne

Adopcja niepełna jest znacznie rzadziej spotykana w praktyce. Dotyczy raczej dzieci starszych, które utrzymują kontakty ze swoją rodziną naturalną.

W sferze prawnej, powoduje tylko nawiązanie więzi z rodzicami adoptującymi, a jednocześnie nie powoduje zerwania pokrewieństwa z naturalnymi krewnymi - rodzicami i pozostałą rodziną.

Dziecko nie wchodzi całkowicie do nowej rodziny – nie powstają żadne więzy miedzy nim a krewnymi nowych rodziców. Potomkowie adoptowanego nawiązują więź także tylko z adoptującymi, nie są spokrewnieni z resztą rodziny.

Podobnie w sferze prawno - spadkowej:
1. Adoptowany dziedziczy po swoich rodzicach adopcyjnych na równi z ich naturalnymi dziećmi. To samo dotyczy jego potomków - są tak powołani do spadku jak zstępni dzieci naturalnych.

REKLAMA

Małżeństwo przysposobiło dziecko. Adopcja miała charakter niepełny. Dotychczas małżeństwo posiadało trojkę dzieci. Jedno z małżonków umiera. Do spadku nabywają prawo wszystkie dzieci, także to adoptowane. Jeśli dziecko adoptowane zmarło przed śmiercią rodzica, ale zostawiło potomków, to ci potomkowie dziedziczą zamiast niego.

2. Adoptowany w drodze przysposobienia niepełnego nie dziedziczy natomiast po dzieciach swoich rodziców adoptujących („rodzeństwie”) po „dziadkach”, a ci nie dziedziczą po nim. To samo dotyczy zstępnych adoptowanego.

3. W razie śmierci adoptowanego do spadku ustawa powołuje rodziców adopcyjnych, naturalni są pozbawieni tego przywileju. I jest to jedyne wyłączenie powołania do spadku krewnych naturalnych.

Adoptowany dziedziczy bowiem po swoich wszystkich krewnych naturalnych, także rodzicach! Jest tym samy uprzywilejowany dziedzicz bowiem zarówno po rodzicach naturalnych jak i krewnych.

Wyżej przedstawione reguły dziedziczenia można zmieniać w testamencie, należy jednak pamiętać, że jednocześnie określają one prawo do zachowku.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA