REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dziedziczy adoptowany?

Katarzyna Goździkowska
W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?
W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?

REKLAMA

REKLAMA

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Co do zasady rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci następuje w testamencie. W braku tego dokumentu ustawa określa krąg powołanych do spadkobrania. Ten krąg uprawnionych ma znaczenie również, gdy testament istnieje. Powołani do spadku z mocy ustawy mogą bowiem żądać zachowku od spadkobierców testamentowych.

REKLAMA

Przysposobienie pełne i całkowite

Skutkiem adopcji pełnej i całkowitej jest zerwanie więzów przysposabianego z dotychczasową rodziną i wejście do nowej rodziny. Adoptowany staję się nie tylko „dzieckiem” swoich nowych rodziców, ale także wnuczkiem, bratem, siostrzeńcem, wujkiem dla "nowych krewnych".

Dotychczasowe więzy krwi zostają zerwane. Znajduje to wyraz w zmianie aktu urodzenia, gdzie w rubryce rodzice wpisuje się przysposabiających.

Z tych względów w razie dziedziczenia adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych tak, jakby był jego dzieckiem, natomiast adoptujący i jego krewni dziedziczą po adoptowanym tak, jakby adoptujący był rodzicem adoptowanego.

Skutki adopcji obejmują także zstępnych adoptowanego. Jego potomkowie będą pełnoprawnymi członkami rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adoptowany dziedziczy więc po: swoich nowych rodzicach, ale także po nowych dziadkach, rodzeństwie, rodzeństwie rodziców.

Zobacz również: Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Naturalni krewni adoptowanego, oprócz jego potomków nie stają się krewnymi adoptujących. Adoptujący nie dziedziczy po nich w razie ich śmierci a oni nie dziedziczą po nim.

Takie uprzywilejowanie adoptowanego jest niedopuszczalne, dziedziczyłby wówczas zarówno po dotychczasowej rodzinie jak i nowych krewnych.
Inaczej jest gdy:

  • małżonek adoptował dziecko drugiego małżonka.

Mąż przysposobił dziecko swojej żony z poprzedniego związku. Czy to oznacza, że dziecko nie będzie dziedziczyć po swej matce i jej krewnych? Odpowiedź brzmi – będzie. W razie takiego przysposobienia, nie następuje przerwanie więzów krwi między matką i jej rodziną, jeśli przysposabiającym jest jej mąż. Celem takiego rozwiązania jest utrzymanie dotychczasowej rodziny, do której wkracza nowy rodzic. Efektem przysposobienia jest natomiast zerwanie więzów z naturalnym rodzicem i jego rodziną. W omawianym przykładzie dziecko dziedziczy więc po matce i jej naturalnych krewnych oraz po krewnych swego nowego ojca.

  • małżonek adoptuje dziecko swego małżonka po śmierci drugiego z rodziców naturalnego - sąd może utrzymać więzy pokrewieństwa istniejące nie tylko między dotychczasowym rodzicem - małżonkiem, ale także miedzy krewnymi zmarłego rodzica.

Żona przysposabia córkę swojego męża pochodzącą z poprzedniego związku . Matka dziecka zmarła, gdy dziecko miało pięć miesięcy. Sąd w orzeczeniu o przysposobieniu utrzymał prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa miedzy rodziną zmarłej matki a dzieckiem. Dlatego córka dziedziczy po: krewnych matki naturalnej np. po swej babci lub siostrze matki, ojcu i jego dotychczasowej rodzinie, oraz po nowym rodzicu i jego krewnych.

Zobacz również serwis: Adopcja

Przysposobienie niepełne

Adopcja niepełna jest znacznie rzadziej spotykana w praktyce. Dotyczy raczej dzieci starszych, które utrzymują kontakty ze swoją rodziną naturalną.

W sferze prawnej, powoduje tylko nawiązanie więzi z rodzicami adoptującymi, a jednocześnie nie powoduje zerwania pokrewieństwa z naturalnymi krewnymi - rodzicami i pozostałą rodziną.

Dziecko nie wchodzi całkowicie do nowej rodziny – nie powstają żadne więzy miedzy nim a krewnymi nowych rodziców. Potomkowie adoptowanego nawiązują więź także tylko z adoptującymi, nie są spokrewnieni z resztą rodziny.

Podobnie w sferze prawno - spadkowej:
1. Adoptowany dziedziczy po swoich rodzicach adopcyjnych na równi z ich naturalnymi dziećmi. To samo dotyczy jego potomków - są tak powołani do spadku jak zstępni dzieci naturalnych.

REKLAMA

Małżeństwo przysposobiło dziecko. Adopcja miała charakter niepełny. Dotychczas małżeństwo posiadało trojkę dzieci. Jedno z małżonków umiera. Do spadku nabywają prawo wszystkie dzieci, także to adoptowane. Jeśli dziecko adoptowane zmarło przed śmiercią rodzica, ale zostawiło potomków, to ci potomkowie dziedziczą zamiast niego.

2. Adoptowany w drodze przysposobienia niepełnego nie dziedziczy natomiast po dzieciach swoich rodziców adoptujących („rodzeństwie”) po „dziadkach”, a ci nie dziedziczą po nim. To samo dotyczy zstępnych adoptowanego.

3. W razie śmierci adoptowanego do spadku ustawa powołuje rodziców adopcyjnych, naturalni są pozbawieni tego przywileju. I jest to jedyne wyłączenie powołania do spadku krewnych naturalnych.

Adoptowany dziedziczy bowiem po swoich wszystkich krewnych naturalnych, także rodzicach! Jest tym samy uprzywilejowany dziedzicz bowiem zarówno po rodzicach naturalnych jak i krewnych.

Wyżej przedstawione reguły dziedziczenia można zmieniać w testamencie, należy jednak pamiętać, że jednocześnie określają one prawo do zachowku.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA