REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dziedziczy adoptowany?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Goździkowska
W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?
W jaki sposób dziedziczy dziecko adoptowane?

REKLAMA

REKLAMA

W razie braku testamentu ustawa określa, kto dziedziczy po zmarłym. W świetle prawa po rodzicach dziedziczą nie tylko dzieci naturalne, ale także adoptowane. Zakres powołania do spadku po dalszych krewnych zależy od rodzaju dokonanej adopcji.

Co do zasady rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci następuje w testamencie. W braku tego dokumentu ustawa określa krąg powołanych do spadkobrania. Ten krąg uprawnionych ma znaczenie również, gdy testament istnieje. Powołani do spadku z mocy ustawy mogą bowiem żądać zachowku od spadkobierców testamentowych.

REKLAMA

Przysposobienie pełne i całkowite

Skutkiem adopcji pełnej i całkowitej jest zerwanie więzów przysposabianego z dotychczasową rodziną i wejście do nowej rodziny. Adoptowany staję się nie tylko „dzieckiem” swoich nowych rodziców, ale także wnuczkiem, bratem, siostrzeńcem, wujkiem dla "nowych krewnych".

Dotychczasowe więzy krwi zostają zerwane. Znajduje to wyraz w zmianie aktu urodzenia, gdzie w rubryce rodzice wpisuje się przysposabiających.

Z tych względów w razie dziedziczenia adoptowany dziedziczy po adoptującym i jego krewnych tak, jakby był jego dzieckiem, natomiast adoptujący i jego krewni dziedziczą po adoptowanym tak, jakby adoptujący był rodzicem adoptowanego.

Skutki adopcji obejmują także zstępnych adoptowanego. Jego potomkowie będą pełnoprawnymi członkami rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Adoptowany dziedziczy więc po: swoich nowych rodzicach, ale także po nowych dziadkach, rodzeństwie, rodzeństwie rodziców.

Zobacz również: Czy małżonkowie mogą wspólnie przysposobić?

Naturalni krewni adoptowanego, oprócz jego potomków nie stają się krewnymi adoptujących. Adoptujący nie dziedziczy po nich w razie ich śmierci a oni nie dziedziczą po nim.

Takie uprzywilejowanie adoptowanego jest niedopuszczalne, dziedziczyłby wówczas zarówno po dotychczasowej rodzinie jak i nowych krewnych.
Inaczej jest gdy:

  • małżonek adoptował dziecko drugiego małżonka.

Mąż przysposobił dziecko swojej żony z poprzedniego związku. Czy to oznacza, że dziecko nie będzie dziedziczyć po swej matce i jej krewnych? Odpowiedź brzmi – będzie. W razie takiego przysposobienia, nie następuje przerwanie więzów krwi między matką i jej rodziną, jeśli przysposabiającym jest jej mąż. Celem takiego rozwiązania jest utrzymanie dotychczasowej rodziny, do której wkracza nowy rodzic. Efektem przysposobienia jest natomiast zerwanie więzów z naturalnym rodzicem i jego rodziną. W omawianym przykładzie dziecko dziedziczy więc po matce i jej naturalnych krewnych oraz po krewnych swego nowego ojca.

  • małżonek adoptuje dziecko swego małżonka po śmierci drugiego z rodziców naturalnego - sąd może utrzymać więzy pokrewieństwa istniejące nie tylko między dotychczasowym rodzicem - małżonkiem, ale także miedzy krewnymi zmarłego rodzica.

Żona przysposabia córkę swojego męża pochodzącą z poprzedniego związku . Matka dziecka zmarła, gdy dziecko miało pięć miesięcy. Sąd w orzeczeniu o przysposobieniu utrzymał prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa miedzy rodziną zmarłej matki a dzieckiem. Dlatego córka dziedziczy po: krewnych matki naturalnej np. po swej babci lub siostrze matki, ojcu i jego dotychczasowej rodzinie, oraz po nowym rodzicu i jego krewnych.

Zobacz również serwis: Adopcja

Przysposobienie niepełne

Adopcja niepełna jest znacznie rzadziej spotykana w praktyce. Dotyczy raczej dzieci starszych, które utrzymują kontakty ze swoją rodziną naturalną.

W sferze prawnej, powoduje tylko nawiązanie więzi z rodzicami adoptującymi, a jednocześnie nie powoduje zerwania pokrewieństwa z naturalnymi krewnymi - rodzicami i pozostałą rodziną.

Dziecko nie wchodzi całkowicie do nowej rodziny – nie powstają żadne więzy miedzy nim a krewnymi nowych rodziców. Potomkowie adoptowanego nawiązują więź także tylko z adoptującymi, nie są spokrewnieni z resztą rodziny.

Podobnie w sferze prawno - spadkowej:
1. Adoptowany dziedziczy po swoich rodzicach adopcyjnych na równi z ich naturalnymi dziećmi. To samo dotyczy jego potomków - są tak powołani do spadku jak zstępni dzieci naturalnych.

REKLAMA

Małżeństwo przysposobiło dziecko. Adopcja miała charakter niepełny. Dotychczas małżeństwo posiadało trojkę dzieci. Jedno z małżonków umiera. Do spadku nabywają prawo wszystkie dzieci, także to adoptowane. Jeśli dziecko adoptowane zmarło przed śmiercią rodzica, ale zostawiło potomków, to ci potomkowie dziedziczą zamiast niego.

2. Adoptowany w drodze przysposobienia niepełnego nie dziedziczy natomiast po dzieciach swoich rodziców adoptujących („rodzeństwie”) po „dziadkach”, a ci nie dziedziczą po nim. To samo dotyczy zstępnych adoptowanego.

3. W razie śmierci adoptowanego do spadku ustawa powołuje rodziców adopcyjnych, naturalni są pozbawieni tego przywileju. I jest to jedyne wyłączenie powołania do spadku krewnych naturalnych.

Adoptowany dziedziczy bowiem po swoich wszystkich krewnych naturalnych, także rodzicach! Jest tym samy uprzywilejowany dziedzicz bowiem zarówno po rodzicach naturalnych jak i krewnych.

Wyżej przedstawione reguły dziedziczenia można zmieniać w testamencie, należy jednak pamiętać, że jednocześnie określają one prawo do zachowku.

Zobacz również serwis: Spadki

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku - ile wynosi i jak uzyskać? Nauczyciele mają wybór ale są konkretne warunki do spełnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie emerytalne z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Jesteś na zwolnieniu lekarskim ale nie przebywasz w swoim mieszkaniu? ZUS i pracodawca muszą o tym wiedzieć. Masz 3 dni na zawiadomienie o aktualnym adresie

Jeśli ubezpieczony jest na zwolnieniu lekarskim, musi pamiętać, by wskazać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziesz przebywać w czasie choroby. Jeżeli chory zmienił miejsce pobytu, ma tylko 3 dni, by poinformować o tym swojego pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Inaczej możesz mieć problemy z wypłatą zasiłku.

Marketing kancelarii prawnej – jak promować usługi zgodnie z przepisami i zasadami etyki zawodowej?

Współczesny rynek usług prawniczych staje się coraz bardziej konkurencyjny. Klienci poszukują prawników nie tylko na podstawie rekomendacji, ale również za pomocą internetu, social mediów czy mediów tradycyjnych. W odpowiedzi na te zmiany kancelarie prawne muszą szukać skutecznych sposobów promocji. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych branż, działalność marketingowa w sektorze prawnym podlega szczególnym ograniczeniom wynikającym z przepisów prawa oraz zasad etyki zawodowej.

Odszkodowanie za błąd lekarza weterynarii

Współczesne społeczeństwo przywiązuje coraz większą wagę do dobrostanu zwierząt, traktując je już nie tylko jako istoty żywe, ale często jako pełnoprawnych członków swojej rodziny. Wraz z rosnącą świadomością właścicieli zwierząt oraz dynamicznym rozwojem usług weterynaryjnych w Polsce i na świecie, pojawia się również potrzeba zapewnienia należytej ochrony prawnej w sytuacjach, gdy w wyniku błędów w procesie diagnostyki lub w procesie terapeutycznym pupila (procesie leczenia) dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia lub śmierci zwierzęcia.

REKLAMA

Do 5 sierpnia 2025 r. kontrola ruchu: osobowego, towarowego, pieszego, rowerowego na granicy z Niemcami i Litwą (wjazd do Polski). Co z pracownikami przygranicznymi?

Wydano alert RCB w zakresie kontroli Straży Granicznej na granicy z Niemcami i Litwą (wjazd do Polski). Kontrola ruchu: osobowego, towarowego, pieszego, rowerowego na granicy z Niemcami - na 52. przejściach granicznych oraz z Litwą na 13 przejściach granicznych trwa od 7 lipca 2025 r. do 5 sierpnia 2025 r. Sytuacją przejęci się pracownicy transgraniczni, przedsiębiorcy, kierowcy oraz turyści.

W 2025 r. 280,00 zł dla uczniów klas I-III na naukę pływania. Sprawdź zasady dofinansowania

W 2025 r. przeznaczono 280,00 zł dla uczniów klas I-III na naukę pływania. Program powszechnej nauki pływania to propozycja uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych i jest kierowany do dzieci bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo.

Renta wdowia – obietnice kontra rzeczywistość. Gdzie się podziały obiecane 300 zł?

Choć rząd obiecywał wdowom i wdowcom podwyżki świadczeń sięgające średnio 300 zł, rzeczywistość wielu z nich okazuje się zupełnie inna. Po żmudnej procedurze urzędowej, część seniorów otrzymała realnie zaledwie 38 zł więcej – bo pozostałą kwotę odjęto z innych świadczeń. Czy renta wdowia to faktyczna pomoc, czy jedynie iluzja?

Polacy spożywają na potęgę. Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed groźną bakterią

Niewinnie wyglądające lody mogą skrywać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysokie temperatury, brak higieny i niewłaściwe przechowywanie sprzyjają rozwojowi wyjątkowo groźnej bakterii – gronkowca złocistego. Zakażenie nim może prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do sepsy. Szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność i wybieranie tylko sprawdzonych, czystych punktów sprzedaży lodów.

REKLAMA

Ważny komunikat RCB: ostrzeżenie przed zagrożeniem powodziowym w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.? [AKTUALIZACJA Z 6.07.2025]

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w rozpoczynającym się właśnie tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Komunikat ten, został zaktualizowany o kolejne niepokojące informacje w dniu 6 lipca 2025 r. Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

REKLAMA