reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej

Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej

Wkrótce do sejmu trafi projekt zmian w procedurze adopcyjnej. Zmiany mają na celu zniesienie luki prawnej, dzięki której w świetle prawa za ojca mogła zostać uznana osoba nie mająca nic wspólnego z dzieckiem. Dzięki tej luce w prawie mogło dochodzić do nielegalnej adopcji.

Kto i wobec kogo i na jakich zasadach może uznać ojcostwo

Uznania ojcostwa dokonuje mężczyzna, w stosunku do dziecka, które uważa za swoje. Po ostatniej zmianie, uznania może dokonać osoba 16-o letnia, wobec której nie ma przesłanek do zupełnego ubezwłasnowolnienia. Jednak, z uwagi na brak pełnej zdolności do czynności prawnych (którą osiąga się wraz pełnoletniością), może tego dokonać jedynie przed sądem opiekuńczym.
Jedynym warunkiem jakie musi spełnić dziecko, aby można było uznać w stosunku do niego ojcostwo – to być niepełnoletnim. (co nie zawsze oznacza nie osiąganie 18 lat- porównaj). W związku z powyższym uznać można ojcostwo:
- dziecka jeszcze nie narodzonego (poczęte);
- dziecka zmarłego – jednak w tym przypadku uznanie może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym uznający dowiedział się o jego śmierci, nie później także niż do momentu, w którym osiągnęłoby pełnoletniość.
Aby potwierdzić ojcostwo wystarczy pisemne oświadczenie woli złożone przez matkę i ojca. Nie przeprowadza się żadnych dodatkowych czynności.

Zabezpieczenia według aktualnego stanu prawnego

Kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić uznania ojcostwa, jeśli uznanie będzie niedopuszczalne lub gdy będzie miał uzasadnione wątpliwości co do faktycznego ojcostwa.

Postulowane zmiany

Zmiana prawa ma polegać na wprowadzeniu wymogu badań DNA ojca. Badania byłyby przeprowadzane tylko w jednym przypadku - gdy matka zrzeka się praw rodzicielskich. Wtedy wszelkie prawa rodzicielskie przypadają ojcu. W wyniku zmian w prawie pozytywny wynik testu DNA rozwieje wszelkie wątpliwości co do ojcostwa. Te zmiany w prawie zamykałyby furtkę w prawie dla nielegalnej adopcji.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej.
Szykują się zmiany w procedurze adopcyjnej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama