REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adopcja zagraniczna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Goździkowska
Adopcja zagraniczna - kiedy możliwa?
Adopcja zagraniczna - kiedy możliwa?

REKLAMA

REKLAMA

Przepełnione domy dziecka, problemy ze znalezieniem chętnych na adopcje? Te problemy mogłyby zostać choć częściowo rozwiązane, gdyby uprościć proces adopcji zagranicznej. Na Zachodzie problem osieroconych dzieci praktycznie nie istnieje, stąd duże zainteresowanie możliwością przysposobienia w krajach zza dawnej żelaznej kurtyny.

Adopcja a dom za granicą

Adopcja, w wyniku której dziecko przenosi się do innego kraju nazywa się adopcją zagraniczną. Kwestia obywatelstwa nie ma tu znaczenia - pod uwagę bierze się miejsce zamieszkania - za adopcję zagraniczną uważa się adopcję dokonaną zarówno przez cudzoziemca jak i Polaka, ważne by planowali stworzyć rodzinę za granicą.

REKLAMA

Za granicę? Tylko w ostateczności

Prawo stanowi, że adopcja zagraniczna jest ostatecznością. Promuje się pozostawianie dziecka w jego środowisko kulturowym, w założeniu, ze każda zmiana jest dla dziecka dodatkowym utrudnieniem w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Dlatego zgodnie z art. 114² kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zobacz również serwis: Adopcja

Przysposobienie zagraniczne może nastąpić wówczas, gdy tylko w ten sposób można zapewnić przysposabianemu odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne. 

Wcześniej jeszcze ośrodki badają, czy w obliczu braku "krajowych" kandydatów na rodziców zastępczych, nie zrezygnować z adopcji i przekazać dziecko rodzinie zastępczej. Taka decyzja byłaby uzasadniona, gdy dziecko zwykle starsze zaklimatyzowało się w danych warunkach, nawiązało przyjaźnie, osiąga sukcesy w szkole itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od kuchni 

Jeżeli ośrodki adopcyjne nie znajdą dla osieroconego dziecka w ciągu kilku miesięcy (zwykle poszukiwania trwają 3 miesiące) rodziny zamieszkującej w Polsce, a stwierdzą zasadność adopcji, informacja o dziecku zostaje przekazana do Centralnego Banku Danych o Dzieciach. Tam prowadzi się poszukiwania rodziny zagranicznej w oparciu o wcześniejsze zgłoszenia takich chętnych rodzin.

Adopcja zagraniczna może nastąpić bez wcześniejszego poszukiwania rodzin w kraju. Według ustawodawcy:

Gdy między adoptowanym a adoptującym istnieje stosunek pokrewieństwa, albo gdy wcześniej ta sama osoba przysposobiła już brata lub siostrę nie ma zasady pierwszeństwa adopcji krajowej nad zagraniczną.

Pod uwagę bierze się więzy krwi, których nie należy zrywać poprzez komplikowanie procedur przysposabianego.

Zobacz również: Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania


Jakie kroki należy podjąć w kraju zamieszkania

Kandydaci na rodziców powinni skontaktować się w kraju ich miejsca zamieszkania z instytucją odpowiedzialną za kontakt z ośrodkami adopcyjnymi w Polsce, jej pracownicy udzielą pomocy w załatwianiu formalności - przede wszystkim w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.

Dopiero po uzyskaniu kwalifikacji w kraju zamieszkania można się kontaktować z polskimi ośrodkami adopcyjnymi.

Zgoda tej instytucji na adopcję jest potrzebna do powodzenia procesu kwalifikacyjnego w Polsce.

W Polsce

Najlepiej zwrócić się do jednego z kilku ośrodków, które zajmują się kwalifikowaniem dzieci do adopcji zagranicznych. Oto ich adresy i numery telefonów:
Publiczny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
Ul. Nowogrodzka 75
02-018 Warszawa
tel. /022/ 621-10-75
Krajowy Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy TPD
Ul. Jasna 26
00-950 Warszawa
tel. /022/ 827-26-51
Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy
Ul. Grochowska 194/196
04-357 Warszawa
tel. /022/ 610-61-23

Zobacz również: Procedura adopcyjna - na co się przygotować?


Kandydaci na rodziców muszą złożyć odpowiednie dokumenty,

  • Wniosek rodziców do Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Warszawie/ podanie o przysposobienie dziecka,
  • świadectwo urodzenia
  • akt zawarcia małżeństwa (jeśli przysposabiają małżonkowie)
  • zaświadczenie o niekaralności
  • poświadczenie obywatelstwa
  • zaświadczenie o stanie zdrowia 
  • opinia środowiskowa wystawiona przez opiekę socjalną miejsca zamieszkania (można też złożyć opinię z miejsca pracy i opinię Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej właściwego dla miejsca zamieszkania)
  • zgoda licencjonowanej przez rząd danego kraju organizacji lub ośrodka adopcyjnego, pośredniczących w adopcjach zagranicznych

Wszystkie te dokumenty mogą być przesłane w kopii, koniecznie przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Po przesłaniu tych dokumentów rodzice muszą poczekać na pozytywne zakwalifikowanie ich przez odpowiedni ośrodek. Kolejny etap to skierowanie na kontakt z dzieckiem. Gdy i ten etap przebiegnie pomyślnie, następuje przysposobienie dziecka przed polskim sądem.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Przed sądem

Postępowanie jest wszczynane na wniosek rodzica zagranicznego przed sądem miejsca zamieszkania dziecka.

Zanim sąd rozstrzygnie o przyznaniu dziecka wyznaczy odpowiedni okres bezpośredniej styczności dziecka z rodzicami adopcyjnymi w dotychczasowym miejscu zamieszkania przysposabianego lub w innej miejscowości w RP. Ten czas ma pomóc dziecku na oswojenie się z nowym rodzicem, zanim nastąpi największa zmiana - przeniesienie do innego środowiska i obcego kraju. 

Dlatego należy się przygotować na konieczność dłuższego pobytu w kraju adoptowanego.

Zasady adopcji zagranicznej i dodatkowe zabezpieczenia reguluje Konwencja o ochronie dzieci i współpracy w dziedzinie przysposobienia międzynarodowego, sporządzona w Hadze dnia 29 maja 1993 r. 

Przysposobienie zgodne z Konwencją

Według Konwencji przysposobienie międzynarodowe jest możliwe tylko wtedy, gdy pozostaje w najlepszym interesie dziecka. Aby je zagwarantować, jak było wspomniane wyżej:

  • na adopcję muszą wyrazić zgodę organy dwóch państw
  • dziecko powinno mieć zagwarantowane pozwolenie na wyjazd i stały pobyt w państwie przyjmującym

Przysposobienie może zostać potwierdzone przez sąd jako dokonane zgodnie z konwencją, jest ono wtedy uznawane za posiadające moc prawną w innych Państwach - stronach Konwencji. Uznania przysposobienia można odmówić w innym Państwie - stronie, jedynie w przypadku, gdy przysposobienie jest sprzeczne z jego porządkiem publicznym, kierując się jednak zawsze najpierw dobrem dziecka.

Zobacz również: Kiedy możliwa jest adopcja zagraniczna?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

REKLAMA

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA