| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja zagraniczna

Adopcja zagraniczna

Przepełnione domy dziecka, problemy ze znalezieniem chętnych na adopcje? Te problemy mogłyby zostać choć częściowo rozwiązane, gdyby uprościć proces adopcji zagranicznej. Na Zachodzie problem osieroconych dzieci praktycznie nie istnieje, stąd duże zainteresowanie możliwością przysposobienia w krajach zza dawnej żelaznej kurtyny.

Adopcja a dom za granicą

Adopcja, w wyniku której dziecko przenosi się do innego kraju nazywa się adopcją zagraniczną. Kwestia obywatelstwa nie ma tu znaczenia - pod uwagę bierze się miejsce zamieszkania - za adopcję zagraniczną uważa się adopcję dokonaną zarówno przez cudzoziemca jak i Polaka, ważne by planowali stworzyć rodzinę za granicą.

Za granicę? Tylko w ostateczności

Prawo stanowi, że adopcja zagraniczna jest ostatecznością. Promuje się pozostawianie dziecka w jego środowisko kulturowym, w założeniu, ze każda zmiana jest dla dziecka dodatkowym utrudnieniem w przystosowaniu się do nowej sytuacji. Dlatego zgodnie z art. 114² kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Zobacz również serwis: Adopcja

Przysposobienie zagraniczne może nastąpić wówczas, gdy tylko w ten sposób można zapewnić przysposabianemu odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne. 

Wcześniej jeszcze ośrodki badają, czy w obliczu braku "krajowych" kandydatów na rodziców zastępczych, nie zrezygnować z adopcji i przekazać dziecko rodzinie zastępczej. Taka decyzja byłaby uzasadniona, gdy dziecko zwykle starsze zaklimatyzowało się w danych warunkach, nawiązało przyjaźnie, osiąga sukcesy w szkole itp.

Od kuchni 

Jeżeli ośrodki adopcyjne nie znajdą dla osieroconego dziecka w ciągu kilku miesięcy (zwykle poszukiwania trwają 3 miesiące) rodziny zamieszkującej w Polsce, a stwierdzą zasadność adopcji, informacja o dziecku zostaje przekazana do Centralnego Banku Danych o Dzieciach. Tam prowadzi się poszukiwania rodziny zagranicznej w oparciu o wcześniejsze zgłoszenia takich chętnych rodzin.

Adopcja zagraniczna może nastąpić bez wcześniejszego poszukiwania rodzin w kraju. Według ustawodawcy:

Gdy między adoptowanym a adoptującym istnieje stosunek pokrewieństwa, albo gdy wcześniej ta sama osoba przysposobiła już brata lub siostrę nie ma zasady pierwszeństwa adopcji krajowej nad zagraniczną.

Pod uwagę bierze się więzy krwi, których nie należy zrywać poprzez komplikowanie procedur przysposabianego.

Zobacz również: Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja zagraniczna - kiedy możliwa?
Adopcja zagraniczna - kiedy możliwa?

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »