REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adopcja a rodzina zastępcza

Katarzyna Goździkowska
Adopcja a rodzina zastępcza - jakie są różnice?/ Fot. Fotolia
Adopcja a rodzina zastępcza - jakie są różnice?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

Adopcja - prawnie wiąże dziecko z rodzicami przysposabiającym. Prowadzi do powstania analogicznych praw i obowiązków, jak te, które przysługują i spoczywają na rodzicach i dzieciach naturalnych. Przysposabiający stają się rodzicami w świetle prawa - zostają wpisani do aktu urodzenia w miejsce rodziców naturalnych (jeśli w ogóle byli znani). Dziecko otrzymuje nazwisko po rodzicach adopcyjnych. Jeśli nie jest to sprzeczne z dobrem dziecka rodzice mogą wnosić o zmianę imienia.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Rodzina adopcyjna traktowana przez prawo jak rodzina naturalna

  • Adopcję można orzec tylko wobec dziecka, którego rodzice są całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskiej, albo którzy wyrazili zgodę na adopcję przed sądem (gdy są nieznani zgoda nie jest konieczna),
  • Władza rodzicielska rodziców adopcyjnych sięga tak daleko jak władza rodziców naturalnych.

Sąd ani żaden urząd nie jest uprawniony do ingerowania w życie nowej rodziny w większym stopniu niż w przypadku standardowej rodziny.

Zobacz serwis: Adopcja

Zarówno w odniesieniu do rodzin naturalnych jak i zastępczych, Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że razie, gdy dobro dziecka jest zagrożone sąd może wydać odpowiednie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską. Sąd może nawet zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej, ale wszystkie te działania muszą być poprzedzone dogłębną analizą konkretnych okoliczności przeprowadzoną w postępowaniu sądowym. Samo wszczęcie postępowania ma być natomiast reakcją na krzywdę, jaka dotyka dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Rodzina adopcyjna nie musi składać żadnych sprawozdań i raportów.

Orzeczenie o przysposobieniu jest ostatecznym potwierdzeniem spełnienia wymogów, jakie prawo stawia rodzinie. Po ukończeniu postępowania rodzina może się harmonijnie rozwijać bez nadzoru ze strony instytucji państwowych.

  • Rodzice adopcyjni nie dostają żadnej zapomogi z tytułu przysposobienia dziecka, mogą korzystać z zasiłków rodzinnych na tych samych zasadach, co rodzice naturalni.

Dla kogo rodzina zastępcza?

Rodzina zastępcza jest formą opieki ustanawianej dla dzieci, które nie otrzymują jej ze strony rodziców. Mogą trafić do niej dzieci, których rodzice:

  • nie posiadają władzy rodzicielskiej
  • posiadają ograniczoną władzę rodzicielską

Jeżeli chociażby jeden z rodziców ma pełną władzę rodzicielską, dziecko nie może trafić do rodziny zastępczej.

Piecza zastępcza jako forma pomocy rodzinie

Ograniczona władza rodziny zastępczej nad dzieckiem

Rodzina zastępcza ma prawo i obowiązek:

  • wykonywania bieżącej pieczy nad osobą dziecka, jego wychowywania,
  • reprezentowania dziecka w sprawach przed urzędami i sądami - np. w dochodzeniu świadczeń alimentacyjnych.

REKLAMA

Rodzice naturalni zachowują pewne prawa - przysługujące im niezależnie od władzy rodzicielskiej - rodzina zastępcza jest obowiązana umożliwić dziecku kontakt i spotkania z rodzicami naturalnymi, chyba że sąd postanowi inaczej. Jeśli posiadają ograniczoną władzę rodzicielską należy także konsultować z nimi najważniejsze decyzje dotyczące dziecka, te które wykraczają poza zakres bieżącej opieki. Sad może oczywiście ograniczyć zakres obowiązku takich konsultacji.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nie powoduje powstania więzi prawnej między dzieckiem a opiekunami. Dziecko zachowuje także swoje nazwisko. Rodzicami w świetle prawa pozostają rodzice naturalni, nawet jeśli nie posiadają władzy rodzicielskiej. Utrata władzy rodzicielskiej nie powoduje zerwania więzi łączącej rodzica i potomka.

Zobacz również serwis: Rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza pod kontrolą i opieką państwa

Inaczej niż w przypadku rodzin adopcyjnych, rodziny zastępcze są kontrolowane przez instytucje państwowe - ośrodki i sądy. Nad placówkami opiekuńczo-wychowawczymi sprawowany jest nadzór w zakresie realizacji standardu opieki, standardu wychowania i przestrzegania praw dziecka, wykonują go głównie organ finansujący - powiatowe centrum pomocy rodzinie. W przypadku gdy rodzina zastępcza nie wypełnia swoich funkcji, starosta zawiadamia sąd o konieczności jej rozwiązania. Prawo kontroli posiada organ finansujący, który co miesiąc przekazuje pewne środki na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka.

Dzieci pozostające pod opieką rodzin zastępczych nie tracą prawa do alimentów przysługujących im od rodziców. Gdy alimenty przysługują od tylko jednego rodzica, drugi musi łożyć na częściowe utrzymanie pozostającego pod opieką zastępczych opiekunów.

Czasowy charakter opieki

W każdym przypadku, jeżeli sytuacja życiowa dziecka ulegnie poprawie, rodzice odzyskają władzę rodzicielską sąd może orzec powrót dziecka na łono własnej rodziny. Gdy nie dojdzie do reintegracji dziecka z własną rodziną, wychowankowie mogą pozostać w rodzinie zastępczej do 18 roku życia, wraz z osiągnięciem pełnoletności zostają objęci pomocą mającą na celu ich życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem przez pracę socjalną, a także pomocą finansową.

Zobacz również: Rodziny zastępcze 2012 - czyli piecza zastępcza po nowemu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA