Kategorie

Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Katarzyna Goździkowska
Na czym polega adopcja na odległość?/ Fot. Fotolia
Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Czasem nawet symboliczna kwota zapewni godne dzieciństwo

Nazwa tego przedsięwzięcia jest myląca. Zostając "rodzicem" na odległość nie masz de facto bezpośredniego kontaktu z dzieckiem - jedyną forma porozumiewania się jest korespondencja. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję adopcji zwanej też adopcją serca.

Kogo adoptujesz?

Takiej adopcji dokonuje się wobec dzieci, które nie mają obojga albo jednego rodziców, a ich opiekunowie - krewni bądź samotne matki nie są w stanie zapewnić im odpowiednich środków utrzymania i nie stać ich na pokrycie kosztów edukacji.

Pomoc trafia do organizacji, często katolickich, które na miejscu prowadzą domy dziecka, placówki opiekuńcze, domy opieki i ledwo wiążą koniec z końcem, próbując zaspokoić choćby podstawowe potrzeby dzieci.

Dzieci nie są wyrywane ze swojego środowiska, pozostają wśród krewnych, przyjaciół, dzięki pomocy materialnej mają jednak większe szanse na odnalezienie swego miejsca w życiu.

Kto może zostać rodzicem na odległość?

Stroną takiej umowy może zostać każdy - zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Do akcji dołączają się firmy, szkoły, uczelnie, nie tylko rodziny i poszczególne osoby.

Na czym to polega?

Opieka polega na uiszczaniu opłat co miesiąc.Te opłaty są wyliczane przy uwzględnieniu kosztu utrzymania jednego dziecka, gdy są niższe niż przewidywany koszt - dziecko może mieć więcej niż jednego opiekuna.

 Opłaty wprowadzane są na minimum rok. Natomiast ich wysokość określają poszczególne ośrodki kojarzące dzieci i opiekunów.

 Adopcji na odległość dokonuje się przez podpisanie umowy o przyjęciu pod opiekę dziecka lub większej liczby dzieci.

Zobacz również serwis: Adopcja

Oprócz pieniędzy

Pomoc finansowa to rzeczywiście najważniejszy cel akcji. Jednak adoptujący może dać z siebie więcej. Może, pisząc listy, wysyłając drobne podarunki, sprawić by  podopieczny poczuł się kimś ważnym. Miejscowi opiekunowie są często zobowiązani do dostarczania "rodzicom" informacji o dziecku i jego postępach w nauce.

Ten aspekt akcji jest może nawet równie istotny.

"Rodzice", jeśli im na tym zależy mogą także odwiedzić wspomagane dziecko.

Jak zaadoptować na odległość?

Reklama

Akcje prowadzi kilkanaście ośrodków, które wysyłają swoje misje do krajów Trzeciego Świata. Po zgłoszeniu się do takiej instytucji, jej pracownicy pomogą w załatwieniu wszelkich formalności, wytłumaczą na czym polegają obowiązki adoptującego.

Na stronach internetowych organizacji znajdziesz zwykle deklarację, jaką trzeba wypełnić - pracownicy, po zapoznaniu się z nią i zadeklarowaną kwotą przekażą zainteresowanym dane dziecka i jego zdjęcie.

To na początek. Potem pośredniczą one w przekazywaniu opłat i utrzymywaniu kontaktu z dzieckiem. Misjonarze, pracownicy ośrodków i wolontariusze opiekują się dziećmi na miejscu.

Tu znajdziesz listę i kontakty do ośrodków prowadzących akcję "Adopcja serca".

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.