REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Katarzyna Goździkowska
Na czym polega adopcja na odległość?/ Fot. Fotolia
Na czym polega adopcja na odległość?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Czasem nawet symboliczna kwota zapewni godne dzieciństwo

Nazwa tego przedsięwzięcia jest myląca. Zostając "rodzicem" na odległość nie masz de facto bezpośredniego kontaktu z dzieckiem - jedyną forma porozumiewania się jest korespondencja. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję adopcji zwanej też adopcją serca.

REKLAMA

Kogo adoptujesz?

Takiej adopcji dokonuje się wobec dzieci, które nie mają obojga albo jednego rodziców, a ich opiekunowie - krewni bądź samotne matki nie są w stanie zapewnić im odpowiednich środków utrzymania i nie stać ich na pokrycie kosztów edukacji.

Pomoc trafia do organizacji, często katolickich, które na miejscu prowadzą domy dziecka, placówki opiekuńcze, domy opieki i ledwo wiążą koniec z końcem, próbując zaspokoić choćby podstawowe potrzeby dzieci.

Dzieci nie są wyrywane ze swojego środowiska, pozostają wśród krewnych, przyjaciół, dzięki pomocy materialnej mają jednak większe szanse na odnalezienie swego miejsca w życiu.

Kto może zostać rodzicem na odległość?

Stroną takiej umowy może zostać każdy - zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Do akcji dołączają się firmy, szkoły, uczelnie, nie tylko rodziny i poszczególne osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym to polega?

Opieka polega na uiszczaniu opłat co miesiąc.Te opłaty są wyliczane przy uwzględnieniu kosztu utrzymania jednego dziecka, gdy są niższe niż przewidywany koszt - dziecko może mieć więcej niż jednego opiekuna.

 Opłaty wprowadzane są na minimum rok. Natomiast ich wysokość określają poszczególne ośrodki kojarzące dzieci i opiekunów.

 Adopcji na odległość dokonuje się przez podpisanie umowy o przyjęciu pod opiekę dziecka lub większej liczby dzieci.

Zobacz również serwis: Adopcja

Oprócz pieniędzy

Pomoc finansowa to rzeczywiście najważniejszy cel akcji. Jednak adoptujący może dać z siebie więcej. Może, pisząc listy, wysyłając drobne podarunki, sprawić by  podopieczny poczuł się kimś ważnym. Miejscowi opiekunowie są często zobowiązani do dostarczania "rodzicom" informacji o dziecku i jego postępach w nauce.

Ten aspekt akcji jest może nawet równie istotny.

"Rodzice", jeśli im na tym zależy mogą także odwiedzić wspomagane dziecko.

Jak zaadoptować na odległość?

REKLAMA

Akcje prowadzi kilkanaście ośrodków, które wysyłają swoje misje do krajów Trzeciego Świata. Po zgłoszeniu się do takiej instytucji, jej pracownicy pomogą w załatwieniu wszelkich formalności, wytłumaczą na czym polegają obowiązki adoptującego.

Na stronach internetowych organizacji znajdziesz zwykle deklarację, jaką trzeba wypełnić - pracownicy, po zapoznaniu się z nią i zadeklarowaną kwotą przekażą zainteresowanym dane dziecka i jego zdjęcie.

To na początek. Potem pośredniczą one w przekazywaniu opłat i utrzymywaniu kontaktu z dzieckiem. Misjonarze, pracownicy ośrodków i wolontariusze opiekują się dziećmi na miejscu.

Tu znajdziesz listę i kontakty do ośrodków prowadzących akcję "Adopcja serca".

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA