reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja i jej rodzaje

Adopcja i jej rodzaje

Osoby pragnące przysposobić małoletniego mogą wybrać pomiędzy trzema formami adopcji. Warto mieć świadomość, kiedy adopcja może być rozwiązana, oraz jakie skutki wywołuje.

Ze względu na skutki skutków przysposobienia w naszym systemie prawnym wyróżniamy trzy postacie:

  • przysposobienie pełne
  • przysposobienie niepełne
  • przysposobienie całkowita

Przysposobienie pełne

 Cechą charakterystyczną przysposobienia pełnego jest to,że między przysposabiającym a przysposobionym powstaje stosunek na podobieństwo stosunku łączącego rodziców z dziećmi. Dziecko zostaje więc całkowicie włączone do nowej rodziny, a wyłączone ze swojej rodziny naturalnej. Więzy łączące przysposobionego z jego rodzicami i krewnymi ulegają zerwaniu.

 Utrata władzy rodzicielskiej rodziców naturalnych jest definitywna i nie może ulec przywróceniu chyba że przysposobienie zostanie rozwiązane.

Na żądanie dziecka i za zgodą wnioskodawcy w postanowieniu o przysposobieniu sąd postanawia, że przysposobiony będzie nosić nazwisko złożone ze swego dotychczasowego nazwiska i nazwiska przysposabiającego. Możliwość taka nie występuje przy przysposobieniu całkowitym oraz wtedy gdy przy przysposobieniu pełnym sąd orzekł o sporządzenie nowego aktu urodzenia adoptowanego dziecka.

Przysposobienie pełne powoduje również zmianę nazwiska przysposobionego.Na wniosek przysposabiającego-za zgodą dziecka, które ukończyło 13 lat (po wysłuchaniu dziecka młodszego)- sąd może zmienić imię lub imiona przysposabiającego.

Polecamy: Prawdziwe historie na Babyonline.pl - Czy będę umiała kochać tak samo?

Nowy akt urodzenia

Nowy akt urodzenia może być sporządzony, ale tylko wtedy, gdy tak orzeknie sąd opiekuńczy na wniosek przysposabiającego za zgodą przysposobionego, który ukończył 13 lat. Orzeczenie o sporządzeniu nowego aktu urodzenia może także nastąpić na wniosek przysposobionego za zgodą osoby, która dokonała przysposobienia.

Na wniosek rodziców adopcyjnych ulega zmianie skrócony akt urodzenia, w którym zostaje wpisane nowe nazwisko dziecka.

Zobacz również: Skutki prawne adopcji

Przysposobienie niepełne i jego cechy

Adopcja niepełna powoduje powstanie stosunku rodzinnego tylko między dzieckiem a przysposabiającym i nie rozciąga się na krewnych przysposabiającego. Skutki przysposobienia rozciągają się jednak na zstępnych przysposabianego.

Zasadniczym skutkiem przysposobienia niepełnego jest powstanie obowiązku alimentacyjnego tylko między przysposobionym i jego zstępnymi a przysposabiającym, a nie między przysposobionym a krewnymi przysposabiającego.

Kwestia dziedziczenia

W przypadku przysposobienia niepełnego pokrewieństwo dotyczy tylko zstępnych i ma to wpływ na zasady dziedziczenia, oraz formę sporządzonego zupełnego aktu urodzenia, w którym nazwisko i rodzinne pochodzenie nie ulega utajnieniu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja.
Adopcja.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama