reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Zarówno dobór stron planowanego przysposobienia, jak i współpraca z nimi przed i po orzeczeniu przysposobienia najlepiej są wykonywane przez specjalistyczne placówki, o charakterze diagnostyczno-konsultacyjnym, czyli przez ośrodki adopcyjno-opiekuńcze.

Korzystanie przez osoby pragnące przysposobić dziecko z pośrednictwa ośrodków adopcyjno-opiekuńczych nie jest  koniecznym warunkiem rozpoznania przez sąd wniosku o przysposobienie, jednakże większość osób planujących adopcję korzysta z pomocy ośrodków.

Zobacz również: Procedura adopcyjna - na co się przygotować?

Działania ośrodków

Działalność ośrodków opiera się na zasadzie współpracy ze środowiskiem lokalnym, w szczególności są to: jednostki organizacyjne pomocy społecznej, sądy i ich organy pomocnicze, instytucje oświatowe, zakłady opieki zdrowotnej, oraz kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne.

Zobacz: Ośrodki adopcyjne

Ośrodki prowadzą działalność diagnostyczno-konsultacyjną, której celem jest pozyskiwanie, szkolenie i kwalifikowanie osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka, przygotowują kandydatów na osoby przysposabiające oraz prowadzą procedurę przysposobienia.

Schemat działania ośrodka adopcyjno-opiekuńczego przy przygotowaniu przysposobienia jest generalnie następujący:

- placówki w których przebywają dzieci zgłaszają je do ośrodka, przedstawiając dokumentację lekarską wraz z prognozą dalszego rozwoju,
- kandydaci na rodziców adopcyjnych zgłaszają się do ośrodka, przedstawiając swoją sytuację osobistą, zdrowotną, zawodową, majątkową i mieszkaniową.

Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego informacje są weryfikowane. Oprócz tego zwraca się uwagę na wiek małżonków, ich staż w małżeństwie, karalność kandydatów, zwłaszcza zwraca się uwagę na badanie motywacji przyjęcia dziecka i postaw rodzicielskich oraz określenie dojrzałości decyzji dotyczącej adopcji.
Następnie pracownicy ośrodka wyjaśniają zainteresowanym prawną, psychologiczną i pedagogiczną problematykę przysposobienia ze szczególnym uwzględnieniem kwestii jawności adopcji wobec dziecka. Sporządza się dokumentację kandydatów, którzy o ile zostaną zakwalifikowani oczekują na możliwość przysposobienia.

Zobacz również serwis: Adopcja

Regulowanie sytuacji prawnej dziecka

Często pracownicy ośrodka zawiadamiają sąd rodzinny o potrzebie ingerencji w wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem (co potocznie jest nazywane „regulowaniem sytuacji prawnej dziecka”). Udzielają też pomocy rodzicom dziecka lub innym osobom, które zgłaszają dziecko nie przebywające w placówce opiekuńczej. Na życzenie rodziców adopcyjnych udzielają im po przysposobieniu pomocy pedagogicznej

Zobacz również serwis: Adopcja

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 05.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?
Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama