REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze i ich zadania

Anna Sergiej
Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?
Jakie zadania mają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze?

REKLAMA

REKLAMA

O powodzeniu przysposobienia decyduje prawidłowy dobór jego stron i właściwe przygotowanie rodziców adopcyjnych. Zadania te należą do ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Zarówno dobór stron planowanego przysposobienia, jak i współpraca z nimi przed i po orzeczeniu przysposobienia najlepiej są wykonywane przez specjalistyczne placówki, o charakterze diagnostyczno-konsultacyjnym, czyli przez ośrodki adopcyjno-opiekuńcze.

REKLAMA

Korzystanie przez osoby pragnące przysposobić dziecko z pośrednictwa ośrodków adopcyjno-opiekuńczych nie jest  koniecznym warunkiem rozpoznania przez sąd wniosku o przysposobienie, jednakże większość osób planujących adopcję korzysta z pomocy ośrodków.

Zobacz również: Procedura adopcyjna - na co się przygotować?

Działania ośrodków

Działalność ośrodków opiera się na zasadzie współpracy ze środowiskiem lokalnym, w szczególności są to: jednostki organizacyjne pomocy społecznej, sądy i ich organy pomocnicze, instytucje oświatowe, zakłady opieki zdrowotnej, oraz kościoły, związki wyznaniowe oraz organizacje społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Ośrodki adopcyjne

Ośrodki prowadzą działalność diagnostyczno-konsultacyjną, której celem jest pozyskiwanie, szkolenie i kwalifikowanie osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka, przygotowują kandydatów na osoby przysposabiające oraz prowadzą procedurę przysposobienia.

Schemat działania ośrodka adopcyjno-opiekuńczego przy przygotowaniu przysposobienia jest generalnie następujący:

REKLAMA

- placówki w których przebywają dzieci zgłaszają je do ośrodka, przedstawiając dokumentację lekarską wraz z prognozą dalszego rozwoju,
- kandydaci na rodziców adopcyjnych zgłaszają się do ośrodka, przedstawiając swoją sytuację osobistą, zdrowotną, zawodową, majątkową i mieszkaniową.

Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego informacje są weryfikowane. Oprócz tego zwraca się uwagę na wiek małżonków, ich staż w małżeństwie, karalność kandydatów, zwłaszcza zwraca się uwagę na badanie motywacji przyjęcia dziecka i postaw rodzicielskich oraz określenie dojrzałości decyzji dotyczącej adopcji.
Następnie pracownicy ośrodka wyjaśniają zainteresowanym prawną, psychologiczną i pedagogiczną problematykę przysposobienia ze szczególnym uwzględnieniem kwestii jawności adopcji wobec dziecka. Sporządza się dokumentację kandydatów, którzy o ile zostaną zakwalifikowani oczekują na możliwość przysposobienia.

Zobacz również serwis: Adopcja

Regulowanie sytuacji prawnej dziecka

Często pracownicy ośrodka zawiadamiają sąd rodzinny o potrzebie ingerencji w wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem (co potocznie jest nazywane „regulowaniem sytuacji prawnej dziecka”). Udzielają też pomocy rodzicom dziecka lub innym osobom, które zgłaszają dziecko nie przebywające w placówce opiekuńczej. Na życzenie rodziców adopcyjnych udzielają im po przysposobieniu pomocy pedagogicznej

Zobacz również serwis: Adopcja


Kwalifikacja dzieci

REKLAMA

Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy kwalifikuje do przysposobienia dzieci zgłoszone przez rodziców naturalnych bądź opiekunów prawnych, szpitale i inne zakłady opieki zdrowotnej, placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki pomocy społecznej, sądy rodzinne, organizacje społeczne i kościelne oraz inne instytucje i osoby, mające informacje o takim dziecku. Najczęściej zgłoszenia dokonują domy dziecka, w których te dzieci przebywają. Pierwszym krokiem jest przygotowanie informacji o dziecku przez pracowników placówki i przesłanie ich do odpowiedniego ośrodka adopcyjno-opiekuńczego. Dokumentem, który przygotowuje dom dziecka jest tzw. Karta zgłoszenia dziecka.

Dziecko zgłoszone do ośrodka powinno posiadać teczkę personalną zawierającą wszystkie istotne informacje o dziecku, oraz o wszelkich działaniach podejmowanych przez środek adopcyjno-opiekuńczy. Jeżeli adopcja zostanie orzeczona, teczkę dziecka łączy się z teczką rodziny, która przysposobiła dane dziecko.

Dane dziecka zakwalifikowanego do przysposobienia są umieszczane w prowadzonym przez ośrodek banku danych o dzieciach oczekujących na przysposobienie.

Zobacz również: Kogo można adoptować?

Współpraca z Bankami danych

„Banki” współpracują z głównymi ośrodkami adopcyjno-opiekuńczymi w kraju. „Bank dzieci” ma on za zadanie gromadzenie i upowszechnianie informacji o dzieciach zakwalifikowanych do adopcji, którym nie można znaleźć odpowiedniej rodziny. Jeżeli jeden ośrodek nie może znaleźć rodziny istnieje nadzieja na znalezienie takiej rodziny w innych ośrodkach.

Kwalifikacja rodziców adopcyjnych-najważniejsze zadanie

Kwalifikowanie kandydatów na rodziców adopcyjnych, czy zastępczych prowadzone jest przez komisję kwalifikacyjną, w skład której wchodzą psycholodzy i pedagodzy ośrodka.

Do zadań komisji kwalifikacyjnej należy:
-weryfikacja wniosku ośrodka adopcyjno-opiekuńczego w zakresie kwalifikacji kandydatów na rodziców adopcyjnych,
-dobór najwłaściwszej dla dziecka formy opieki zastępczej,
-wydanie opinii dla sądu.

Po tzw. dobraniu stron pracownicy ośrodka przygotowują pełna dokumentacje wniosku dla sądu, sporządzają opinię o planowanej adopcji, oraz pismo przewodnie do sądu, jak również pomagają w sporządzeniu wniosku.

Opinia i wywiad

Pierwszy kontakt rodziny z dzieckiem odbywa się w placówce opiekuńczo-wychowawczej w obecności pracownika ośrodka i przedstawiciela placówki.

W tym czasie opiekun prawny prosi sąd o zgodę na zmianę miejsca dotychczasowego pobytu, wskazując na adres rodziców preadopcyjnych, a pracownicy ośrodka wysyłają odpowiednią opinię z wywiadem dotyczącą zainteresowanych przysposobieniem. Zgoda sądu daje możliwość zabrania dziecka z placówki.

Sąd rodzinnym przy wykonywaniu nadzoru nad przebiegiem styczności z dzieckiem może skorzystać z pomocy ośrodka adopcyjno-opiekuńczego.

Stała pomoc dla rodzin adopcyjnych

Warto pamiętać o tym, że ośrodki adopcyjno-opiekuńcze nie tylko oferują pomoc prawną w formie doradztwa, sporządzania pism i reprezentowania stron w sądzie, ale także organizują grupy wsparcia dla zawiązanych wcześniej rodzin adopcyjnych i zastępczych. Podczas takich spotkań omawiane są problemy i trudności, jakie rodziny napotykają oraz podejmowane są inicjatywy wzajemnej pomocy.

Zobacz: Baza ośrodków adopcyjno-opiekuńczych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA