REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Adwokat, Sądy i trybunały

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto może pomóc oskarżonemu w czasie postępowania przed prokuratorem i sądem?

W sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe masz prawo do korzystania z pomocy obrońcy, ale nie więcej niż trzech (por. art. 6, 77 k.p.k.). Twoim obrońcą może być wyłącznie adwokat. W sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe możesz korzystać z pomocy tylko jednego obrońcy, który może być adwokatem lub radcą prawnym.

Kara orzeczona przez zagraniczny sąd może być obniżona

Jeżeli polski obywatel zostanie skazany przez sąd innego kraju UE na karę pozbawienia wolności wyższą niż przewiduje prawo krajowe, polski sąd będzie zobowiązany do jej obniżenia.

Co to jest Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji?

Trybunał Sprawiedliwości i Sąd Pierwszej Instancji to sądy międzynarodowe, działające w ramach Unii Europejskiej, których zadaniem jest czuwanie nad poszanowaniem i odpowiednim stosowaniem prawa unijnego.

Co to jest Europejski Trybunał Praw Człowieka?

Europejski Trybunał Praw Człowieka to przykład europejskiego sądu międzynarodowego. Został on utworzony na mocy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, w celu zapewnienia przestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka i obywatela wynikających z tejże Konwencji.

REKLAMA

Co to jest Trybunał Konstytucyjny?

Trybunał Konstytucyjny to organ państwowy, który m.in. kontroluje zgodność ustaw i innych aktów, funkcjonujących w naszym systemie prawnym z Konstytucją RP, ustawami oraz umowami międzynarodowymi wiążącymi Polskę. Z Twojego punktu widzenia przejawem tej kontroli jest orzekanie w sprawach skarg konstytucyjnych (por. art. 188 pkt 5 Konstytucji).

Czym zajmują się sądy szczególne?

Poza sądownictwem powszechnym istnieje również sądownictwo administracyjne oraz wojskowe.

Co to jest Sąd Najwyższy i czym się zajmuje?

Sąd Najwyższy zajmuje szczytowe miejsce w strukturze polskiego sądownictwa.

Jaka jest struktura sądu?

Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały, które zajmują się rozpoznawaniem spraw z zakresu danej dziedziny prawa.

REKLAMA

Co to jest Sąd Najwyższy i czym się zajmuje?

Sąd Najwyższy zajmuje szczytowe miejsce w strukturze polskiego sądownictwa. Zasiadać w nim mogą jedynie sędziowie o największym stopniu doświadczenia oraz najwyższym poziomie wiedzy prawnej. Jest to niezbędne w celu prawidłowego realizowania poszczególnych kompetencji, które zostały mu przyznane.

Czym zajmują się sądy powszechne?

Pojęcie to ma wiele znaczeń. Pod pojęciem sądu powinieneś rozumieć niezawisły organ państwowy, którego celem i zadaniem jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości (czyli rozstrzyganie sporów i konfliktów prawnych).

Jakie prawa ma obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki. Można je pogrupować w następujący sposób:

"Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

Zgodnie z ogólną zasadą, osoba posiadająca zdolność procesową może osobiście występować w sądzie jako strona procesowa w postępowaniu o nieważność małżeństwa i bronić swoich praw, robi to wówczas na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność w sytuacji, kiedy domniemywa się nieznajomość prawa u tej osoby. Aby zapobiec działaniu na własną szkodę, strona może ustanowić sobie w tym celu adwokata.

Adwokat

Termin adwokat wywodzi się od łacińskiego słowa advocare, które oznacza „wzywać na pomoc”. Wykonywanie zawodu adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej.

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej, powołanym do badania zgodności z Konstytucją aktów normatywnych i umów międzynarodowych oraz wykonywania innych zadań określonych w Konstytucji.

Czym jest rejestr adwokatów?

Adwokaci nie mogą reklamować swoich usług. Dane kontaktowe i informacje o prowadzonej działalności mogą zamieszczać w wyszukiwarkach.

Tajemnica adwokacka

Tajemnica adwokacka to tajemnica zawodowa adwokata, wynikająca z jego działalności zawodowej.

Spółka partnerska

Spółka partnerska to spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy to naczelny organ władzy sądowniczej w Polsce.

Samorząd adwokacki

Adwokatura zorganizowana jest na zasadach samorządu zawodowego.

Pełnomocnicy procesowi [w postępowaniu cywilnym]

Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.

Obrońca

Obrońcą w postępowaniu karnym może być jedynie osoba uprawniona do obrony według przepisów o ustroju adwokatury.

Naczelna Rada Adwokacka

Siedzibą Naczelnej Rady Adwokackiej jest m.st. Warszawa.

Krajowy Zjazd Adwokatury

Krajowy Zjazd Adwokatury stanowią delegaci wybrani w proporcji do liczby członków izby, ustalonej przez Naczelną Radę Adwokacką, jednakże nie mniej niż sześciu delegatów z każdej izby. W Krajowym Zjeździe uczestniczą, niebędący delegatami, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej oraz dziekani okręgowych izb adwokackich.

Zespół adwokacki

Zespół adwokacki jest jednostką organizacyjną adwokatury.

Czynności zawodowe adwokata

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Nie będzie likwidacji sądów rodzinnych

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało modyfikację zaproponowanej nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nie przewiduje automatycznej likwidacji sądów rodzinnych.

Egzaminy adwokackie i radcowskie rozpoczną się 14 czerwca

Termin egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego to 14-17 czerwca 2011 r. W tym roku aplikanci skorzystają z komputerów.

Komu przysługuje obrońca z urzędu?

W toku postępowania karnego oskarżonemu (oraz podejrzanemu) przysługuje prawo do obrony, którego jednym z przejawów jest prawo do ustanowienia obrońcy. Wskazany obrońca może pochodzić z wyboru oskarżonego (podejrzanego) czyli być ustanowionym do prowadzenia sprawy na podstawie jego indywidualnej umowy z oskarżonym (podejrzanym) lub może być ustanowiony dla oskarżonego przez sąd (jest to tzw. „obrońca z urzędu”). Istnieje określony katalog sytuacji kiedy oskarżony może mieć przyznanego obrońcę z urzędu.

Aplikanci adwokaccy z komputerem na egzamin?

Możliwość skorzystania z własnego komputera może usprawnić egzamin zawodowy – przekonują aplikanci adwokaccy. Mają oni też swoje postulaty co do terminu egzaminu.

Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Jak starać się o przyznanie adwokata z urzędu?

Bezpłatną pomoc adwokata lub radcy prawnego z urzędu sąd przyzna wówczas, gdy jego udział w sprawie uzna za potrzebny. O adwokata z urzędu może starać się osoba, która wykaże, iż nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia profesjonalnego pełnomocnika bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

"Rozwód kościelny" - czy można odwołać się od wyroku?

Czy można odwołać się od wyroku stwierdzającego nieważność lub ważność małżeństwa? Wyrok wydany przez I instancję, nie jest jeszcze prawomocny. Stronie procesowej, która nie zgadza się z wyrokiem przysługuje prawo apelacji.

Kiedy należy mi się obrońca z urzędu?

Oskarżony w stosunku do którego ustawa nie przewiduje obowiązku posiadania obrońcy, (tzw. obrony obligatoryjnej) a którego nie stać na wyznaczenie adwokata z wyboru może wystąpić do sądu o wyznaczenie adwokata z urzędu jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Uwaga ta dotyczy również strony, której nie stać na ustanowienie w sprawie pełnomocnika. Należy podkreślić, iż niezależnie od sposobu jego umocowania obrońca lub pełnomocnika zawsze mają obowiązek dołożenia należytej staranności w prowadzeniu danej sprawy.

Jak ustanowić obrońcę w sprawie?

W procesie karnym w ramach prawa do obrony mieści się prawo oskarżonego do ustanowienia swojego obrońcy w sprawie. Zasadą jest, iż jest to uprawnienie, z którego oskarżony może dobrowolnie skorzystać (zależnie od swojej woli), nie zaś obowiązek oskarżonego. Wyjątkiem od tej reguły jest występowanie w procedurze karnej sytuacji, w których z mocy samej ustawy oskarżony musi posiadać obrońcę. Takie sytuacje nazywa się sytuacjami obligatoryjnej obrony.

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

W postępowaniu wykroczeniowym zarówno pokrzywdzony występujący jako oskarżyciel posiłkowy, jak i pokrzywdzony występujący samodzielnie w procesie mają prawo do ustanowienia jednego pełnomocnika w procesie. Pełnomocnik ten może pochodzić z wyboru strony (na podstawie oddzielnej umowy cywilnoprawnej) lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.

Bezpłatne porady prawne 6 listopada

Adwokatura organizuje ogólnopolską akcję bezpłatnych porad prawnych, adresowaną do osób w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.

Kompetencje sądu pierwszej instancji w postępowaniu karnym wykonawczym

Sąd, który w pierwszej instancji wydał wykonywane orzeczenie, jest właściwy we wszystkich sytuacjach postępowania wykonawczego, za wyjątkiem spraw przekazanych do właściwości innych organów, w szczególności sądu penitencjarnego (art. 2 Kodeksu ).

Rząd chce zmian w sądach

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych. W wydziałach ksiąg wieczystych oraz gospodarczych ds. rejestrowych będą wyłącznie referendarze sądowi.

Prezydent wybrał I Prezesa Sądu Najwyższego

Prezydent Bronisław Komorowski powołał Stanisława Dąbrowskiego, sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, na stanowisko Pierwszego Prezesa SN. Zastąpi on Lecha Gardockiego, który kończy kadencję.

Aplikanci muszą wpisać się na listę

Osoby, którym z sukcesem zakończyły egzaminy na aplikacje prawnicze, nie stają się automatycznie aplikantami. Muszą dodatkowo złożyć wniosek o wpis na listę aplikantów.

Jak złożyć wniosek o obrońcę z urzędu?

Osoba ubiegająca się o przyznanie obrońcy z urzędu musi złożyć odpowiedni wniosek do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Bardzo ważne jest również, aby w tym wniosku udowodniła, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony ze względu na swoją trudną sytuację rodzinną i majątkową.

Komu przysługuje prawo do obrońcy z urzędu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby wyznaczono mu obrońcę z urzędu. Powinien jednak wykazać, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Testy na aplikacje 2010

Poniżej prezentujemy wszystkie testy na aplikację radcowską, notarialną oraz komorniczą które odbyły się 25 września 2010.

Aplikacja 2010 w statystykach

W ostatnią sobotę (25 września 2010 r.) jednocześnie na terenie całego kraju odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Do egzaminów na wszystkie aplikacje zgłosiło się łącznie 10 048 osób.

Aplikacja 2010 - test okazał się trudniejszy

W sobotę 25 września 2010 r. jednocześnie na terenie całego kraju rozpoczęły się egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Według zdających test okazał się trudniejszy niż rok wcześniej.

Ponad dziesięć tysięcy osób zdających na aplikacje prawnicze

25 września o godz. 11:00 w całym kraju rozpoczynają się egzaminy na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Według Ministerstwa Sprawiedliwości chętnych do odbycia szkolenia jest ponad 10 000 osób.

Zmiany w aplikacjach prawniczych

Szykują się kolejne zmiany w aplikacjach prawniczych. Tym razem do pracy nad kształceniem prawników zabrali się parlamentarzyści. Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czy tylko adwokat może reprezentować w sądzie?

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego zakłada, że pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat, ale również radca prawny. Oznacza to, że uprawnienia radcy prawnego jako pełnomocnika zostały zrównane z uprawnieniami adwokata.

Kasy fiskalne obowiązkowe również dla prawników i lekarzy

Kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą miały obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

Kiepskie wyniki egzaminów zawodowych na aplikacji radcowskiej

Aż 43 proc. aplikantów radcowskich w Warszawie nie zdało egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu - wynika z danych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Podobnie było w innych miastach.

REKLAMA