reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Kiedy należy mi się obrońca z urzędu?

Kiedy należy mi się obrońca z urzędu?

Oskarżony w stosunku do którego ustawa nie przewiduje obowiązku posiadania obrońcy, (tzw. obrony obligatoryjnej) a którego nie stać na wyznaczenie adwokata z wyboru może wystąpić do sądu o wyznaczenie adwokata z urzędu jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Uwaga ta dotyczy również strony, której nie stać na ustanowienie w sprawie pełnomocnika. Należy podkreślić, iż niezależnie od sposobu jego umocowania obrońca lub pełnomocnika zawsze mają obowiązek dołożenia należytej staranności w prowadzeniu danej sprawy.

W określonych ustawowo przypadkach (tzw. obrony obligatoryjnej) oskarżony musi posiadać obrońcę. Jeżeli nie wyznaczy obrońcy z wyboru, wówczas prezes sądu z urzędu wyznacza mu obrońcę. W takich sytuacjach stan majątkowy oskarżonego nie ma znaczenia dla faktu posiadania prze niego obrońcy.

Problematyczną i bardzo częstą występującą sytuacją, jest ta w której oskarżonego z uwagi na jego stan majątkowy nie stać na ustanowienie adwokata z wyboru. Zgodnie z treścią przepisu art. 78 § 1 Kodeksu postępowania karnego oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Wykazanie statusu materialnego osoby występującej o wyznaczenie obrońcy z urzędu z powodu niemożności poniesienia kosztów obrony może nastąpić w każdy sposób, który wystarczający zobrazuje stan majątkowy danej osoby. Może to być złożenie wypełnionego ogólnodostępnego sądowego formularza - wniosku o zwolnienie od kosztów (dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości), a może być również zwykły pisemny wniosek poparty stosowną dokumentacją (np. dokumentami podatkowymi, dokumentami wykazującymi wysokość zarobków etc.).

W zakresie niezbędnej dokumentacji należy wskazać, iż oskarżony musi wykazać wysokość osiąganych przez siebie dochodów, wykazać jaki posiada majątek oraz (co niezwykle istotne) wskazać czy ma kogoś na utrzymaniu, a jeśli tak to jakie są koszty utrzymania tej osoby lub osób (np. dziecka, niepracującej żony).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Przedmiotowy wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu sąd może uwzględnić lub oddalić. W przypadku uwzględnia wniosku wnioskodawcy zostanie wyznaczony obrońca z urzędu. Jego udział w sprawie może zostać cofnięty jeżeli w toku postępowania okaże się, że nie istnieją okoliczności na które powoływał się wnioskodawca.

W przypadku oddalenia wniosku o wyznaczenie obrońcy z urzędu oskarżonemu nie przysługuje zażalenie. Może on jedynie ponowić swój wniosek. Brak wyznaczenia obrońcy z urzędu może być również przedmiotem zarzutu podnoszonego w apelacji (albowiem można w niej zaskarżać wszystkie decyzje sądu pierwszej instancji)

Należy wskazać, iż powyższe uwagi dotyczące konieczności wykazania złego stanu majątkowego dotyczą również sytuacji, w której strona inna niż oskarżony wnosi o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu.

Zobacz również: Paremie prawnicze

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama