Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić obrońcę w sprawie?

REKLAMA

REKLAMA

W procesie karnym w ramach prawa do obrony mieści się prawo oskarżonego do ustanowienia swojego obrońcy w sprawie. Zasadą jest, iż jest to uprawnienie, z którego oskarżony może dobrowolnie skorzystać (zależnie od swojej woli), nie zaś obowiązek oskarżonego. Wyjątkiem od tej reguły jest występowanie w procedurze karnej sytuacji, w których z mocy samej ustawy oskarżony musi posiadać obrońcę. Takie sytuacje nazywa się sytuacjami obligatoryjnej obrony.

Dopuszczalna liczba obrońców i sposób ich ustanowienia

REKLAMA

W procesie karnym oskarżony może mieć od jednego do trzech obrońców w jednym procesie. Mogą oni pochodzić z wyboru (czyli być wybrani przez oskarżonego na mocy jego porozumień z nimi) lub mogą być wyznaczeni dla oskarżonego przez sąd z urzędu. W przepisach procedury karnej określone są sytuacje, w których oskarżony obligatoryjnie musi posiadać obrońcę. W tych sytuacjach jeżeli oskarżony nie skorzysta z prawa do ustanowienia obrońcy z wyboru, sąd zobligowany jest wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.

Przyczyny ustanowienia tzw. obrony obligatoryjnej

REKLAMA

Obligatoryjny udział obrońcy w postępowaniu karnym podyktowany jest względami gwarancyjnymi tj. koniecznością zapewnienia oskarżonemu realnej możliwości podjęcia obrony i zapewnienie mu udziału w procesie na równych prawach z pozostałymi stronami. Gwarancję tę daje ustanowienie adwokata (czyli profesjonalisty) jako obrońcy.

Wskazane sytuacje obligatoryjnego udziału obrońcy w sprawie dla czytelnej systematyki można podzielić na etapy jego występowania w procesie karnym. Wskazany podział obejmie zatem obowiązkowy udział obrońcy w całym postępowaniu karnym (a więc przed sądem i w toku postępowania przygotowawczego), obowiązkowy udział obrońcy tylko w toku postępowania sądowego oraz obowiązkowy udział adwokata w określonych sytuacjach procesowych w sytuacji braku obecności oskarżonego na rozprawie lub posiedzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udział obrońcy w całym postępowaniu karnym

Obligatoryjny udział obrońcy w całym postępowaniu karnym ma miejsce w następujących przypadkach:

1) określonych w art. 79 § 1 KPK tj gdy gdy oskarżony jest:

- nieletni,
- głuchy,
- niemy,
- niewidomy,
- gdy zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności.

2) określonych w art. 79 § 2 gdy sąd uzna udział obrońcy za niezbędny ze względu na okoliczności utrudniające obronę (np. stopień skomplikowania sprawy).

Zobacz serwis: Więziennictwo

Obligatoryjny udział obrońcy na etapie postępowania sądowego

Obligatoryjny udział obrońcy w postępowaniu sądowym zachodzi w następujących przypadkach:

1) określonym w art. 80 KPK – oskarżony musi mieć obrońcę przed Sądem Okręgowym jako I instancji jeżeli zarzucane jest mu popełnienie zbrodni lub gdy jest pozbawiony wolności.

2) określonym w art. 671 1 i 4 KPK tj. gdy postępowanie toczy się przed sądem wojskowym, a oskarżonym jest żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową lub pełniący służbę w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego.

3) określonym w art. 671 § 1a KPK tj. przed wszystkimi sądami wojskowymi w sprawie przeciw żołnierzowi oskarżonemu o przestępstwo popełnione w zw. z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych poza granicami państwa.

4) określonym w art. 548 KPK tj. jeżeli złożony był w sprawie wniosek o wznowienie postępowania a oskarżony zmarł lub zachodzą przesłanki do zawieszenia postępowania i wnioskodawca nie ma wyznaczonego obrońcy z wyboru to prezes sądu wyznacza z urzędu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Udział adwokata w określonych sytuacjach procesowych

REKLAMA

Przepisy procedury karnej przewidują również sytuacje w których konieczny jest udział obrońcy w związku z nieobecnością oskarżonego na rozprawie lub posiedzeniu. Chodzi o przepisy, które przewidują, iż w określonych sytuacjach sąd może odstąpić od sprowadzenie oskarżonego przebywającego w areszcie. Wskazanych sytuacji jest 6 i następują w sytuacji:

1. rozpoznawania przez sąd apelacji w sprawie
2. posiedzenia rozpatrującego zażalenie na postanowienie kończące postępowanie
3. zażalenia na zatrzymanie osoby
4. posiedzenia sądu odwoławczego przy rozstrzyganiu odnośnie bezwzględnych przyczyn odwoławczych
5. wydawania wyroku łącznego
6. zarządzenia wykonania kary wobec osoby przekazanej w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania

Zobacz portal: Prawnik.pl

Dodatkowo należy wskazać, iż w razie wznowienia postępowania po śmierci oskarżonego (w sytuacji gdy rodzina nie wyznaczy obrońcy z wyboru) musi on mieć obrońcę, podobnie jak w sytuacji gdy w toku postępowania wznowionego zachodzi przesłanka zawieszenia tego postępowania (zgodnie z treścią przepisu art. 548 Kodeksu postępowania karnego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA