REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

REKLAMA

REKLAMA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej został adw. Andrzej Zwara z Sopotu. Adwokat Jacek Ziobrowski objął funkcję Prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zaś Przewodniczącym Wyższej Komisji Rewizyjnej wybrano adw. Sławomira Ciemnego. Oprócz tego delegaci wybrali 24 członków Naczelnej Rady Adwokackiej.

REKLAMA

Andrzej Zwara nowym Prezesem NRA

Adwokat Andrzej Zwara odbywa praktykę w Sopocie, czyli w mieście, w którym odbył się tegoroczny zjazd. Obecnie jest wspólnikiem kancelarii Głuchowski, Rodziewicz, Siemiątkowski, Zwara i Partnerzy. W przeszłości pracował jako pracownik dydaktyczny wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku oraz Członkiem Prezydium Naczelnej Rady Adwoackiej. W roku 2004 Naczelna Rada Adwokacka wyróżniła Zwarę odznaką Adwokatura Zasłużonym.

Zobacz również: Adw. Andrzej Zwara nowym prezesem adwokatury

Adwokaci przeciwni ograniczaniu roli samorządu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Krajowy Zjazd Adwokatury, który zakończył się w sobotę (20 listopada) potępił fakt odebrania samorządowi adwokackiemu organizacji egzaminów adwokackich na rzecz ministerstwa sprawiedliwości. W uchwale W obronie praw i wolności obywatelskich czytamy:

"Krajowy Zjazd Adwokatury popiera stanowisko samorządu lekarskiego, sprzeciwiające się likwidacji lekarskiego stażu zawodowego i egzaminów lekarskich, w ramach propozycji reform z tzw. pakietu medycznego".

Obecni podczas zjazdu delegaci skrytykowali projekt, który umożliwia doradcom prawnym występowanie przed sądem. W samej uchwale adwokaci negatywnie odnieśli się też do tworzenia instytucji, mogących zastąpić tradycyjne sądy, takie jak m. in. komisje orzekające w sprawach szkód lekarskich, które mają przejąć zadania sądów.

Minister Sprawiedliwości do adwokatów

W zjeździe wziął udział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Podziękował on za udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej ofiarom smoleńskiej katastrofy z kwietnia 2010 r. oraz osobom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi.

REKLAMA

Minister przypomniał o tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej adwokatach, w tym o Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannie Agackiej - Indeckiej , Stanisławie Mikke – redaktorze naczelnym miesięcznika „Palestra”, posłance Jolancie Szymanek – Deresz i senatorze Stanisławie Zającu.

Kwiatkowski podkreślił, że jednym z wyzwań przed którym stoi obecnie adwokatura jest kształcenie tysięcy aplikantów. „Proszę, aby stwarzać aplikantom kompetentne szkolenie, czytelne sposoby sprawdzania ich wiedzy w toku aplikacji, a jednocześnie poprzez instytucję adwokata – patrona, gdzie dominującą jest relacja uczeń-mistrz zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem” – powiedział minister.

Zawód adwokata wykonuje dziś ponad 10 tysięcy osób, 4500 osób odbywa aplikację adwokacką.

Zobacz również serwis: Adwokatura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA