reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej został adw. Andrzej Zwara z Sopotu. Adwokat Jacek Ziobrowski objął funkcję Prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zaś Przewodniczącym Wyższej Komisji Rewizyjnej wybrano adw. Sławomira Ciemnego. Oprócz tego delegaci wybrali 24 członków Naczelnej Rady Adwokackiej.

Adwokat Andrzej Zwara odbywa praktykę w Sopocie, czyli w mieście, w którym odbył się tegoroczny zjazd. Obecnie jest wspólnikiem kancelarii Głuchowski, Rodziewicz, Siemiątkowski, Zwara i Partnerzy. W przeszłości pracował jako pracownik dydaktyczny wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku oraz Członkiem Prezydium Naczelnej Rady Adwoackiej. W roku 2004 Naczelna Rada Adwokacka wyróżniła Zwarę odznaką Adwokatura Zasłużonym.

Zobacz również: Adw. Andrzej Zwara nowym prezesem adwokatury

Krajowy Zjazd Adwokatury, który zakończył się w sobotę (20 listopada) potępił fakt odebrania samorządowi adwokackiemu organizacji egzaminów adwokackich na rzecz ministerstwa sprawiedliwości. W uchwale W obronie praw i wolności obywatelskich czytamy:

"Krajowy Zjazd Adwokatury popiera stanowisko samorządu lekarskiego, sprzeciwiające się likwidacji lekarskiego stażu zawodowego i egzaminów lekarskich, w ramach propozycji reform z tzw. pakietu medycznego".

Obecni podczas zjazdu delegaci skrytykowali projekt, który umożliwia doradcom prawnym występowanie przed sądem. W samej uchwale adwokaci negatywnie odnieśli się też do tworzenia instytucji, mogących zastąpić tradycyjne sądy, takie jak m. in. komisje orzekające w sprawach szkód lekarskich, które mają przejąć zadania sądów.

W zjeździe wziął udział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Podziękował on za udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej ofiarom smoleńskiej katastrofy z kwietnia 2010 r. oraz osobom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi.

Minister przypomniał o tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej adwokatach, w tym o Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannie Agackiej - Indeckiej , Stanisławie Mikke – redaktorze naczelnym miesięcznika „Palestra”, posłance Jolancie Szymanek – Deresz i senatorze Stanisławie Zającu.

Kwiatkowski podkreślił, że jednym z wyzwań przed którym stoi obecnie adwokatura jest kształcenie tysięcy aplikantów. „Proszę, aby stwarzać aplikantom kompetentne szkolenie, czytelne sposoby sprawdzania ich wiedzy w toku aplikacji, a jednocześnie poprzez instytucję adwokata – patrona, gdzie dominującą jest relacja uczeń-mistrz zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem” – powiedział minister.

Zawód adwokata wykonuje dziś ponad 10 tysięcy osób, 4500 osób odbywa aplikację adwokacką.

Zobacz również serwis: Adwokatura

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama