REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe władze adwokatury - adw. Andrzej Zwara Prezesem NRA

REKLAMA

REKLAMA

Podczas X Krajowego Zjazdu Adwokatury wybrano władze palestry oraz podsumowano kolejne trzy lata działania samorządu.

Prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej został adw. Andrzej Zwara z Sopotu. Adwokat Jacek Ziobrowski objął funkcję Prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zaś Przewodniczącym Wyższej Komisji Rewizyjnej wybrano adw. Sławomira Ciemnego. Oprócz tego delegaci wybrali 24 członków Naczelnej Rady Adwokackiej.

REKLAMA

Andrzej Zwara nowym Prezesem NRA

Adwokat Andrzej Zwara odbywa praktykę w Sopocie, czyli w mieście, w którym odbył się tegoroczny zjazd. Obecnie jest wspólnikiem kancelarii Głuchowski, Rodziewicz, Siemiątkowski, Zwara i Partnerzy. W przeszłości pracował jako pracownik dydaktyczny wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku oraz Członkiem Prezydium Naczelnej Rady Adwoackiej. W roku 2004 Naczelna Rada Adwokacka wyróżniła Zwarę odznaką Adwokatura Zasłużonym.

Zobacz również: Adw. Andrzej Zwara nowym prezesem adwokatury

Adwokaci przeciwni ograniczaniu roli samorządu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Krajowy Zjazd Adwokatury, który zakończył się w sobotę (20 listopada) potępił fakt odebrania samorządowi adwokackiemu organizacji egzaminów adwokackich na rzecz ministerstwa sprawiedliwości. W uchwale W obronie praw i wolności obywatelskich czytamy:

"Krajowy Zjazd Adwokatury popiera stanowisko samorządu lekarskiego, sprzeciwiające się likwidacji lekarskiego stażu zawodowego i egzaminów lekarskich, w ramach propozycji reform z tzw. pakietu medycznego".

Obecni podczas zjazdu delegaci skrytykowali projekt, który umożliwia doradcom prawnym występowanie przed sądem. W samej uchwale adwokaci negatywnie odnieśli się też do tworzenia instytucji, mogących zastąpić tradycyjne sądy, takie jak m. in. komisje orzekające w sprawach szkód lekarskich, które mają przejąć zadania sądów.

Minister Sprawiedliwości do adwokatów

W zjeździe wziął udział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Podziękował on za udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej ofiarom smoleńskiej katastrofy z kwietnia 2010 r. oraz osobom poszkodowanym w wyniku tegorocznej powodzi.

REKLAMA

Minister przypomniał o tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej adwokatach, w tym o Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannie Agackiej - Indeckiej , Stanisławie Mikke – redaktorze naczelnym miesięcznika „Palestra”, posłance Jolancie Szymanek – Deresz i senatorze Stanisławie Zającu.

Kwiatkowski podkreślił, że jednym z wyzwań przed którym stoi obecnie adwokatura jest kształcenie tysięcy aplikantów. „Proszę, aby stwarzać aplikantom kompetentne szkolenie, czytelne sposoby sprawdzania ich wiedzy w toku aplikacji, a jednocześnie poprzez instytucję adwokata – patrona, gdzie dominującą jest relacja uczeń-mistrz zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem” – powiedział minister.

Zawód adwokata wykonuje dziś ponad 10 tysięcy osób, 4500 osób odbywa aplikację adwokacką.

Zobacz również serwis: Adwokatura

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA