| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Kto może pomóc oskarżonemu w czasie postępowania przed prokuratorem i sądem?

Kto może pomóc oskarżonemu w czasie postępowania przed prokuratorem i sądem?

W sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe masz prawo do korzystania z pomocy obrońcy, ale nie więcej niż trzech (por. art. 6, 77 k.p.k.). Twoim obrońcą może być wyłącznie adwokat. W sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe możesz korzystać z pomocy tylko jednego obrońcy, który może być adwokatem lub radcą prawnym.

W sytuacji, w której nie masz adwokata z wyboru, możesz wnioskować, aby sąd wyznaczył Ci obrońcę z urzędu, w sposób należyty wykazując, że nie stać Cię na to, aby zapłacić adwokatowi bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania Ciebie i Twojej rodziny. Najlepiej gdybyś poparł swoje twierdzenia przedstawieniem dokumentów dotyczących Twoich zarobków, zarobków małżonka, otrzymywanych zasiłków itp. (por. art. 78 Kodeks postępowania karnego).

Wyznaczenie obrońcy z urzędu nakłada na niego obowiązek działania do prawomocnego zakończenia postępowania, czyli np. musi sporządzić apelację, jeśli taka będzie Twoja wola (por. art. 84 Kodeks postępowania karnego).

Zobacz: Kiedy śledztwo a kiedy dochodzenie?

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia sąd musi ponadto uznać, że dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga posiadania przez Ciebie obrońcy z urzędu. Zatem nie zawsze – nawet w sytuacji, gdy nie będzie Cię stać na zatrudnienie obrońcy – otrzymasz obrońcę z urzędu; Twoja sprawa musi być naprawdę poważna, żeby sąd takiego obrońcę Ci przydzielił (por. art. 22 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Augustyn został oskarżony o popełnienie oszustwa. Chciałby, aby w obronie pomógł mu adwokat, ale nie stać go na taką pomoc. Augustyn złożył wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu, w którym wskazał, że aktualnie jest bezrobotny, musi utrzymywać rodzinę i jego wydatki ledwo wystarczają mu na przetrwanie miesiąca.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »