| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Kto może pomóc oskarżonemu w czasie postępowania przed prokuratorem i sądem?

Kto może pomóc oskarżonemu w czasie postępowania przed prokuratorem i sądem?

W sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe masz prawo do korzystania z pomocy obrońcy, ale nie więcej niż trzech (por. art. 6, 77 k.p.k.). Twoim obrońcą może być wyłącznie adwokat. W sprawach o wykroczenia i wykroczenia skarbowe możesz korzystać z pomocy tylko jednego obrońcy, który może być adwokatem lub radcą prawnym.

W sytuacji, w której nie masz adwokata z wyboru, możesz wnioskować, aby sąd wyznaczył Ci obrońcę z urzędu, w sposób należyty wykazując, że nie stać Cię na to, aby zapłacić adwokatowi bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania Ciebie i Twojej rodziny. Najlepiej gdybyś poparł swoje twierdzenia przedstawieniem dokumentów dotyczących Twoich zarobków, zarobków małżonka, otrzymywanych zasiłków itp. (por. art. 78 Kodeks postępowania karnego).

Wyznaczenie obrońcy z urzędu nakłada na niego obowiązek działania do prawomocnego zakończenia postępowania, czyli np. musi sporządzić apelację, jeśli taka będzie Twoja wola (por. art. 84 Kodeks postępowania karnego).

Zobacz: Kiedy śledztwo a kiedy dochodzenie?

W postępowaniu w sprawach o wykroczenia sąd musi ponadto uznać, że dobro wymiaru sprawiedliwości wymaga posiadania przez Ciebie obrońcy z urzędu. Zatem nie zawsze – nawet w sytuacji, gdy nie będzie Cię stać na zatrudnienie obrońcy – otrzymasz obrońcę z urzędu; Twoja sprawa musi być naprawdę poważna, żeby sąd takiego obrońcę Ci przydzielił (por. art. 22 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Augustyn został oskarżony o popełnienie oszustwa. Chciałby, aby w obronie pomógł mu adwokat, ale nie stać go na taką pomoc. Augustyn złożył wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu, w którym wskazał, że aktualnie jest bezrobotny, musi utrzymywać rodzinę i jego wydatki ledwo wystarczają mu na przetrwanie miesiąca.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »