| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

W postępowaniu wykroczeniowym zarówno pokrzywdzony występujący jako oskarżyciel posiłkowy, jak i pokrzywdzony występujący samodzielnie w procesie mają prawo do ustanowienia jednego pełnomocnika w procesie. Pełnomocnik ten może pochodzić z wyboru strony (na podstawie oddzielnej umowy cywilnoprawnej) lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.

Przepisy prawa procesowego do pełnienia tej funkcji dopuszczają adwokata, radcę prawnego oraz pracownika pokrzywdzonej instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej lub pracownika instytucji nadrzędnej nad tymi organami.

Funkcja pełnomocnika i jego udział w procesie

Możliwość wyznaczenia pełnomocnika dla pokrzywdzonego lub pokrzywdzonego występującego w roli oskarżyciela posiłkowego w procesie w sprawie o wykroczenie ma na celu umożliwienie temu podmiotowi skuteczniejszej realizacji jego praw oraz ułatwić im udział w postępowaniu.

Pełnomocnik strony działa w procesie aż do zakończenia prawomocnego postępowania i działa w imieniu strony. Czynności dokonywane przez pełnomocnika są skuteczne dla strony którą reprezentuje.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Sposób ustanowienia pełnomocnika

Przepisy zezwalają na posiadanie przez pokrzywdzonego (lub oskarżyciela posiłkowego) jednego pełnomocnika w procesie. W zakresie sposobu ustanowienia tego pełnomocnika może on być wyznaczony przez stronę (tzw. pełnomocnik z wyboru) jak i być wyznaczony stronie z urzędu przez prezesa sądu na wniosek pokrzywdzonego. W przypadku wyznaczenia pełnomocnika z wyboru może mieć to miejsce w formie pisemnej lub ustnej (jest to pełnomocnictwo udzielone do protokołu rozprawy).

W odniesieniu do problematyki wyznaczenia pełnomocnika stronie z urzędu, Sąd uwzględnia wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu wówczas gdy uzna, iż wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości a wnioskodawca w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów ustanowienia w sprawie pełnomocnika bez poważnego uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie oraz swojej rodziny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem pokrzywdzonego może być adwokat, radca prawny oraz pracownik pokrzywdzonej instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej lub pracownik instytucji nadrzędnej nad tymi organami.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »