reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Postępowanie wykroczeniowe > Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu wykroczeniowym

W postępowaniu wykroczeniowym zarówno pokrzywdzony występujący jako oskarżyciel posiłkowy, jak i pokrzywdzony występujący samodzielnie w procesie mają prawo do ustanowienia jednego pełnomocnika w procesie. Pełnomocnik ten może pochodzić z wyboru strony (na podstawie oddzielnej umowy cywilnoprawnej) lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.

Przepisy prawa procesowego do pełnienia tej funkcji dopuszczają adwokata, radcę prawnego oraz pracownika pokrzywdzonej instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej lub pracownika instytucji nadrzędnej nad tymi organami.

Funkcja pełnomocnika i jego udział w procesie

Możliwość wyznaczenia pełnomocnika dla pokrzywdzonego lub pokrzywdzonego występującego w roli oskarżyciela posiłkowego w procesie w sprawie o wykroczenie ma na celu umożliwienie temu podmiotowi skuteczniejszej realizacji jego praw oraz ułatwić im udział w postępowaniu.

Pełnomocnik strony działa w procesie aż do zakończenia prawomocnego postępowania i działa w imieniu strony. Czynności dokonywane przez pełnomocnika są skuteczne dla strony którą reprezentuje.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Sposób ustanowienia pełnomocnika

Przepisy zezwalają na posiadanie przez pokrzywdzonego (lub oskarżyciela posiłkowego) jednego pełnomocnika w procesie. W zakresie sposobu ustanowienia tego pełnomocnika może on być wyznaczony przez stronę (tzw. pełnomocnik z wyboru) jak i być wyznaczony stronie z urzędu przez prezesa sądu na wniosek pokrzywdzonego. W przypadku wyznaczenia pełnomocnika z wyboru może mieć to miejsce w formie pisemnej lub ustnej (jest to pełnomocnictwo udzielone do protokołu rozprawy).

W odniesieniu do problematyki wyznaczenia pełnomocnika stronie z urzędu, Sąd uwzględnia wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu wówczas gdy uzna, iż wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości a wnioskodawca w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów ustanowienia w sprawie pełnomocnika bez poważnego uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie oraz swojej rodziny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem pokrzywdzonego może być adwokat, radca prawny oraz pracownik pokrzywdzonej instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej lub pracownik instytucji nadrzędnej nad tymi organami.

Zobacz serwis: Więziennictwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pełnomocnik może pochodzic z wyboru strony lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.
Pełnomocnik może pochodzic z wyboru strony lub być wyznaczony przez sąd z urzędu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama